Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »MojeFedora.cz informuje, že Fedora 28 Workstation se bude automaticky uspávat po 20 minutách nečinnosti. Tato změna přichází z upstreamu GNOME, kde se pro ni rozhodli kvůli regulacím v řadě států světa, které takové chování od desktopového systému vyžadují. Jedná se samozřejmě pouze o výchozí nastavení, které si budou moct uživatelé v nastavení napájení změnit.
Tiskni
Sdílej:
Nechápu, proč existuje něco jako "Workstation", když Fedora (stejně jako kterékoliv jiné distro) je jenom jeden systém, který může fungovat jako workstation, server nebo obojí zároveň.
Nechápu, proč někdo spojuje chování Gnome s Fedorou. Každý uživatel si může nainstalovat klidně deset různých prostředí a deset různých display managerů, kterými se bude do těch prostředí hlásit. Každé prostředí může mít jiné výchozí nastavení i jiné možnosti nastavení.
Mne to pride celkom logicke a nepovedal by som, ze je to nesuvisiaca vec s grafickym prostredim.No úplně jednoduše. Pokud jsem přihlášen přes ssh, tak určitě nechci, aby se grafické prostředí rozhodlo ten komp uspat, protože nikdo už půl hodiny nehýbal myší. A současně také jistě nechci, aby grafické prostředí sledovalo a vyhodnocovalo přihlášení uživatele na ssh. Už jen toto svědčí o tom, že to opravdu není úloha grafického prostředí.
A současně také jistě nechci, aby grafické prostředí sledovalo a vyhodnocovalo přihlášení uživatele na ssh.
Přinejmenším KDE (resp. Plasma 5) tohle už dělá, protože mi nedovolí ruční uspání přes položku v menu, pokud je zároveň přihlášen někdo další, ať už přes ssh nebo na VT (lze to přebít zadáním hesla roota).
V čem je problém?Problém je v koncepci. Tím příkladem jsem chtěl jen ukázat, že není dobré, aby v kompetenci grafického prostředí bylo něco, co se evidentně týká mnohem širšího okruhu věcí a ne všechny z nich souvisejí s grafickým rozhraním.
to ocekavas ze audio prehravani pobezi dale kdyz se prepnes do jineho X sezeni a uslysis hoTo.
Fedoru na desktopu antb od verze 15 a uspavani a probouzeni mi nikdy problem nedelalo.