Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nejsem si jistý, zda si člověk bez úcty k druhým zaslouží úctu.
Pavlixi, takovou sebereflexi jsem od tebe nečekal
ale zároveň mají odvahu říct : "Hm, tak tohle nebyla správná cesta, jak se nám zdálo prve".Ale to evidentně byla v té době správná cesta. "Spolupráce" s UD byla asi podobně příjemná jako s DJB nebo JS, nebo aktuálně s duem Lennart/Kay.
nechceme snad tvůrce Debianu podezřívat z bezhlavosti. V té době meli pro přechod dobré důvody, a dnes je mají opět příspěvek nade mnou :
Důvody pro migraci na eglibc byly tou dobou popsané, a pochopitelné.
Přesně tak, časy a situace se prostě mění
Pred lety utekli od glibcPokud vím z dobrých důvodů.
aby se k nemu vratiliBezpečně dlouho po pominutí těchto důvodů.
Na to za jak konzervativni distribuci je Debian povazovan mi prijdou jejich rozhodnuti dost unahlena.To, že Debian zareaguje na změnu situace v glibc po několika letech, ti přijde unáhlené?
Jako ono je to pekny kdyz to po upravach ted nekdo prelozi s jinou knihovnou, ale na to se prece neda spolehat. Nebo se ocekava, ze kvuli systemd budou vsichni resit kompatibilitu s glibc ?
Zas tak intenzivne to nesleduju, ale jak na svym blogu tak na mailing listech opakovane uvadel pozadavek na glibc a ze to vyviji s ni a jine implementace ho nezajimaji.Já chápu, že to interpretuješ jako že to bez glibc nepojede, ale je potřeba číst trochu mezi řádky. Není cílem zabránít běhu jinak než s glibc, ale odpálkovat kohokoliv, kdo si stěžuje, že to jinde nechodí. Co je implementováno v glibc vzhledem k jejímu rozšíření tvoří de facto standard (a teď očekávám vlnu alternativců, jak mi to začnou vyvracet) a tudíž je pravděpodobnější, že se nekompatibilita mezi systemd a alternativními libc bude řešit na straně těch alternativních libc a ne na straně systemd. Což při pevné závislosti na linuxu vcelku dává smysl.
Jako ono je to pekny kdyz to po upravach ted nekdo prelozi s jinou knihovnou, ale na to se prece neda spolehat.To je relativní.
Nebo se ocekava, ze kvuli systemd budou vsichni resit kompatibilitu s glibc?Ano. Osobně předpokládám, že maintainerům systemd je to jedno. Takže pokud chce někdo zajišťovat kompatibilitu systemd s jinou knihovnou, tak ji musí zajistit na straně té knihovny. Není to nijak překvapivé ani pobuřující, zvláště pokud je takový postoj otevřeně deklarován.
Já chápu, že to interpretuješ jako že to bez glibc nepojede, ale je potřeba číst trochu mezi řádky. Není cílem zabránít běhu jinak než s glibc, ale odpálkovat kohokoliv, kdo si stěžuje, že to jinde nechodí.
Já tam rozdíl vidím. Jedna věc je říct: "Nebudeme se zabývat bugreporty, které se týkají (jen) fungování s jinými libc." Jenže oni říkají: "Nestojíme o patche, které řeší jen kompatibilitu s jinými glibc." Proti tomu prvnímu bych nic nenamítal, to druhé mi vadí.
Z mého pohledu je odmítání oprav zajišťujících kompatibilitu s jinými libc oprávněné pouze v případě, že jde o chybu příslušné libc. A na rozdíl od Lennartova fanclubu za chybu implementace libc považuji to, když se chová v rozporu se specifikacemi ISO C nebo POSIX, ne to, že se chová jinak než glibc. Samozřejmě se najdou výjimky, třeba chybějící interface pro nějaký syscall, ale prohlásit obecně, že jakýkoli rozdíl oproti glibc je automaticky považován za chybu té druhé knihovny (a má se "opravit" tam), to je něco, s čím nemůžu souhlasit.
Proti tomu prvnímu bych nic nenamítal, to druhé mi vadí.Já neříkám, že je to kdovíjak super, ale rozhodně to není tak fatální, jak to tu někteří prezentují. To dokazuje už jen to, že se systemd s jinými libc používá. Navíc mi není jasné, vzhledem k historii projektu, co lidi na tomto velkohubém prohlášení ještě překvapuje.
Humm, I know this will disappoint you, but we are not particularly interested in merging patches supporting other libcs, if those are not compatible with glibc. We don't want the compatibility kludges in systemd, and if a libc which claims to be compatible with glibc actually is not, then this should really be fixed in the libc, not worked around in systemd.
