Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Matthew Miller, vedoucí projektu Fedora, zveřejnil návrh (en), aby se se operačnímu systému, který vytváří Fedora Project, říkalo Fedora Linux. Samotné označení Fedora by se mělo vztahovat na Fedora Project, respektive komunitu vytvářející Fedora Linux. Jednotlivé edice Fedora Linuxu by názvy měnit neměly, takže i nadále by měla být Fedora Workstation, Fedora Server, Fedora IoT atd.
Tiskni
Sdílej:
Když už, tak Fedora GNU/Linux (pokud tedy nechtějí dělat vlastní verzi jádra, ale operační systém).
Viz Why do you call the system we use GNU/Linux and not Linux?
mene vyznamne? co treba: - Grub - Glibc na kterem zavisi snad vsechny binarni soucasti Fedory - GCC kterym se pocitam vetsina binarni casti kompiluje - GTk na kterem zavisi cele vychozi GNOME - coreutils sada nastroju pouzivanejch (nejen) k nahozeni systemu - GIMP neni sice primo soucast systemu, ale ma ho asi kazdej- BASH, ddrescue, parted, MidnightCommander... koneckoncu vychozi prostredi GNOME, co ze znamena to pocatecni G? ano je to GNU
o X.Org ci Wayland samozrejme vimAle dlouho vám to nevydrželo
jake SPOUSTY jinych programu co jsou soucacti operacniho systemu mas na mysli aby to byla vyznamnejsi cast nez vyjmenovane? (o X.Org ci Wayland samozrejme vim)uz dpovis?
Všechny tyhle otázky jsou zodpovězené v tom: GNU/Linux FAQ (včetně X11, systemd, atd.)
Please pronounce it as “GNU slash Linux.” If you don't pronounce the slash, people will think you are saying “GNU Linux,” which is not a suitable name for the combination.Si dělá srandu...
Viz třeba Ubuntu, to se jmenuje prostě Ubuntu a ani to v názvu žádnej Linux ani GNU/Linux AFAIK nemá.
Však mi taky „Ubuntu“ nebo „Fedora“ přijde víc v pořádku než „Ubuntu Linux“ nebo „Fedora Linux“. Klidně si můžeš udělat „KralykOS“ – to je taky v pohodě. Nemusíš nikomu říkat, na jakém OS to stavíš a klidně to může být hodně specifické, že pod tím ten původní OS (GNU/Linux) nebude pro uživatele ani moc vidět nebo podstatný.
A třeba takový Debian můžeš mít jako „Debian GNU/Linux“ nebo taky „Debian GNU/Hurd“ nebo „Debian GNU/FreeBSD“ nebo „Debian GNU/NetBSD“ × různé HW architektury.