Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Po zprovoznění překladového serveru pro technologii 6to4 přichází CZ.NIC s relay routerem pro Teredo. Jaromír Talíř z CZ.NIC k tomu na blogu sdružení mimo jiné píše: „Technologie 6to4 je rozšířenější a rychlejší, ale vyžaduje mít veřejnou IPv4 adresu, což vůbec není samozřejmost. Oproti tomu Teredo je univerzálnější, bude fungovat i tam kam 6to4 nedosáhne, i když trochu na úkor rychlosti.“ Více informací také na stránce www.nic.cz/ipv6.
Tiskni
Sdílej:
A nemohli by nejak zadut do ISP aby zavedli IPv6 ....
Především základní internetové organizace měly jít příkladem.Jako třeba kdo? Jak chceš jít příkladem, když ti většina lidí řekne "Na co by mi to bylo?" Tohle ti lidi řeknou i dnes v roce 2011 - potom, co došly v4 adresy. Natožpak někdy 7 let zpátky...
Já bych řekl, že IPv6 je na tom podle očekávání. Internet už dávno není skupinka akademiků, kteří se radují, když se jim na ping vrátí odpověď. Tito hračičkové, kteří IPv6 chtěli, jej už mají. Početnější skupina, která hledá výmluvy (nejsou peníze, není čas, není specifikace, není implementace, nejsou lidi, zisky mi to nezvýší), jej prostě nemá. V tomto směru těch několik procent je odpovídající zastoupení.
Stěžujete si na autority, ale zapomínáte, že autority jsou odrazem celé společnosti, tedy že jejich vztah k IPv6 je zrovna tak vlažný, jako celého Internetu. V tomto přídě ryba smrdí celá.