Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Na MojeFedora.cz byl vydán třídílný seriál na téma Docker ve Fedoře: Začínáme s Dockerem na Fedoře, Stavíme svůj první Docker kontejner a Docker obrazy nejen pro Fedoru.
Tiskni
Sdílej:
Sračky vevnitř jsou jiný problém, který s dockerem nemá mnoho společného. Problém je, že docker neškáluje.
Nahoře se je dotaz, jak se aktualizují knihovny uvnitř kontejneru. Odpověď je, že se sestaví nový obraz z opravených knihoven. Problém je, že takový obraz může mít stovky megabajtů, které se musí při instalaci přenést na každý stroj. Docker sice umí přenášet rozdíly mezi obrazy, ale jen po linii dědičnosti obrazů. Jenže systémové knihovny jsou obvykle schovány v dalekém předku, takže to nemá smysl.
Jiný přístup je v existujícím obraze zaktualizovat jednu knihovnu a rozdistribuovat nový obraz jako poděděný rozdíl. Tohle škáluje při instalaci, ale ne při samotné aktualizaci. Pokud totiž takových obrazů pro různé produkty máte na starost stovky, tak přestává být možné udržet si přehled, který jste už aktualizoval, který ne a který aktualizaci nepotřebuje. Takže jste nakonec tam, kde jste byl před tím s klasickou distribucí s balíčky.
To že docker pužívají hostingy jako "vps", to že docker na produkci instalují programátoři, to že většina balíčků ve veřejném hub jsou sračky napsané zase jen programátory je realita, z které ale také nejsem nadšeny.Ta snaha navazet se do programatoru je komicka. Z dobreho programatora se znalosti systemu je jednoduzsi udelat administratora nez naopak, a tim se nezastavam lidi kteri nekam placnou ubastleny docker a pak se vykaslou na udrzbu.
Pokud programátor zná linux, žádný problém, potkal jsem ale desítky programátorů a opravdu znalost linuxu není častá ;)Totez plati od adminech. Tech klikacu odkojenych na windows kteri copy-pastovali cosi z Internetu do rootovskeho terminalu, bez poradne znalosti, klidne urcene i pro jinou verzi/distrubuci, a pak kdyz to cele ro*****li tvrdili, jak je Linux na h***o, jsem jiz zazil nekolik.
Tech klikacu odkojenych na windows kteri copy-pastovali cosi z Internetu do rootovskeho terminalu, bez poradne znalosti, klidne urcene i pro jinou verzi/distrubuci, a pak kdyz to cele ro*****li tvrdili, jak je Linux na h***o, jsem jiz zazil nekolik.:D
To, co se běžně prezentuje jako kontejnery, ano. Docker umí údajně využít i unionfs a to už by mohlo být zajímavější - spousta knihoven by se dala "zabalíčkovat" do menšího množství vysokorúrovňových obrazů, nad kterými by se stavěly samotné aplikační kontejnery. V případě bezpečnostního problému by se prostě vytvořil nový image opravené knihovny.
Kromě nevýhody drobné ztráty místa na disku to má nespornou výhodu - vyšší vrstvy můžete "přesunout" na fixnutou verzi až budete chtít, ne s dalším restartem služby nebo stroje. Nad tímhle zajásá každý, kdo musí udržovat closed-source kritické firemní aplikace, které psala banda neandrtálců a které se podaří nastartovat až na 3. pokus a s tou správnou verzí libm.
Kontejnery mají smysl hlavně u služeb, které mají více daemonů, stavových souborů či socketů někde ve /var
- dají se schovat do jednoho kontejneru se snadným on/off vypínačem, který nejenže "čistě" zabije všechny související procesy, ale odmountuje všechny mountpointy, uvolní sdílené IPC prostředky, apod.
A co teprve použití takovýchto kontejnerů s btrfs snapshoty -- je libo bezstavové služby?
Nevýhoda? Někdo by musel udržovat vrstvené obrazy podobně jako distribuce udržují balíčky a to se nikomu nechce. Je daleko jednodušší do kontejneru nacpat celou distribuci a v ní spustit jednu službu.