Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Actuate Corporation oznámila čtvrtý ročník svého průzkumu používání open source. Největší překvapení přišlo z Číny, která se letos účastnila poprvé. 80,3 % tamních účastníků patří mezi uživatele OSS, přičemž nejčastějším důvodem jsou ušetřené náklady za licence. Ještě více překvapující je, že 72.6 % respondentů otevřený software používá kvůli přístupu ke zdrojovým kódům, zatímco v ostatních částech světa, kde byl průzkum prováděn (Severní Amerika, Spojené království, Německo a Francie) se tato hranice pohybuje kolem 35-40 %. Průzkum dále mimo jiné ukázal, že se open source stává mainstreamem pro enterprise nasazení. Další informace a konkrétní čísla najdete na sourcewire.com.
Tiskni
Sdílej:
Jestli je to proto, ze maji narizeny Red Flag Linux s predpripravenymi na tvrdo zadratovanymi spehovacimi nastroji, tak nevim, jestli mam mit z takoveho prosazovani Linuxu uprimnou radost.
Nebude to zase ten "mediální dojem", podobně jako s Iránem, že v Číně žije vetšina lidí, kteří se cítí proti svému režimu? Jestli ono třeba hodně přes polovinu obyvatel s režimem v Číně třeba dobrovolně souhlasí a jakési blokování internetu spíš nevítají?
Nejsem komunista, bolševismus je svinstvo, ale co vlastně o té Číně víme? A co nás opravňuje tvrdit, že jejich režim je špatný...
ze by tolik setrily? vzdyt ty licence na windous maj nejlepnejsi