OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
The Electronic Frontier Foundation oznámila, že již nebude přijímat dary v podobě opensource virtuální měny Bitcoin. EFF k tomuto svému rozhodnutí uvedla tři důvody. Za prvé se obává právních otázek vyvstávajících z vytvoření nezávislého měnového systému, za druhé se nechce zaobírat právními problémy okolo převodu velkého množství bitcoinů na skutečné peníze a za třetí nechce EFF budit dojem, že akceptování Bitcoin z jejich strany znamená doporučení tuto měnu používat.
Tiskni
Sdílej:
bééé bééé
Tomu se říká pokrok!Technický pokrok šetří váš rozkrok!
i opice dnes uměji přistupovat na internet
Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook? Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook. Ook! Ook. Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook? Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook. Ook. Ook. Ook! Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook. Ook! Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook. Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook? Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook. Ook! Ook. Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook? Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook. Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook! Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook. Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook. Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook. Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook. Ook! Ook.
Komoditni meny skoncili z uplne jinych duvodu, kdy v dusledku historickeho vyvoje byly v obehu bankovky - dluzne upisy vlad a centralnich bank, ktere casem nebyly dostatecne kryte.A proč myslíte, že začaly vznikat ty první cenné papíry?
Deflace jako takova problem neznamena, v historii jsou znama dost dlouha obdobi prudkeho ekonomickeho rozmachu a poklesu spotrebitelskych cen.Nějaké bližší info?
Ale klidne si vyslechnu vas empiricky vyzkum, ktery prokazuje neco v principu neprokazatelne ;)Měli jsme to v učebnici ekonomie, snad Samuelson? Hledat to teď rozhodně nebudu. Ale je to logické, nejdůležitější je pro ekonomiku stabilní a předvídatelný vývoj cenové hladiny. A potom je vždycky lepší iluze (pro vývoj investic atd.) více peněz než méně peněz. Tím, že bude neustálá deflace, bude mít ekonomika neustále nedostatek peněz, stejně jako při inflaci má neustále přebytek peněz. To se negativně odrazí na úrovni investic a tím pádem i na úrovni HDP a dalších věcech.
A proč myslíte, že začaly vznikat ty první cenné papíry?
Protoze prace s komoditami byli celkem neprakticke (overovani pravosti napriklad). Daleko lepe se pracovalo s listkem "Banka XYZ potvrdzuje, ze vlastnik teto poukazky ma u nas v trezoru ulozenych xy unci zlata".
Nějaké bližší info?
Jiste, zkuste si treba vyjet data z Britanie v odbobi prumyslove revoluce nebo USA zhruba v rozmezi 1870-1925. Pocatky prvni republiky jsou taky prikladem, i kdyz ponekud kratkym...
Celkem dobre je to shrnuto v tom linku co jsem posilal.
Měli jsme to v učebnici ekonomie, snad Samuelson? Hledat to teď rozhodně nebudu.
Proti tomu stoji treba velikani jako Friedman, Mises nebo i klasik jako Adam Smith.
Ale je to logické, nejdůležitější je pro ekonomiku stabilní a předvídatelný vývoj cenové hladiny.
Na tom se urcite shodneme, jen ten vyvoj muze byt i kontinualne a ocekavatelne klesajici.
Tím, že bude neustálá deflace, bude mít ekonomika neustále nedostatek peněz, stejně jako při inflaci má neustále přebytek peněz. To se negativně odrazí na úrovni investic a tím pádem i na úrovni HDP a dalších věcech.
Penez v principu neni nikdy nedostatek, obzvlast bavime-li se o komoditnich penezich. Prave deflace zpusobuje presun preferenci (posun oproti soucasnemu stavu) k dlouhodobejsim cilum, sporeni, a rust je financovan z uspor (odlozene spotreby), misto nekrytych penez. A jak ukazuje historie, funguje to, podivejte se na ten link co jsem sem daval.
Co naopak v pripade nekrytych penez a trefovani inflace je problem, je rust cen neceho, co neni zachyceno v spotrebitelskem kosi, typicky investicnich aktiv nebo industrialnich komodit. Tam ceny muzou vystrelit naprosti nepodlozene, a vznikaji bubliny.
