MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Výzkumníci na univerzitě ve španělské Granadě se rozhodli svůj simulátor lidské nervové soustavy s názvem Edlut uvolnit pod licencí GNU GPL verze 3. Jen tak prý mohou zajistit dostatečný počet přispěvatelů a spolupracovníků. Edlut může pomoci ke studiu lidského mozku, sloužit jako pomocný nástroj pro testování léků nebo přispět k vylepšování robotů. Více přináší Osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
Tak mne osobne nejde spustiť, vyhodí len podivnú výnimku a zo zdrojákov tiež nie som extra múdry (to bude jednak neskorou hodinou, jednak dosť hnusným kódom), takže ešte sa len uvidí, či neprejdem radšej k tej vŕtačke
Skoda ze mluvime o lidskem mozku, mame doma kocku ...
Je tu nějaká odpověď pro smrtelníky na otázku "what the hell it is?", nějaké docs, nebo tak? Děkuji.
Stačí v angličtine?
Jsem už nějakej ospalej, že mně nenapadlo ani kouknout na jejich web, asi bych už měl jít spát. Stačí, děkuji
Ja už som tiež ospalý, ale musel som zistiť, prečo mi ten program nejde spustiť. Nakoniec som to zistil. Tabuľky pre neuróny sa generujú iným spôsobom, ako sa načítavajú. Konkrétne, generujú sa 32bitovo (ulong) a načítava sa 64bitovo (uint64_t), takže to samozrejme vôbec nefunguje. Zrejme to testovali len na 64bitoch, kde ten long náhodou mali 64 bitový. Holt, začínajú asi prichádzať doby, kedy si my majitelia zastaralých 32bitových počítačov neškrtneme
Tak či onak, celý ten program je odporný (generovanie tabuliek pre neuróny je maximálny humus). Keby aspoň išiel spustiť a ukázal niečo pekné, tak by som mu to odpustil, ale toto je des a hrôza.
Zrejme to testovali len na 64bitoch,Asi myslí do budoucnosti, ono do 4 Giga se moc mozku nevejde
Na 32bitovej architektúre sa dajú používať aj iné ako 32bitové dátové typy. Čo teda aj používajú, problém je, že nie všade a pôsobí to celé dosť zmätene a hlavne to nefunguje
Haha, prečo si každý naivne myslí, že open source automaticky lieči všetky problémy? Keď máš obrovský hnusný program (čo nie je prípad EDLUTu, ten nie je príliš veľký, ani príliš hnusný. Len proste vyzerá, ako keby ho na kolene písala parta neurochirurgov ), tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.
Á, ale to je predsa kniha, ktorá mi už bola párkrát odporúčaná a zabudol som na ňu. Dík za tip!
tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.Opravovat možná ne (i když v těch milionech by se možná jeden našel), ale na rozdíl od closed source se jde inspirovat algoritmy a forknout projekt. Přeji příjemné čtení knížky
Ale veľké programy nie sú o algoritmoch. Algoritmus je jednak obvykle záležitosťou jednej funkcie a jednak už sú algoritmy riešiace úplne všetky základné problémy 50 rokov vymyslené (trochu preháňam, ok ). Vo veľkých programoch ide o celkový dizajn a architektúru. A to nebude pri tých hnusných programoch, o ktorých bola reč, žiadna sláva.
Ďakujem, najprv ju budem musieť zohnať