Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dnes byla oficiálně vydána Fedora 12. Přináší různé výkonnostní optimalizace, menší a rychlejší aktualizace, vylepšený NetworkManager, lepší podporu grafických karet a webkamer, KDE 4.3, Multi-Pointer X a spoustu dalších zajímavých novinek. Viz oznámení a poznámky k vydání.
Tiskni
Sdílej:
sandbox -X
vypadá moc pěkně.
initrd=initrd0.img root=live:CDLABEL=Fedora-12-x86_64-Live rootfstype=auto ro liveimg quiet rhgb rd_NO_LUKS rd_NO_MD noiswmd BOOT_IMAGE=vmlinuz0
Téda, teď nevím jestli jsem vůbec stáhnul správnou verzi Fedory.
x86_64
- Asi jo Bazaar, ten tam je?Je.
Potřebuji, aby tam všechno ihned běželo samo od sebe, nechci nic "rozbíhat".Pak si pořiď Windows.
Tohle má i Ubuntu. Vypnul jsem to. Nepadá mi to. A kdyby padalo, tak to vyměním za jiný systém... Já nejsem žádný tester, já jsem uživatel. Systém, který není vyladěný, je podle mě špatný a nebudu jej používat.Fakt mám tu čest se starým dobrým Martinem Pickem? Vždyť co se týče GNU/Linuxu a co je mi známo, tak taková distribuce neexistuje. A buď jsou uřivatelé tak trochu testery a nebo přešli na Windows. Ale u někoho se znalostí Céčka nevidím problém. Proto se ještě jednou pro jistotu ptám.
Tohle může říct jen někdo, kdo s Windows asi nikdy nepracoval. Tam se mi vždy všechno "rozbíhalo" daleko hůř než na Ubuntu nebo svého času Fedoře Core.S kým mám tu čest?
Lze z Fedory jednoduše vypreparovat jakoukoli Javu mimo té od Sunu (viz výše)?No ve Fedoře už máš openjdk a je přece od Sunu, ne?
Hmm, hmm klasika upgrade pomoci preupgrade nefungujeCo ti přesně nefungovalo? Je to tento problém, nebo něco jiného?: http://fedoraproject.org/wiki/Bugs/Common#Preupgrade_free_space_check_on_.2Fboot_not_thorough
Ručně nelze použít na root EXT3 u EXT3 na mne zařvalo, že nutná EXT4.Toto platí pouze pro instalaci z live CD (v podstatě se tam totiž jenom kopíruje obraz souborového systému a ten je ext4).