Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
V rámci projektu Distribuovaná kybernetická bezpečnost představil dnes Bedřich Košata z CZ.NIC (vedoucí vývojového týmu) speciální domácí router, který je hlavní součástí tohoto projektu. V textu na blogu, v němž celé toto zařízení přibližuje do detailu, mimo jiné Bedřich Košata píše: "Celkově se bude jednat o poměrně dobře vybavené zařízení, které by mělo svým výkonem výrazně předčit cokoli, co je dnes na trhu domácích routerů k dispozici, a poskytnout tak dostatek výkonu ke všem potřebným bezpečnostním analýzám. Z mého pohledu je na tomto zařízení nejzajímavější skutečnost, že se jedná o plně otevřené řešení, jehož návrh bude zveřejněn pod open source licencí. A navíc bude mít nálepku “Made in Czech Republic”, takového hardwaru dnes moc nenajdete."
Tiskni
Sdílej:
pustit na takovem pripojeni pcap je nejen proti podminkam sluzby, ale i kolikrat proti zakonum CR.Pouze v pripade, ze ten pcap pustis v kombinaci s promiskuitnim rezimem sitovky (nehlede na to, ze dneska v dobach switchu bez aktivniho utoku na switch bys toho pouhym promiskuitnim rezimem sitovky stejne moc ciziho neodposlechl). Pokud pustis pcap na sitovku v beznem rezimu, tak zaznamenas jen provoz urceny pro tvuj stroj.
(ppc neni sice moc narocne, ale preci jen to zere vic jak army)Tahle predstava, ze architektura nejak vyrazne determinuje spotrebu, je dost zcestna. Je zde daleko vic vyznamnejsich faktoru (pouzity takt, technologie vyroby, velikost cache, usporne featury a navrh ...). BTW, v prevazne vetsine domacich routeru nejsou ARMy ale MIPSy. A existuji i low-power platformy s x86 procesory (napr. ALIX s AMD Geode), ktere maji spotrebu srovnatelnou s beznyma MIPS krabickama, ale vypocetni vykon cca dvakrat vetsi.