Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Na serveru Lupa.cz vyšel článek informující o nasazení IPv6 v "internetově" rozvinutých zemích, podle kterého je Česká Republika, s 31 % autonomních systémů podporujících IPv6, na prvním místě v nasazení protokolu IPv6.
Tiskni
Sdílej:
Psal jsem na UPC, od března prý interně testují IPv6 konektivitu a psali, že se mi ozvou až to bude dostupné k veřejnému testování. Pokud se tak stane, tak napíšu zprávičku..
Pochybuju, že tohle zajímá třeba UPC.Byli by blbci, kdyby nezajímalo.
No, holt vinou lidí z NICu (kteří nějak holt musejí dokázat, že jsou za něco placený) se u nás ohledně IPv4 šíří panika větší, než v Německu ta po FukušiměNa každou věc jsou alespoň dva názory, že.
Strašně zajímavé je, že zatímco těm "vymatlaným mozečkům" IPv6 funguje už teď, bez problémů, bez zásadních bugů a podobněo prechodu na ipv6 jsem uvazoval. ale zatim je to jedna velka bida. takze si to shrnme. drtiva vetsina ISP vcetne toho meho nepodporuje nativni ipv6 konektivitu. proc bych teda mel resit nejake tunely do jine site, kdyz v te siti neni zadny obsah, ktery by nebyl dostupny v ipv4? kdyz jsem se dival na ruzne domaci wifi/routery, ktere by podporovaly ipv6, tak jsem zjistil, ze jsou 2x-3x drazsi nez pro ipv4 a jejich vcelku malo. proc tedy v tento okamzik s tim ztracet cas a penize? takze, jak by rekl tomio okamura: ,,dekuji, pro tuto chvili nemam zajem''.
a také díky tomu že přešly včas a nebudou to bastlit na poslední chvílisranda na tom je, ze nejaka posledni chvile patrne existovat nebude a ten prechod bude postupny a tento problem patrne nebude existovat. navic odkladat prechod na pozdeji muze byt dokonce vyhodne zejmena pak u vetsich organizaci. odpadnou docasne nesmysly jako tunely a bude levnejsi hw a hlavne budou k dispozici zkusenosti s provozem takovych siti, coz u rozsahlejsich heterogennich siti je vcelku zasadni.
takze, jak by rekl tomio okamura: ,,dekuji, pro tuto chvili nemam zajem''.Ale jo, to je zcela v pořádku, pokud nejsi ISP či provozovatel významných webů.
navic odkladat prechod na pozdeji muze byt dokonce vyhodne zejmena pak u vetsich organizaci. odpadnou docasne nesmysly jako tunelyJá taky neradím velkým organizacím používat tunely, nejspíš ani SPM ne (nemůžu mluvit za něj). Tunely jsou dobré jednak k testování, a druhak tam, kde je IPv6 potřeba a není jiná možnost. Pro sebe domů bych tunel použil (nemusím, můj ISP má nativní IPv6), pro organizaci bych to zvažoval podle situace. Ale všimni si, o čem je diskuze, padly tu náznaky, že IANA a APNIC lžou.
Pokud by IPv6 nebyl nedodělanej zmetek, už dávno ho bylo masově rozšířený.Hloupost, k tomu, aby se nasadila technologie, zejména taková, která předchozí nahrazuje, je potřeba sakra dobrý důvod. Pouze akademici žijící ve slonovinové věži si mohou dovolit experimentovat s něčím, co dobře funguje. Ve skutečném světě je potřeba sakra dobrý důvod, aby se změna prosadila, pokud nepřináší podstatné zlepšení, protože to znamená peníze, a peníze jsou alfou a omegou úspěchu. Y2K bug je proti tomuhle zcela zanedbatelný.
No, tyhle fanatický vymatlaný mozečky mám opravdu rád. Jaká kapela, prosímtě?Přidám se k tvým vymatlaným mozečkům. Mimochodem, když píšeš takhe, to ti na hlavu spadl šutr nebo jsi takovej od narození? Mám namysli ty nadávky, slušní lidi s jiným názorem mi nijak nevadí.
Pokud by IPv6 nebyl nedodělanej zmetek, už dávno ho bylo masově rozšířený. Takže místo toho, aby se dodělaly věci, které ještě brání rozumnému nasazení a vychytaly se bugy a zrušily se koncepční nesmysly, tak se spustí hromadná panika o tom, jak docházejí IPv4 adresy a snaží se prosadit IPv6 "politicky" přes tuhle paniku. To je pánové k zvracení...Jak píše SPM, zajímavé, že nám nativní IPv6 už nějakou dobu funguje. A my vyplatlaní mozečci ji denně používáme. A musíš být hodně paranoidní, jestli si myslíš, že IANA a následně APNIC zfalšovali tabulky přidělených adres jenom aby vyvolali paniku, a teď všem lžou. Máš ještě nějakou výbornou konspirační teorii? Před časem jsem četl Dana Browna. Nebýt toho, že mi připadá jako velmi dobrý plagiátor (kus příběhu jsem četl v o dvacet let starší knize, kterou mezi zdroji zamlčel), hezky se to četlo.
Jaká kapela, prosímtě?Doporučuji ti dovzdělat se v obecných znalostech. Možná by to chtělo občas vylézt z jeskyně na sluníčko, ona ti ta tma nejspíš leze na mozek.
Furt se čeká na krabičky pro koncové zákazníky? Nebo už konečně přišel některý z výrobců SOHO řešení i s IPv6? (teda kromě Mikrotiku)
Jak to dopadlo s globálně unikátními adresami (RFC3587)? Dává vůbec smysl to nasadit v reálném světě? Dovedu si představit hodně providerů, kteří budou přidělovat /64 (pro jeden stroj) a dost domácností, které mají víc počítačů a které to doposut řešily NATem. Opravdu nerad bych měl NAT za jednu globálně unikátní adresu. Vím, že tyhle identifikátory (spolu s privacy extensions) nejsou povinné a je to víceméně na koncovém zákazníkovi, ale osobně v tom moc reálné použití nevidím (nicméně uznávám, je to pěkná hračka).
S tím souvisí i "roztříštěnost" řešení bezstavové autokonfigurace a DHCPv6. Nebudu tvrdit, že je to "jedno nebo druhé", protože, ač jsem se nedočetl moc daleko v knize Pavla Satrapy o IPv6, vím, že oba přístupy lze pěkně zkombinovat. Ale proč z toho nelze udělat jeden protokol? Proč to celé nezahrnout do DHCPv6, který by sám posílal router advertisement? V praxi (pokud se rozhodneme pro kombinované řešení) bude stejně potřeba nechat DHCP běžet, minimálně kvůli DNS. Jaké jsou výhody dvou propojených řešení? Modularita (kernel + DHCP v userspace)?
Vím, že kolem IPv6 toho (zatím) až tak moc nevím, protože jde o mnohonásobně rozsáhlejší protokol, než základní IPv4, ale jedno vím jistě - ISP s podporou IPv6 jsou důležití, ale dokud nebudou domácí routery ("krabičky") za 800Kč s podporou IPv6, nebude se konat žádný boom, ani ten pomalý.