V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Linux 6.4 obdržel sadu patchů, které vylepšují výkon souborového systému btrfs. Konkrétně je až 4x rychlejší fsync a o cca 10% se zrychluje i scrub. Podrobnější informace na phoronix.com.
Do btrfs chodí v posledních verzích kernelu čím dál více podobných optimalizací. Do Linux 6.3 přibylo také spousta výkonnostních optimalizací. To samé do Linux 6.2 včetně vylepšení implementace RAID5/6
Tiskni
Sdílej:
Mám nasazený Brtfs na stovkák petabytů. Kdyby sis přečetl můj blog, ...Pochopil jsem Vaše věty výše tak, že k tomu (x00 PetaByte BRTFS) něco relevantního bylo sepsáno. Beru to tak, že ve skutečnosti nikoli a kvůli mě se s tím rozhodně neobtěžujte.
Všechny případy nevratně nabořenýho fsJá jsem mluvil o takové té běžné situaci, kdy si při bootu fsck buď stěžuje ale opraví to, nebo failne a musí se pustit manuálně, vypíše to nějaké náhodné věci a pak to zase všechno funguje. A to se mi bohužel děje na všelijakých počítačích, i před érou SSD.
Ani nevím, zda bych věřil nějaké opravě od fsck, aspoň tedy podle toho, jak se podobné nástroje dřív chovaly na ext4.Takže na ext4 se ti to dělo? (mně taky, ale děje se mi to i na btrfs, kde to ale na rozdíl od ext4 nejde opravit)
Konkrétně je až 4x rychlejšíX x 4 =