Davas tu odkaz na experimentalni pokus zkompilovat systemd nad uclibc pro embedded linux. Sorry, ale to je hack ktery pozadavek na glibc vubec nevyvraci. Nebylo by neco presvedcivejsiho ?
we are not particularly interested in merging patches supporting other libcs, if those are not compatible with glibc.Pokud to neni kompatibilni s glibc, muze se stat, ze se to nepodari zkompilovat, nebude to s nicim jinym testovano, a nebude se hledat minimalni prunik. Otazka spise zni, jak casto se to v praxi stava.
Davas tu odkaz na experimentalni pokus zkompilovat systemd nad uclibc pro embedded linux. Sorry, ale to je hack ktery pozadavek na glibc vubec nevyvraci. Nebylo by neco presvedcivejsiho ?Za prve, to je falesna argumentace, vy odkazujete jiny zastaraly vyvojovy commit resici specificke problemy Buildroot:
... because we have uClibc patches that add support for execvpe(), but we also have a patch for systemd that adds execvpe(), which was added when the internal uClibc didn't support execvpe() ...Za druhe, execvpe() je tak strasne glibc vec, ze to ma i QNX a ostatne uclibc take celkem dlouho - embedded distribuce jsou obcas pozadu, veci se bezne patchuji/backportuji.
Jinde se teda musi hackovat zdrojaky systemd nebo doplnovat a prizpusobovat api pozadovane verze glibc. Sam jste to potvrdil odkazem do buildrootu, ze bez patchu ani soucasnou verzi systemd s uclibc neprelozite. A to nemluvim o testovani.
Momentalni rozsah nebo pocet potrebnych patchu prece neni argument, protoze s novymi verzemi systemd se bude muset zase dolepovat nebo udrzovat uplnou kompatibilitu s glibc.
O FUD zjevne neslo, s glibc nekompatibilinimi se v upstreamu systemd nadale nepocita.Celkove si odporujete, kdyz jinymi slovy vlastne potvrzujete co se snazite vyvratit.Ne, vy michate vsechny problemy dosti pitome dohromady.
ze bez patchu ani soucasnou verzi systemd s uclibc neprelozite.Se soucasnou ano, ale ne s neopatchovanou starsi v Buildrootu - to je problem jejich update cyklu - zmena uclibc je bolestny proces a tak backportuji jednotlive zmeny a postupne upravuji cely system.
udrzovat uplnou kompatibilitu s glibc.To je jeden z cilu uclibc, udrzovat minimalistickou kompatibilitu s glibc, v cem je problem?
O FUD zjevne neslo, s glibc nekompatibilinimi se v upstreamu systemd nadale nepocita.Prectete si tedy znovu predchozi tvrzeni, neolikrat:
aj tak systemd bez glibc nefunguje.a odpoved je - nepravdive tvrzeni - pouziti uclibc je dukazem.
- systemd zavisi na glibc, jine C knihovny primo nepodporuje - ostatni C knihovny musi mit potrebnou kompatibilitu s glibc => systemd bez glibc nebo kompatibilni nefunguje Q.E.D.
Pokud to se zavislosti na glibc pravda neni, tak bych ocekaval nove prohlaseni a zmenu ve zdrojacich systemd pro podmineny preklad nebo osekani na nizsi spolecny jmenovatel, aby slo prelozit a fungovalo treba s diet libc, musl, bsd libc apod. O nicem takovem ale nevim. K sireni FUDu kvuli kteremu tohle vlakno vzniklo podle vsecho nedoslo.
Nema cenu jinymi slovy znovu preformulovavat co uz bylo receno.Alespoň jsem se snažil.
K sireni FUDu kvuli kteremu tohle vlakno vzniklo podle vsecho nedoslo.Došlo ke zjevně nepravdivému prohlášení, že systemd bez glibc nefunguje. Několik lidí nezávisle na sobě toto prohlášení zpochybnilo na základě zcela konkrétních faktů. Pokud to někdo dosud nechápe, a potřebuje k tomu prohlášení od boha nebo alespoň lennarta, je to jen jeho problém.
systemd zavisi na glibc, jine C knihovny primo nepodporujeTo neznamena, ze nefunguje s jinymi.
a odpoved je - nepravdive tvrzeni - pouziti uclibc je dukazem.+1 Blbec není ten, kdo udělá chybu, ale ten, kdo na ní trvá.
Ano, to je čistě formálně pravda, ale je to neúplná. Úplná pravda, je, že s uclibc to funguje jen díky tomu, že je dostatečně kompatibilní s glibc. Nebo snad existuje libc, která je kompatibilní "pouze" se standardem, s glibc ne, ale funguje na ní systemd?aj tak systemd bez glibc nefunguje.a odpoved je - nepravdive tvrzeni - pouziti uclibc je dukazem.
Ano, to je čistě formálně pravda, ale je to neúplná. Úplná pravda, je, že s uclibc to funguje jen díky tomu, že je dostatečně kompatibilní s glibc.Nebo díky tomu, že je dostatečně kompatibilní se systemd.
Tiskni
Sdílej: