OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.13.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nové vlastnosti: U existujícího účtu lze změnit přihlašovací jméno. Podmínkou je, že starým i novým jménem se přihlašuje do stejné datové schránky. Aplikace dovoluje volitelné automatické nahrávání nově stažených datových zpráv do spisové služby v případě, pokud jednací čísla nebo spisové značky nově stažených zpráv jednoznačně odpovídají nějakému umístění v hierarchii spisové služby.
Tiskni
Sdílej:
Nikdo tě nenutí .cz domény kupovat, ne? Konkurence je dost velká a můžeš si koupit doménu pod libovolnou jinou TLD.
Otázka je, jestli by naši národní doménu měla spravovat zrovna tahle organizace, ale když se podívám, jak to funguje jinde, tak si myslím, že ano. Nebo víš o někom, kdo tu správu národní domény dělá lépe?
Jenže situace je taková, že ti naúčtují rohlík a ten gothaj si můžeš ale nemusíš vzít, přičemž cena rohlíku od CZ.NICu je spíš nižší než cena rohlíku od správců jiných TLD (kteří ti ten gothaj nenabídnou).
Tohle nemá s kapitalismem nebo socialismem nic společného. Správa národní domény je nevyhnutelně monopolní záležitost a z morálního hlediska lze říct, že národní doména patří občanům (stejně jako třeba rádiové kmitočty na daném území) a ti mohou (jakožto její majitelé) rozhodnout o tom, kdo a jak ji bude spravovat a za jakou cenu se budou prodávat jednotlivé domény. Proto existenci CZ.NICu nevnímám jako něco, co by bylo v rozporu s kapitalismem resp. volným trhem.
národní doména patří občanům (stejně jako třeba rádiové kmitočty na daném území)Nemely by tedy prijmy z prodeje domen byti prijmem telekomunikacniho uradu, respektive statniho rozpoctu?
I to je samozřejmě možnost, ale přijde mi lepší, když správce národní domény bude mít jistou autonomii a použije vybrané peníze třeba tak, jak to dělá CZ.NIC. Samozřejmě tam musí být nějaké pojistky, aby se to nezvrhlo, aby nešlo jen tak měnit cenu nebo zpronevěřit vybrané peníze… ale to už je věc konkrétní dohody mezi státem a správcem. Taky je třeba říct, že zde není cílem minimalizace ceny. Není pravda, že čím levnější domény, tím lépe. Současnou situaci v .cz považuji za celkem optimální.
To by byla jen kapka v moři, ale třeba by poplatky za domény umožnili fungování více správců .cz, kteří by fungovali právně/organizačně/technicky nezávisle (byť koordinovaně).
A jak by sis to představoval? Dejme tomu, že chci přeložit jméno example.cz
na IP adresu. Koho bych se měl jít zeptat? ;-) Stejně by tam musel být jeden správce DNS serverů pro danou TLD doménu. A to právě dělá CZ.NIC. Zbytek je delegovaný na registrátory a poskytovatele hostingu, kde konkurence funguje už dnes.
Ano, serverů je víc, ale klient se může dotázat libovolného z nich, takže ti ani nijak nepomůže mít lepšího/spolehlivějšího správce. Tu synchronizaci musí někdo dohodnout a někdo musí držet klíče od DNSSEC… obávám se, že tohle bez nějaké jedné zastřešující organizace dělat nejde1 – a pak už ti tam nic moc nezbývá, protože ostatní věci řeší ti registrátoři.
[1] pokud tedy nechceš přejít na nějaké DNS postavené nad blockchainem, což sice lze, ale asi to není úplně aktuální pro klasické národní domény
To by byla jen kapka v mořiMoje dane jsou taky jen kapka v mori, mozna je na case abych je neplatil...