Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Canonical uvolnil důležitou bezpečnostní aktualizaci pro Ubuntu 6.06, 8.04, 8.10 a 9.04 (týká se to i Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu). Ta opravuje 15 chyb obsažených v distribučním kernelu. Je silně doporučováno co nejdříve updatovat systém (aby se změny projevily, je nutné následně restartovat počítač).
Tiskni
Sdílej:
CVE-2009-1360 - týká se pouze IPv6, pokud váš poskytovatel vůbec IPv6 nenabízí, není co řešit
Toto je velmi zavádějící fráze. Můj poskytovatel IPv6 nenabízí, nicméně i přesto IPv6 denně používám. Navíc existuje spousta uživatelů, kteří mohou IPv6 používat zcela nevědomě. Příkladem jsou ti, kteří vlastní routery AirPort Extreme.
Nedokážu si představit, jak by mohl útočník zvenčí poslat IPv6 paket, když IPv6 poskytovatel nenabízí.O 6in4, 6to4 či AYIYA tunelech jste nikdy neslyšel?
V tom pripade vsak vas poskytovatel konektivity IPv6 poskytuje. Ale neni to vas ISP, ale ten, kdo drzi druhy konec toho tunelu.
Proste si chcete za kazdou cenu rypnout, ze?
Nedokážu si představit, jak by mohl útočník zvenčí poslat IPv6 paket, když IPv6 poskytovatel nenabízí.
Tak běžnou věc si nedokážete představit? Pak je možná načase, abyste si doplnil znalosti. Nápověda: 6to4. Jak už jsem psal, přestože můj poskytovatel IPv6 nenabízí, naprosto běžně IPv6 používám. Nikoliv pouze v lokální síti, ale také pro komunikaci v celém IPv6 Internetu. Můj server tedy zcela samozřejmě nabízí všechny své služby (také) přes IPv6. Všechny notebooky v mé lokální síti mají (samozřejmě) veřejné IPv6 adresy. Tedy každý z nich by potenciálně mohl být ohrožený, pokud bych neměl správně nastavený firewall. (Nicméně správností nastavení svého firewallu si nikdo nemůže být 100% jist.)
S tímhle už souhlasím.
Faktem zůstává, že spousta uživatelů používá IPv6, aniž by o tom věděli. Například prakticky každý majitel WiFi routeru AirPort Extreme, který má veřejnou IPv4 adresu, může používat IPv6 bez vlastního vědomí a přičinění. Stačí jen, aby jeho distribuce měla IPv6 povolený a to je celé. Router Advertisemet to všechno samovolně a bez zásahu uživatele nakonfiguruje. Pak si uživatelé myslí, že jsou v bezpečí za NATem, nicméně ve skutečnosti má každý z nich veřejnou IPv6 adresu přístupnou odkudkoliv...
Ma ten KSplice Uptrack zmysel instalovat pre domaceho uzivatela, alebo je lepsie nechat to na oficialne updaty?
Řekl bych, že se tím nedá příliš zkazit. V podstatě Ksplice Uptrack funguje jako paralelní aktualizace k těm systémovým. A dává to vždy na výběr co chcete a co ne - vidíte, co to dělá. Kromě toho ty aktualizace tam jsou častější - tak jednou za několik dní, kdežto celé jádro vyjde za ten půlrok jen několikrát.
Pořiď si distro bez releasů