Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Evropský parlament schválil mezinárodní dohodu ACTA. 331 poslanců hlasovalo pro, 294 proti. Konečné schválení je nyní na Evropské komisi.
Tiskni
Sdílej:
"Komo.ši" byli shodou okolností proti.Soudruhu Kubečko, děkujeme ti za velmi hodnotný příspěvek do diskuze, ještě jej důkladně rozebereme s uličním výborem. Rád bych tě ale informoval, že naši soudruzi byli v globálu jednoznačně pro schválení dokumentu - o tom se ostatně rozhodlo už ve druhé pětiletce. Možná tě popletlo, že straníci hlasovali proti. To je ale jen geniální krycí manévr ústředního vedení (straníci byli úkolováni negovat asi polovinu jakýchkoli snah v EP), který má za cíl zmást nepřátele socialismu. Naše kádrová rezerva, pevně zakotvená ve většině námi ovládaných frakcích (zde bych zmínil zejména socialistickou, lidoveckou a zelenou), ale hlasovala pro shválení, což se nakonec také povedlo. Takže vzdor prvnímu dojmu internacionála opět dojde k cíli. Místní stranické vedení oceňuje tvou bdělost a uvědomělost a rozhodlo se tě navrhnout na Státní cenu A. Čepičky I. třídy za mimořádný přínos obraně socialistického zřízení a jejího lidu.
Pokud jsou "komo.ši" *velmi* zjednodušeně řečeno proti soukromému vlastnictví, těžko byste od nich čekal cokoliv, co posílí vlastnická práva (zde IP) korporací.Máš pravdu, komunisté vždy byli pouze a jedině pro posílení práv korporací - ale jedině státních. A jak můžeš vidět, velmi se to daří. Naši soudruzi v EP dělají všechno pro to, aby bylo soukromé vlastnictví zničeno a volný trh udušen. Čest práci!