Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Od konce srpna až do minulého pátku bylo možné hlasovat v anketě FakeLinusTorvalds (falešný Linus Torvalds), kterou Linux Foundation připravila před konferencí LinuxCon. Falešní Linusové (FLT #1-4) se projevovali na Twitteru a Identi.ca. Dnes se po vystoupení skutečného Linuse Torvaldse dozvíme, kdo byl kdo.
Tiskni
Sdílej:
Niekomu tu kvalitne hrabe....
na root.cz je pravý BLEK.(vývojář prohlížeče links, kernelu spad, filesystému spadFS) , falešní BLEK.ové, falešný blek s přezdívkou "falešný BLEK." atd...
no a, ve vládě jsou zase falešní politici
na abclinuxu chodim rad lebo sa tu niekedy fajne zasmejem... taketo spravicky su super..... ako vidiet niektorym linuxakom z linuxu uz fajne hrabe ako to tu bolo napisane
uctívačů malého rudého ďábla
joj si ma odhalil :)
jedna vec ktora ma dost stve aj ked nepatri to k tejto teme ked na nejakom fore vidim ze sa tam objavi nejaky novacik a nevie vyriesit nejaky problem a nakoniec sa zisti ze pouziva debian alebo gentoo ktory mu poradili skuseny "linuxaci" ze je to najlepsie distro... tomu ja hovorim linuxacke sialenstvo ktore je jeden s prejavou fanatizmu. zase ja mam taku prihodu kamarat windowsak chodil ku mne a stale videl zenwalka na mojom kompe a sa mu to pacilo o 2 dni mi hovori mam linux som rozchodil 3d grafiku, mam zosietovane pocitace a neviem co este som len na neho kukal ze jak to dokazal.. nakoniec som pochopil ze ma ubuntu.. takze to co mne slackovi trvalo neviem jak dlho teda nejaky cas on v ubuntu si "naklikal" (jasne ze nie len naklikal) za 2 dni..
ono ja som zacinal na mandrake potom som presiel na slacka.. :) ale co sa tyka mandrake ten som mal rad hlavne koli tomu ze som si vsetko naklikal a dostal som sa aj k takym veciam na ktore inac by som nemal sancu s vtedajsimi znalostami rozbehat a pouzivat.. inac to iste plati aj o Fedore kde som sa pohral s LVM a v suse zase som vyskusal sifrovanie disku..
len tak dodam ze po linuxe je moja srdcovka freebsd a moje heslo je vyskusat si to na niecom jednoduchom zoznamit sa s tym ako napr to LVM u fedory a potom ak mam znalosti tak naostro.. dneska pre mna nie je problem rucne nastavit LVM v slackovi, aj ked take kompilovanie jadra mi robi problem stale
... že pro normálního člověka je počítač něco co musí umět především používat spolu s hlavou (podobně jako řídit auto - i s tou hlavou), ...Mám pocit, že dnes je naopak snaha, aby uživatel svou hlavu vůbec používat vůbec nemusel. Ne, že by to bylo špatné samo o sobě (určitě znáte lidi, kteří při pokynu "Použij hlavu" ji použijí nanejvýš jako beranidlo
vede to k komu, že čím dál tím více (nejen) softwaru vypadá, jako kdyby jeho cílovou skupinou byli naprostí idioti.Je smutne, kolik lidi stale vidi tuhle vec cernobile. Bud jsi geek a chces pouzivat SW pro geeky a nebo jsi idiot a tak pouzivas SW pro idioty. Nedokazete proste pochopit, ze jsou lide, kteri maji daleko k tomu byt BFU ci idioti, ale presto nemaji zajem otravovat se s prekomplikovanym SW...? I Linus Torvalds vi sve: Linus Torvalds: 'Linux is bloated'
Až pochopí všichni linuxoví geekové, že pro normálního člověka je počítač něco co musí umět především používat spolu s hlavou (podobně jako řídit auto - i s tou hlavou)Jenže zatímco BFU auto řídí a na opravy brzd si platí servis, s počítačem je to bohužel tak, že tito "normální uživatelé" se snaží svůj počítač sami spravovat (a podle toho to tak vypadá - děravé, zavirované, členem botnetu...), místo toho, aby si stejně jako v případě auta zaplatili člověka, který tomu rozumí. Na opravu pračky si zvou elektrikáře (a většinu lidí nenapadne dělat si to sami, případy z rubriky Hrobař na elektrika.cz vynechávám), na opravu plynu plynaře, ale počítač by si nejlépe řešili svépomocí.