Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Matthew Miller, vedoucí projektu Fedora, zveřejnil návrh (en), aby se se operačnímu systému, který vytváří Fedora Project, říkalo Fedora Linux. Samotné označení Fedora by se mělo vztahovat na Fedora Project, respektive komunitu vytvářející Fedora Linux. Jednotlivé edice Fedora Linuxu by názvy měnit neměly, takže i nadále by měla být Fedora Workstation, Fedora Server, Fedora IoT atd.
Tiskni
Sdílej:
Když už, tak Fedora GNU/Linux (pokud tedy nechtějí dělat vlastní verzi jádra, ale operační systém).
Viz Why do you call the system we use GNU/Linux and not Linux?
mene vyznamne? co treba: - Grub - Glibc na kterem zavisi snad vsechny binarni soucasti Fedory - GCC kterym se pocitam vetsina binarni casti kompiluje - GTk na kterem zavisi cele vychozi GNOME - coreutils sada nastroju pouzivanejch (nejen) k nahozeni systemu - GIMP neni sice primo soucast systemu, ale ma ho asi kazdej- BASH, ddrescue, parted, MidnightCommander... koneckoncu vychozi prostredi GNOME, co ze znamena to pocatecni G? ano je to GNU
o X.Org ci Wayland samozrejme vimAle dlouho vám to nevydrželo
jake SPOUSTY jinych programu co jsou soucacti operacniho systemu mas na mysli aby to byla vyznamnejsi cast nez vyjmenovane? (o X.Org ci Wayland samozrejme vim)uz dpovis?
Všechny tyhle otázky jsou zodpovězené v tom: GNU/Linux FAQ (včetně X11, systemd, atd.)
Please pronounce it as “GNU slash Linux.” If you don't pronounce the slash, people will think you are saying “GNU Linux,” which is not a suitable name for the combination.Si dělá srandu...
Viz třeba Ubuntu, to se jmenuje prostě Ubuntu a ani to v názvu žádnej Linux ani GNU/Linux AFAIK nemá.
Však mi taky „Ubuntu“ nebo „Fedora“ přijde víc v pořádku než „Ubuntu Linux“ nebo „Fedora Linux“. Klidně si můžeš udělat „KralykOS“ – to je taky v pohodě. Nemusíš nikomu říkat, na jakém OS to stavíš a klidně to může být hodně specifické, že pod tím ten původní OS (GNU/Linux) nebude pro uživatele ani moc vidět nebo podstatný.
A třeba takový Debian můžeš mít jako „Debian GNU/Linux“ nebo taky „Debian GNU/Hurd“ nebo „Debian GNU/FreeBSD“ nebo „Debian GNU/NetBSD“ × různé HW architektury.