sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Před dvěma měsíci byl představen dekodér svobodného videoformátu AV1 s názvem dav1d. Jean-Baptiste Kempf, prezident neziskové organizace VideoLAN stojící za svobodným multiplatformním multimediálním přehrávačem a frameworkem VLC, se v příspěvku na svém blogu věnuje aktuální verzi dav1da. Na vývoji se podílelo 29 vývojářů. Mnoho kódu bylo přepsáno do assembleru. V závislosti na procesoru může být dav1d i pětkrát rychlejší než referenční dekodér libaom. Dekodér dav1d by mohl být používán již ve Firefoxu 65 [reddit].
Tiskni
Sdílej:
$ meson build --buildtype release
The Meson build system Version: 0.37.1 Source dir: ~/src/dav1d Build dir: ~/src/dav1d/build Build type: native build Meson encountered an error in file meson_options.txt, line 3, column 0: Unknown type array.
Install Meson (0.47 or higher), Ninja, and, for x86* targets, nasm (2.13 or higher)
+100
Tohle je přesně ta zoufalá zkušenost s fosilními distribucemi, kterou jsem tady zmiňoval už asi stokrát, ale vždycky se celkem spolehlivě vynoří pár fanatických rozumbradů, kteří budou už zase tvrdit, že release nebo "verze" celého systému dávají ve 21. století smysl.
"Vydání" distribuce (tedy ono podivné číslo vztahující se na celký systém, například 9.6 či podobný nesmysl) je zlozvyk z dob, kdy se všechno distribuovalo na disketách nebo CD a Internet buď nebyl snadno dostupný, nebo byl nepřekonatelný problém stáhnout si z něj třeba 10 MB, neřkuli 100 MB. Tenkrát (před 20 až 25 lety) možná dávalo smysl připravovat "vydání", protože nebylo jasné, zda a kdy bude mít uživatel možnost svůj systém aktualizovat. Dnes ovšem celý takový koncept nemá smysl.
V jednoduchém testu, kolik projektů z GitHubu dokážu bez problémů a na první pokus přeložit, vyhraje drtivě jakékoliv distro s rolling updates nad všemožnými zmrazenými fosiliemi. Hlavně že ty fosilie mají "podporu" pět let nebo kolik. Až na to, že tahle pseudo-podpora ještě nikdy nikde nikomu nepomohla ve chvíli, kdy potřeboval něco přeložit a ono to nešlo.
~$ ubuntu-support-status Support status summary of 'upgrade-1804': You have 1477 packages (88.0%) supported until April 2023 (Canonical - 5y) You have 93 packages (5.5%) supported until April 2021 (Community - 3y) You have 2 packages (0.1%) supported until April 2021 (Canonical - 3y) You have 0 packages (0.0%) that can not/no-longer be downloaded You have 107 packages (6.4%) that are unsupported Run with --show-unsupported, --show-supported or --show-all to see more detailsA voľné repozitáre tú desať ročnú podporu neposkytujú.
Jako podpora LTS 18.04 je 10 let, repa plna k prasknuti softwarem v rozumne verziNo teď jo, protože to vydali před půl rokem. Počkej za pár let, pak si můžeš tak mixovat PPAčka a doufat, že to někdo zabalil. Ale to je očekávané a prostě důsledek toho, že člověk nechce v produkci řešit, že zrovna dneska přišel update, který něco rozbíjí.
repa plna k prasknuti softwarem v rozumne verzi apod.Realita je taková, že podporu má malá podmnožina balíčků (core) v repozitářích Ubuntu (a vůbec bych se nedivil, kdyby se ta podpora 10 let týkala ještě podmnožiny té podmnožiny). Většina z toho zbytku (universe) tam leží ladem, jak byla zkopírovaná z Debianu. U toho zbytku dostaneš asi takovou podporu za 10 let, jako když si teď nainstaluješ aktuální verzi Fedory, která má podporu 1 rok, a budeš ji 10 let používat. Vlastně ještě lepší, protože u té Fedory na ty balíčky budeš dostávat ještě rok aktualizace, zatímco většina universe v 18.04 už leží skoro rok ladem. Takže asi tak :)
Bud pozeras backports alebo prehladavas AUR, idealne riesenie neexistuje.https://en.opensuse.org/Portal:Tumbleweed