V neposledni rade, tvrzeni jako "empiriicky dokazano, ze pro ekonomiku je nejlepsi" jsou nesmysly, protoze "dobry" a "nejlepsi" jsou normativni kategorie, a jako takove jsou nedokazatelne.
Při deflaci se totiž dostává stát neustále do dluhu a aby dosáhl vyrovnaného rozpočtu, musí zvyšovat daně, což má za negativní dopad na ekonomiku.Tohle tvrzení mě zaujalo. Co když si vezmeme nějaký časový úsek, třeba 2000-2010, v němž probíhala inflace. Uvažme i hypotetickou situaci, že byl státní rozpočet vyrovnaný, každý rok stejný (navýšený vždy jen o inflaci). Řekněme, že se s daněmi nehýbalo (díky inflaci se vybralo na daních adekvátně víc). Tak, a teď se na tento časový úsek podívejme v inverzi: 2010-2000. Máme situaci, kdy je deflace, státní rozpočet je vyrovnaný, každý rok stejný, snížený vždy o deflaci. S daněmi nebylo třeba hýbat -- díky deflaci se vybralo adekvátně méně. Řekněte mi, proč by tohle (resp. normální, ne jen hypotetický inverzní, scénář s deflací) podle ekonomické teorie nemělo platit? K ekonomovi mám daleko, tak mi možná něco uniká.
Tech ekonomu, kteri otevrene vystupuji proti centralni bance a statem kontrolovanemu tisku penez, a naopak prosazuji soukromne alternativni formy peneznictvi, je cela rada (Mises, Hayek, ...). Jen se vetsinou shodnou na tom, ze optimalni platidlo, ktere by vyhovovalo vsem pozadavkum praxe, by mel urcit trh. Jestli by trh vybral komodity, bankovky tistene soukromnyma bankama nebo neco jako bitcoin je otazka.Trh by nevybral ale asi jednu, ale několik "nejlepších". A pak by nastal problém, protože ne každý bere všechno, takže by člověk musel pořád směňovat jedny peníze na druhé. Šmelináři by se napakovali a ekonomika by tím dost trpěla. Bitcoin má taky nevýhodu, že je jich omezený počet, zatímco jak ekonomika, tak počet potenciálních uživatelů roste. Dobré pro spekulanty (hodnota bitcoinu bude růst), ale horší pro lidi co s tím chtějí "jen" platit (hodnota měny je dána asi z velké části lidmi co spekulují na vyšší cenu BTC v budoucnu a pokud zájem spekulantů padne, BTC půjde ke dnu). Otázkou je taky co se stane až někdo vydá podobný systém, ale který bude mít třeba nějaké lepší parametry (bude více nebo méně anonymní, nebo bude nějakým způsobem jednodušší na používání) - kolik lidí se přesune na nový systém a kdo zůstane u BTC?
Nekteri odhaduji, ze treba zavedeni pocitacu a internetu melo na rust produktivity a bohatstvi vetsi vlyv nez zavedeni parniho stroje.Ze statistických dat z WDI (ruzné statistické ukazatele pro všechny státy světa s historií pár let dozadu, typu porodnost, úmrtnost, počet aut na obyvatele, atd ... je jich pár stovek) za posledních pár let je vidět celkem silná korelace mezi počtem mobilů na obyvatele a velikostí HDP (byl to ukazatel s nejvyšší vlivem, o dost vyšší než všechny zbylé). Možnost dobré komunikace zjevně hraje velkou roli :)
Kdo to nechce používat hned od začátku tak nemusí.Já především doufám, že nejen od začátku, ale vůbec.
Received transactions: 2269 Received BTC: 19 536.73131016 Sent transactions: 2268 Sent BTC: 19 536.73121016Takže jsou vidět příjmy, ale u výdajů nejde poznat jestli to člověk poslal jinam, nebo jestli to postal na nějaký svůj jiný účet. Nevýhoda bitcoinu je v tom, že kompletní toky peněz jsou vidět, na druhou stranu každý si může vytvořit účtů kolik chce, což bitcoin klient by měl dělat tak nějak poloautomaticky. Tedy když mám na účtě nějaké bitcoiny a pak je někomu pošlu, můžu kdykoliv později vysledovat kam až se dostaly, ale už nemusím zjistit jaká reálná osoba je zrovna drží (pokud je nepošle na číslo účtu u kterého znám majitele)