Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
DisplayLink uvolnil knihovnu, která později umožní připojování monitorů přes USB pod Linuxem. Technologii DisplayLink využívá mnoho výrobců, včetně LG, HP, ASUS, Samsung a Acer. Knihovna je dostupná pod GNU LGPL a Greg Kroah-Hartman z Novellu se postará o to, aby byl vyvinut kód potřebný k tomu, aby vše pod Linuxem fungovalo. Podrobnosti na Phoronixu.
Tiskni
Sdílej:
kdyby to umělo plochu na 4 monitory, tak by to nebylo tak špatné, i multiseat by se stavěl lépe, ale v první chvíli jsem si řekl - fuj, monitor v USB, to už snad chybí (nebo o něm nevím) jen USB procesor
Výborná zpráva. Malý router s USB za pár stovek, k tomu http://www.gadgetadvisor.com/computer-hardware/nanovision-mimo-7-usb-touch-screen-monitor nebo http://www.gadgetadvisor.com/computer-hardware/asus-ufoto-uf735-7-usb-lcd-monitor-and-photo-frame - to bude úplně nová oblast embedded projektů.
Neni v tuto chvili prenosova rychlost USB uzkym hrdlem? Pokud se mylim, tak mne prosim nekdo opravte. Pro full HD rozliseni 1920x1080 (bezny 22'' LCD monitor) pri dnes pouzivanych 32 bit/pixel je velikost jednoho snimku je 66 355 200 bitu (63,3 Mb/snimek). Pocitam-li realnou prenosovou rychlost ve vysi 65 % z teoretickych 480 Mb/s pro USB 2.0, tak dostanu 312 Mb/s, coz odpovida 4,9 snimku za vterinu a to se mi zda trochu malo.
Dnes používaných 32 bitu na pixel neni 32 bitu, ale ve skutečnosti 24. Většina levných LCD je dnes vnitřně stejne 16 bit. Navíc genialita knihovny zřejmě nespočívá v tom, že by po sběrnici putovaly data v surovém stavu a nebyla použita alespoň primitivní komprese nebo by byly přenášeny jen části obrazu, které se mění.
Na fullHD video nebo hry to asi nebude to pravé ořechové, ale pro rozsireni pracovni plochy by to mohla byt zajimava alternativa k tomu, abych do pocitace pridaval dalsi grafickou kartu.
Blíží se USB 3.0
To ale asi nejede přes DisplayLink, který dnes podporuje stále více zařízení.