Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
DisplayLink uvolnil knihovnu, která později umožní připojování monitorů přes USB pod Linuxem. Technologii DisplayLink využívá mnoho výrobců, včetně LG, HP, ASUS, Samsung a Acer. Knihovna je dostupná pod GNU LGPL a Greg Kroah-Hartman z Novellu se postará o to, aby byl vyvinut kód potřebný k tomu, aby vše pod Linuxem fungovalo. Podrobnosti na Phoronixu.
Tiskni
Sdílej:
kdyby to umělo plochu na 4 monitory, tak by to nebylo tak špatné, i multiseat by se stavěl lépe, ale v první chvíli jsem si řekl - fuj, monitor v USB, to už snad chybí (nebo o něm nevím) jen USB procesor
Výborná zpráva. Malý router s USB za pár stovek, k tomu http://www.gadgetadvisor.com/computer-hardware/nanovision-mimo-7-usb-touch-screen-monitor nebo http://www.gadgetadvisor.com/computer-hardware/asus-ufoto-uf735-7-usb-lcd-monitor-and-photo-frame - to bude úplně nová oblast embedded projektů.
Neni v tuto chvili prenosova rychlost USB uzkym hrdlem? Pokud se mylim, tak mne prosim nekdo opravte. Pro full HD rozliseni 1920x1080 (bezny 22'' LCD monitor) pri dnes pouzivanych 32 bit/pixel je velikost jednoho snimku je 66 355 200 bitu (63,3 Mb/snimek). Pocitam-li realnou prenosovou rychlost ve vysi 65 % z teoretickych 480 Mb/s pro USB 2.0, tak dostanu 312 Mb/s, coz odpovida 4,9 snimku za vterinu a to se mi zda trochu malo.
Dnes používaných 32 bitu na pixel neni 32 bitu, ale ve skutečnosti 24. Většina levných LCD je dnes vnitřně stejne 16 bit. Navíc genialita knihovny zřejmě nespočívá v tom, že by po sběrnici putovaly data v surovém stavu a nebyla použita alespoň primitivní komprese nebo by byly přenášeny jen části obrazu, které se mění.
Na fullHD video nebo hry to asi nebude to pravé ořechové, ale pro rozsireni pracovni plochy by to mohla byt zajimava alternativa k tomu, abych do pocitace pridaval dalsi grafickou kartu.
Blíží se USB 3.0
To ale asi nejede přes DisplayLink, který dnes podporuje stále více zařízení.