Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Aplikace eDoklady aneb občanka v mobilu je již na Google Play i v App Storu.
Tiskni
Sdílej:
..Občanka v eDokladech je vlastně elektronickou kopií vašeho fyzického dokladu. Pokud by vaší občance skončila platnost, doklad by vám automaticky zmizel i z eDokladů..
V případě ztráty nebo krádeže telefonu můžete v Portálu občana odpojit aplikaci eDoklady, čímž se zruší vaše registrace v tomto zařízení a nikdo se do aplikace nedostane.Jenze bez telefonu kde mam druhy faktor se tezko budu hlasit a bude to vopruz. Nevim.
Vezmu fyzickou platební kartu, dojdu k nejbližšímu bankomatu, vygeneruji si nové aktivační ID a funguju dálVynnechal jsi nakup noveho telefonu, nakup nove SIM. Taky se bez telefonu neprihlasim do bankovnictvi.
heslo do mobilu, heslo k občance a muselJe tam heslo k obcance? Na to webu nic nepisou. Ptam se. Jinak on asi myslel fakt, ze kdyz mas vsechno na jednom telefonu tak je to proste SPOF. Radeji bych bral ukradenou penezenku, protoze pokud mas obcanku, platebni kartu, bankovnictvi etc. tak na rozdil od penezenky prijde naraz o vsechno. Kdyz prijdu o penezenku prijdu jen o prachy, protoze v ni nenosim obcanku ani telefon. Kdyz prijdu o obcanku, neprijdu o telefon a penezenku zaroven. Riziko se rozprostre na vice objektu.
- Budeš se bát, aby někdo neplatil tvým mobilem. - Pokud máš bankovnictví v mobilu, můžeš čekat vybrakovaný účet. - Nově s občankou v mobilu si na tebe někdo vezme půjčku nebo zneužije tvou identitu.Tohle je snad chráněno pinem/screenlockem. Takže proti běžným zlodějíčkům je to naopak odolnější než plastová kartička-občanka, kterou můžeš ukazovat, aniž bys znal nějaké další údaje.
jezismarja, ty edoklady maji 100MB nativnich knihoven (sice pro 4 architektury, ale i tak) a samozrejme vsechno obfuskovany...
U plastove karticky tohle nehrozi, musel by vam ji fyzicky ukrast - cili se seznam snizuje na lokalni kapsare.Ve skutečnosti stačí zjistit její číslo případně další údaje (ty lze ale často najít ve veřejných zdrojích). To si buď zapamatuje kdokoli, komu občanku ukazuješ (náhodná úřednice na poště, náhodná ostraha objektu, náhodná policejní kontrola), nebo vyhackuje někoho, kdo má její sken (to mají například všechny banky, brokeři, směnárny (fiatové i bitcoinové) a podobné finanční instituce).