Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Výzkumníci na univerzitě ve španělské Granadě se rozhodli svůj simulátor lidské nervové soustavy s názvem Edlut uvolnit pod licencí GNU GPL verze 3. Jen tak prý mohou zajistit dostatečný počet přispěvatelů a spolupracovníků. Edlut může pomoci ke studiu lidského mozku, sloužit jako pomocný nástroj pro testování léků nebo přispět k vylepšování robotů. Více přináší Osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
Tak mne osobne nejde spustiť, vyhodí len podivnú výnimku a zo zdrojákov tiež nie som extra múdry (to bude jednak neskorou hodinou, jednak dosť hnusným kódom), takže ešte sa len uvidí, či neprejdem radšej k tej vŕtačke
Skoda ze mluvime o lidskem mozku, mame doma kocku ...
Je tu nějaká odpověď pro smrtelníky na otázku "what the hell it is?", nějaké docs, nebo tak? Děkuji.
Stačí v angličtine?
Jsem už nějakej ospalej, že mně nenapadlo ani kouknout na jejich web, asi bych už měl jít spát. Stačí, děkuji
Ja už som tiež ospalý, ale musel som zistiť, prečo mi ten program nejde spustiť. Nakoniec som to zistil. Tabuľky pre neuróny sa generujú iným spôsobom, ako sa načítavajú. Konkrétne, generujú sa 32bitovo (ulong) a načítava sa 64bitovo (uint64_t), takže to samozrejme vôbec nefunguje. Zrejme to testovali len na 64bitoch, kde ten long náhodou mali 64 bitový. Holt, začínajú asi prichádzať doby, kedy si my majitelia zastaralých 32bitových počítačov neškrtneme
Tak či onak, celý ten program je odporný (generovanie tabuliek pre neuróny je maximálny humus). Keby aspoň išiel spustiť a ukázal niečo pekné, tak by som mu to odpustil, ale toto je des a hrôza.
Zrejme to testovali len na 64bitoch,Asi myslí do budoucnosti, ono do 4 Giga se moc mozku nevejde
Na 32bitovej architektúre sa dajú používať aj iné ako 32bitové dátové typy. Čo teda aj používajú, problém je, že nie všade a pôsobí to celé dosť zmätene a hlavne to nefunguje
Haha, prečo si každý naivne myslí, že open source automaticky lieči všetky problémy? Keď máš obrovský hnusný program (čo nie je prípad EDLUTu, ten nie je príliš veľký, ani príliš hnusný. Len proste vyzerá, ako keby ho na kolene písala parta neurochirurgov ), tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.
Á, ale to je predsa kniha, ktorá mi už bola párkrát odporúčaná a zabudol som na ňu. Dík za tip!
tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.Opravovat možná ne (i když v těch milionech by se možná jeden našel), ale na rozdíl od closed source se jde inspirovat algoritmy a forknout projekt. Přeji příjemné čtení knížky
Ale veľké programy nie sú o algoritmoch. Algoritmus je jednak obvykle záležitosťou jednej funkcie a jednak už sú algoritmy riešiace úplne všetky základné problémy 50 rokov vymyslené (trochu preháňam, ok ). Vo veľkých programoch ide o celkový dizajn a architektúru. A to nebude pri tých hnusných programoch, o ktorých bola reč, žiadna sláva.
Ďakujem, najprv ju budem musieť zohnať