Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Výzkumníci na univerzitě ve španělské Granadě se rozhodli svůj simulátor lidské nervové soustavy s názvem Edlut uvolnit pod licencí GNU GPL verze 3. Jen tak prý mohou zajistit dostatečný počet přispěvatelů a spolupracovníků. Edlut může pomoci ke studiu lidského mozku, sloužit jako pomocný nástroj pro testování léků nebo přispět k vylepšování robotů. Více přináší Osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
Tak mne osobne nejde spustiť, vyhodí len podivnú výnimku a zo zdrojákov tiež nie som extra múdry (to bude jednak neskorou hodinou, jednak dosť hnusným kódom), takže ešte sa len uvidí, či neprejdem radšej k tej vŕtačke
Skoda ze mluvime o lidskem mozku, mame doma kocku ...
Je tu nějaká odpověď pro smrtelníky na otázku "what the hell it is?", nějaké docs, nebo tak? Děkuji.
Stačí v angličtine?
Jsem už nějakej ospalej, že mně nenapadlo ani kouknout na jejich web, asi bych už měl jít spát. Stačí, děkuji
Ja už som tiež ospalý, ale musel som zistiť, prečo mi ten program nejde spustiť. Nakoniec som to zistil. Tabuľky pre neuróny sa generujú iným spôsobom, ako sa načítavajú. Konkrétne, generujú sa 32bitovo (ulong) a načítava sa 64bitovo (uint64_t), takže to samozrejme vôbec nefunguje. Zrejme to testovali len na 64bitoch, kde ten long náhodou mali 64 bitový. Holt, začínajú asi prichádzať doby, kedy si my majitelia zastaralých 32bitových počítačov neškrtneme
Tak či onak, celý ten program je odporný (generovanie tabuliek pre neuróny je maximálny humus). Keby aspoň išiel spustiť a ukázal niečo pekné, tak by som mu to odpustil, ale toto je des a hrôza.
Zrejme to testovali len na 64bitoch,Asi myslí do budoucnosti, ono do 4 Giga se moc mozku nevejde
Na 32bitovej architektúre sa dajú používať aj iné ako 32bitové dátové typy. Čo teda aj používajú, problém je, že nie všade a pôsobí to celé dosť zmätene a hlavne to nefunguje
Haha, prečo si každý naivne myslí, že open source automaticky lieči všetky problémy? Keď máš obrovský hnusný program (čo nie je prípad EDLUTu, ten nie je príliš veľký, ani príliš hnusný. Len proste vyzerá, ako keby ho na kolene písala parta neurochirurgov ), tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.
Á, ale to je predsa kniha, ktorá mi už bola párkrát odporúčaná a zabudol som na ňu. Dík za tip!
tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.Opravovat možná ne (i když v těch milionech by se možná jeden našel), ale na rozdíl od closed source se jde inspirovat algoritmy a forknout projekt. Přeji příjemné čtení knížky
Ale veľké programy nie sú o algoritmoch. Algoritmus je jednak obvykle záležitosťou jednej funkcie a jednak už sú algoritmy riešiace úplne všetky základné problémy 50 rokov vymyslené (trochu preháňam, ok ). Vo veľkých programoch ide o celkový dizajn a architektúru. A to nebude pri tých hnusných programoch, o ktorých bola reč, žiadna sláva.
Ďakujem, najprv ju budem musieť zohnať