Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Vývojáři Debianu řeší, co s nesvobodným firmwarem (non-free firmware). Připravuje se hlasování. Oficiální instalační média nesvobodný firmware neobsahují. Pokud je například v počítači síťová karta, která nesvobodný firmware vyžaduje, nelze počítač po instalaci ani připojit do sítě. Ke stažení jsou instalační média, které nesvobodný firmware obsahují, ty jsou ale oficiálně neoficiální.
Tiskni
Sdílej:
Keby si užívatelia slobodných licencií nekupovali HW vyžadujúci uzatvorené ovládače alebo FW ktorý nemožno slovodne šíriť, tak sa prístup výrobcov zmení.To je ale (také) problém nabídky. Svobodného HW je málo a typicky je při stejných parametrech dražší, a to až násobně... Takže vejce slepice. Nabídka svobodného HW není nic moc, a tak ho nikdo nechce, a tak nabídka není nic moc...
oni mají autismus že uzavřený FW zapečený v zařízení je v pohoděA není? FW zapečený v zařízení již uživatel má, není tedy zapotřebí mu jej dodat a hlídat si, jestli tím náhodou neporušujete licenci...
pripadne by firmware bol sucastou zariadenia (typicky vo flash).Což je ale dražší a upgrade firmware je složitější / náchylnější na chybu, žejo... To mi dává smysl jen u HW, který má fungovat autonomě bez hlavního CPU a OS...
A potom ak nebudú dodržiavať licencie užívatelia slobodných licencií, tak korporácie nebudú dodržiavať napríklad licenciu GPL.IMHO se jedná o věci kde je redistribuce v pohodě a přímo doporučována výrobcem - třeba iwlwifi nebo microcode oficiální od Intelu.