OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V posledních dnech oživla diskuze o tom, jaký vliv mohou mít doplňky na stabilitu desktopového prostředí. Jiří Eischmannn nejprve popsal situaci kolem rozšíření GNOME Shellu, kde Shell je pevně svázán se správcem oken Mutter, který na Waylandu slouží jako kompozitor, a tak chyba v rozšíření Shellu může vést k pádu celého prostředí. Také na blogu KDE vyšel zápisek, který pro změnu vysvětluje situaci v prostředí Plasma, kde doplňky shodit celé sezení nemohou a do budoucna je v plánu jejich izolace, aby nemohly ovlivnit stabilitu ani Plasmy.
Tiskni
Sdílej:
Nie je to tak jednoduché oddeliť. Príkladom budiž chrome, ktorý používa na taby samostatné procesy. Stačí pár otvorených tabov a minie prakticky celú dostupnú RAM. Oddeliť extensiony každý do samostatného procesu by malo asi rovnaké účinky. Jediné rozumné oddelenie, ktoré ma napadlo je rozdelenie na windowmanager a shell (tak, ako to robí KDE), ale ani to nie je 100% účinné.
Zakázanie rozšírení po páde je len logickým dôsledkom toho, že rozšírenia nebežia v samostatných procesoch. V prípade pádu rozšírenia nie je možné spoľahlivo určiť vinníka a jediný spoľahlivý postup je zakázať rozšírenia kompletne.
Extensions used to be disabled when the Shell crashed hard (couldn’t be restarted). Since on Wayland it’s the result of every crash, we should do that after every GS crashNo, pánové, tak to je teda logika! Zhebnul nám shell, tak potrestáme uživatele vypnutím extensions! Připomíná mi to "fungování" NetworkMagora, který ve chvíli, kdy se naráz ztratí signál (např. je natvrdo odpojen router od napájení) to nejprve vyhodí dialog s (uloženým) heslem. Ve chvíli, kdy člověk dialog od"eskejpuje", nebo klikne na "cancel" to smaže uloženou passphrase, takže když se router za chvilku vzpamatuje, tak se nejde připojit, protože uživatel si passphrasi nepamatuje... Takovýto způsob řešení mohl vymyslet jen totální debil...
Decoupling GNOME Shell and Mutter or/and other steps that would bring back the same behaviour like on Xorg: GS crash would not take everything down.Další příklad toho, jaká sračka je ve srovnání s Xorg-em Wayland. Přesně tenhle typ problémů se dají očekávat, když se místo pořádné server-klient architektury nasadí posraný trochu lepší framebuffer.
Discontinuing the unlimited extensions, introducing a limited API they can use instead of hot patching the GS code itself.No, problém samozřejmě je, když se na začátku neudělá pořádná architektura, pak z toho vznikne takovýto bastl...
Další příklad toho, jaká sračka je ve srovnání s Xorg-em Wayland. Přesně tenhle typ problémů se dají očekávat, když se místo pořádné server-klient architektury nasadí posraný trochu lepší framebuffer.Nenapsal bych to tak barvitě ale tak nějak. Wayland je opravdu jen knihovna a kreslení v ní jsou volání. Když se zasekne aplikace, vlastně se zasekne kompletně obraz. Tohle by se mělo nějak dořešit. Ony ty Xka nebyly zas tak úplně špatně vymyšlené.