Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
Nejnovější glibc rozbíjí Easy Anti-Cheat. Řada her tak přestala fungovat. V glibc 2.36 byla odstraněna podpora DT_HASH, jež je právě v Easy Anti-Cheat od Epic Games používána. Nejnovější glibc se již dostala například do Arch Linuxu. Tam je problém řešen balíčkem glibc 2.36-2 s vrácenou podporou DT_HASH.
V knihovně pro kompresi dat zlib (Wikipedie) byla objevena bezpečnostní chyba CVE-2022-37434 s vážností CVSS 9.8. Opravená upstream verze zatím nevyšla. Chyba se samozřejmě týká i softwarů s bundlovanou zlib, viz například vydání rsync 3.2.5.
Linus Torvalds vydal Linux 6.0-rc1. Podpora programovacího jazyka Rust se tam nedostala. Kódové jméno bylo změněno ze "Superb Owl" na "Hurr durr I'ma ninja sloth".
JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
O víkendu probíhá online The Raku Conference 2022, tj. konference věnovaná programovacímu jazyku Raku.
Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Projekt Turris (dosud CZ.NIC router) má od dnešního dne své internetové stránky - www.turris.cz. Na nich najdou zájemci všechny důležité informace včetně toho, jak router Turris získat. Novinky o Turrisu je možné sledovat také na twitterovém účtu projektu http://twitter.com/turris_cz.
„Každý router Turris kromě funkcí běžného domácího směrovače dokáže analyzovat provoz mezi Internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. Při jejich odhalení upozorní na možný útok centrálu Turris, která porovnává data z ostatních připojených routerů a vyhodnocuje nebezpečnost detekovaného provozu. V případě útoku centrála vytvoří a distribuuje aktualizace do celé sítě a začne tak chránit všechny uživatele zařízení Turris,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, Ondřej Filip. „Název projektu Turris je odvozen z latinského výrazu pro věž. Ty často sloužily pro včasná varování před útoky, což velmi dobře vystihuje hlavní myšlenku a smysl naší služby.“ Pro tento rok počítá CZ.NIC s výrobou a nasazením tisíce routerů Turris. Ty budou sloužit jako testovací zařízení a zájemci je budou moci získat do dlouhodobého pronájmu za symbolickou 1 korunu. Stačí k tomu předběžná registrace na informačních stránkách www.turris.cz. „Na informačních stránkách najdou zájemci kromě obecných informací také aktuality. V nejbližší době zde budeme prezentovat především novinky z vývoje hardwarové části projektu. Důležitou součástí stránek je také předregistrace, která uživatelům nabízí možnost zarezervovat si testovací zařízení s předstihem,“ dodává Bedřich Košata, který projekt v rámci Laboratoří CZ.NIC vede. Více v dnešní tiskové zprávě.
Tiskni
Sdílej:
Celkove my to mohl byt pekny SW a HW. PowerPC dualcore, menitelna RAMka ...
jj, hardware to je zajímavý. Bude možné ho použít jako FreedomBox? Kolik přístroj stojí, když si ho chci koupit ne pronajmout?