Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.13.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nové vlastnosti: U existujícího účtu lze změnit přihlašovací jméno. Podmínkou je, že starým i novým jménem se přihlašuje do stejné datové schránky. Aplikace dovoluje volitelné automatické nahrávání nově stažených datových zpráv do spisové služby v případě, pokud jednací čísla nebo spisové značky nově stažených zpráv jednoznačně odpovídají nějakému umístění v hierarchii spisové služby.
Tiskni Sdílej:
Nikdo tě nenutí .cz domény kupovat, ne? Konkurence je dost velká a můžeš si koupit doménu pod libovolnou jinou TLD.
Otázka je, jestli by naši národní doménu měla spravovat zrovna tahle organizace, ale když se podívám, jak to funguje jinde, tak si myslím, že ano. Nebo víš o někom, kdo tu správu národní domény dělá lépe?
Jenže situace je taková, že ti naúčtují rohlík a ten gothaj si můžeš ale nemusíš vzít, přičemž cena rohlíku od CZ.NICu je spíš nižší než cena rohlíku od správců jiných TLD (kteří ti ten gothaj nenabídnou).
Tohle nemá s kapitalismem nebo socialismem nic společného. Správa národní domény je nevyhnutelně monopolní záležitost a z morálního hlediska lze říct, že národní doména patří občanům (stejně jako třeba rádiové kmitočty na daném území) a ti mohou (jakožto její majitelé) rozhodnout o tom, kdo a jak ji bude spravovat a za jakou cenu se budou prodávat jednotlivé domény. Proto existenci CZ.NICu nevnímám jako něco, co by bylo v rozporu s kapitalismem resp. volným trhem.
národní doména patří občanům (stejně jako třeba rádiové kmitočty na daném území)Nemely by tedy prijmy z prodeje domen byti prijmem telekomunikacniho uradu, respektive statniho rozpoctu?
I to je samozřejmě možnost, ale přijde mi lepší, když správce národní domény bude mít jistou autonomii a použije vybrané peníze třeba tak, jak to dělá CZ.NIC. Samozřejmě tam musí být nějaké pojistky, aby se to nezvrhlo, aby nešlo jen tak měnit cenu nebo zpronevěřit vybrané peníze… ale to už je věc konkrétní dohody mezi státem a správcem. Taky je třeba říct, že zde není cílem minimalizace ceny. Není pravda, že čím levnější domény, tím lépe. Současnou situaci v .cz považuji za celkem optimální.
To by byla jen kapka v moři, ale třeba by poplatky za domény umožnili fungování více správců .cz, kteří by fungovali právně/organizačně/technicky nezávisle (byť koordinovaně).
A jak by sis to představoval? Dejme tomu, že chci přeložit jméno example.cz
na IP adresu. Koho bych se měl jít zeptat? ;-) Stejně by tam musel být jeden správce DNS serverů pro danou TLD doménu. A to právě dělá CZ.NIC. Zbytek je delegovaný na registrátory a poskytovatele hostingu, kde konkurence funguje už dnes.
Ano, serverů je víc, ale klient se může dotázat libovolného z nich, takže ti ani nijak nepomůže mít lepšího/spolehlivějšího správce. Tu synchronizaci musí někdo dohodnout a někdo musí držet klíče od DNSSEC… obávám se, že tohle bez nějaké jedné zastřešující organizace dělat nejde1 – a pak už ti tam nic moc nezbývá, protože ostatní věci řeší ti registrátoři.
[1] pokud tedy nechceš přejít na nějaké DNS postavené nad blockchainem, což sice lze, ale asi to není úplně aktuální pro klasické národní domény
To by byla jen kapka v mořiMoje dane jsou taky jen kapka v mori, mozna je na case abych je neplatil...