Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Komunita kolem distribuce Fedora rozhodla, že se další (patnácté) vydání bude jmenovat Lovelock. Další možnosti byly Asturias, Blarney, Sturgis a Pushcart.
Tiskni
Sdílej:
Fedora 15 James.
zbytku to nic neřekloBych přineslo papírek napuštěný kyselinou a ještě bych se podíval jestli jim to nic neříká. A klidně by se mohly pustit do realtime zkoumání množiny.
Jenže Leopard se docela dobře pamatuje (byť těch koček je tam už nějak moc), zato Goddard, Rawhide atd. se zapomenou hned.To asi jo (ono to bude hlavně tím, že slovo Leopard je známé - i Čech si pod tím představí levharta), zatímco Goddard asi málokdo ví co je. V případě MacOSX je tam ještě na zmatení novější Snow Leopard, takže bych netvrdil, že je to nějak přehledné.
Názvy Ubuntu se sice nemusejí pamatovat dobře (některé), ale člověk je aspoň hned schopen porovnat je: H. H. bylo dříve než L. L. apod.Právě to by člověka neměli nutit nělat. Na porovnávání starší-novější se hodí číslo verze. Přece se kvůli tomu nebudu muset učit abecedu a systém pojmenovávání (abych věděl, že název začínající písmenem dál v abecedě je novější verze). Čísla jsou univerzální, každý je chápe. Myslím, že většině lidí bohatě stačí, že má SW jeden název a číslo verze, nepotřebujou si komplikovat život luštěním nějakých "krycích" názvů verzí.