OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Canonical uvolnil důležitou bezpečnostní aktualizaci pro Ubuntu 6.06, 8.04, 8.10 a 9.04 (týká se to i Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu). Ta opravuje 15 chyb obsažených v distribučním kernelu. Je silně doporučováno co nejdříve updatovat systém (aby se změny projevily, je nutné následně restartovat počítač).
Tiskni
Sdílej:
CVE-2009-1360 - týká se pouze IPv6, pokud váš poskytovatel vůbec IPv6 nenabízí, není co řešit
Toto je velmi zavádějící fráze. Můj poskytovatel IPv6 nenabízí, nicméně i přesto IPv6 denně používám. Navíc existuje spousta uživatelů, kteří mohou IPv6 používat zcela nevědomě. Příkladem jsou ti, kteří vlastní routery AirPort Extreme.
Nedokážu si představit, jak by mohl útočník zvenčí poslat IPv6 paket, když IPv6 poskytovatel nenabízí.O 6in4, 6to4 či AYIYA tunelech jste nikdy neslyšel?
V tom pripade vsak vas poskytovatel konektivity IPv6 poskytuje. Ale neni to vas ISP, ale ten, kdo drzi druhy konec toho tunelu.
Proste si chcete za kazdou cenu rypnout, ze?
Nedokážu si představit, jak by mohl útočník zvenčí poslat IPv6 paket, když IPv6 poskytovatel nenabízí.
Tak běžnou věc si nedokážete představit? Pak je možná načase, abyste si doplnil znalosti. Nápověda: 6to4. Jak už jsem psal, přestože můj poskytovatel IPv6 nenabízí, naprosto běžně IPv6 používám. Nikoliv pouze v lokální síti, ale také pro komunikaci v celém IPv6 Internetu. Můj server tedy zcela samozřejmě nabízí všechny své služby (také) přes IPv6. Všechny notebooky v mé lokální síti mají (samozřejmě) veřejné IPv6 adresy. Tedy každý z nich by potenciálně mohl být ohrožený, pokud bych neměl správně nastavený firewall. (Nicméně správností nastavení svého firewallu si nikdo nemůže být 100% jist.)
S tímhle už souhlasím.
Faktem zůstává, že spousta uživatelů používá IPv6, aniž by o tom věděli. Například prakticky každý majitel WiFi routeru AirPort Extreme, který má veřejnou IPv4 adresu, může používat IPv6 bez vlastního vědomí a přičinění. Stačí jen, aby jeho distribuce měla IPv6 povolený a to je celé. Router Advertisemet to všechno samovolně a bez zásahu uživatele nakonfiguruje. Pak si uživatelé myslí, že jsou v bezpečí za NATem, nicméně ve skutečnosti má každý z nich veřejnou IPv6 adresu přístupnou odkudkoliv...
Ma ten KSplice Uptrack zmysel instalovat pre domaceho uzivatela, alebo je lepsie nechat to na oficialne updaty?
Řekl bych, že se tím nedá příliš zkazit. V podstatě Ksplice Uptrack funguje jako paralelní aktualizace k těm systémovým. A dává to vždy na výběr co chcete a co ne - vidíte, co to dělá. Kromě toho ty aktualizace tam jsou častější - tak jednou za několik dní, kdežto celé jádro vyjde za ten půlrok jen několikrát.
Pořiď si distro bez releasů