Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byl vydán Mozilla Firefox 22. WebRTC je nyní ve výchozím stavu povoleno. Přibyla možnost měnit rychlost přehrávání HTML5 audia a videa. Ve Správci doplňků jsou nově Služby. Díky asm.js byla zrychlena podmnožina JavaScriptu. Zrychleno bylo také vykreslování WebGL. Podpora HTML5 byla rozšířena o elementy data a time. Pro vývojáře jsou v Průzkumníku nově Písma. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy. Podrobnější informace v poznámkách k vydání. Vydána byla také verze s prodlouženou podporou 17.0.7.
Tiskni
Sdílej:
Díky asm.js byl zrychlen JavaScript.Podmnožina JS na nižší úrovni než C. Tohle možná přispěje k prosazení jiných jazyků místo JavaScriptu, což je dobře.
Proc by melo?asm.js je příliš nízkoúrovňový, tudíž ho IMO lidé nebudou psát ručně, ale použijí nějaké nástroje, co asm.js vygenerují – třeba Emscripten.
A proc by to melo byt dobre?Protože to je velmi špatně navržený jazyk.
Tohle možná přispěje k prosazení jiných jazyků místo JavaScriptu, což je dobře.Pochybuju, asm.js je vhodne tak akorat pro kompilaci C, C++ nebo jineho jazyka na tehle urovni.
Jazyky na vyssi urovni se vic vyplati kompilovat do opravdoveho JS. Implementovat JIT prekladac nebo GC v asm.js nedava smysl, bude to zoufale pomale, zatimco JS uz je davno ma, podstatne kvalitnejsi.Benchmarky ukazují, že program v C/C++ přeložený do asm.js je 2 až 3 krát pomalejší než stejný program přeložený do nativního kódu. Čas pro jazyk s GC si však netroufnu odhadnout. Chci zkrátka říct, že to momentálně nevidím až tak černě. Někdo to bude muset vyzkoušet. Docela rád bych viděl GHCJS s podporou asm.js.
Vsak rikam, ze se to hodi akorat pro C/C++/apod. Pro vyssi jazyky, zejm. pro jazyky s GC, je asm.js [momentalne] zoufale nevhodne.A zkoušel už to někdo nebo si to jen myslíte? Například autor GHCJS si tím tak jistý není:
Some things are just inherently slower in JavaScript, unless we would go the really low level asm.js route, which would make JS interaction a lot less convenient, and require us to do all memory management manually. Due to the dynamic nature of JS, objects have a bit more overhead than GHC’s heap objects, and we cannot do tricks like pointer tagging in JS since we don’t have pointers.
Bonusova otazka: jak v asm.js implementovat vicevlaknovy GC?Nemyslím si, že by tohle momentálně bylo klíčové.
Docela rád bych viděl GHCJS s podporou asm.js.s tim bych moc nepocital, viz diskuze na r/Haskell