Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Slashdot představuje FishPi. Projekt autonomní lodi (USV) využívající Raspberry Pi a poháněné sluneční energií. Cílem vývojářů není nic menšího, než proplutí Atlantiku.
Tiskni
Sdílej:
... několik by jich chybou vlítlo do městaproc chybou? divim se ze to jeste nikdo neudelal ... jsou jiste chvile kdy si to dokazu docela dobre predstavit.
udělal (ok, v tomto případě šlo o naváděné bomby, ne rakety; těch případů bude víc, tento je nejznámější, sem línej hledat ... jako příklad na rakety by se toho určitě našlo hafo v Africe, Palestinou počínaje a Syrií aktuálně konče)... několik by jich chybou vlítlo do městaproc chybou? divim se ze to jeste nikdo neudelal ....
Co sem si tak pocet, tak tam psal, ze nechape proc armady vynakladaj na takovou munici miliony dolaru (na jednu) kdyz on si totez postavi v garazi za "par stovaku".On nepostaví to samé. Rozdíl bude jak mezi vysílačkou za 300 typu "povídejte si s kamarády až na 1km" a vojenskou vysílačkou, která zvládá 20 režimů přenosu, rozsah frekvencí v rámci stovek MHz a ještě má garantované přežití, když jí prostřelíš pistolí z jedné strany. Jeho součástky nebudou radiačně odolné, nebudou teplotně odolné. Nebude tam několik levelů kontrolních a záložních systémů. Jednotlivé mechanické prvky nebudou mít pevně dané parametry, které fungují v teplotách od -30 do +120°C. Nebude to zjišťovat pozici podle profilů okolního terénu získaných kamerou, radarem a podle síly a vzoru magnetického pole, ale podle GPS, která bude to první, co bude nepřítel v případě vyhrocené situace rušit. Nebude to jednoduše vyměnitelné, opravitelné a nebude to umět letět i při poškození. Prostě myslet si, že to co postavím doma bude stejné jako armádní technologie za několik mega dolarů je imho dost naivní.
Ale škody to napáchá stejně
Unit cost: $40,000 (£20,000) (missile);$125,000 (reusable Command Launch Unit)Asi všichni se shodnou na tom, že na tom Lockheed Martin rýžuje jako svině.
jednu raketu měla být ale kolem melounuTo by bylo levnější najmout maníka, ať do cíle donese samotnou nálož
To by bylo levnější najmout maníka, ať do cíle donese samotnou náložPokud by cíl byl ideologicky vhodný, tak by to případně udělal dobrovolník i zcela zdarma..
U nás na FELu se různými technologiemi okolo UAV několik týmů zabývá. Ať již projekty zaměřené na teoretické řízení roje UAV, tak na i probíhá množství praktických projektů. Jedna diplomová práce řešila kombinaci řízení UAV dohromady s pozemními vozidly/robodty. Další skupina pracuje na řízení stabilizované kamerové platformy pro v Čechách vyvíjené vojenské UAV http://aa4cc.dce.fel.cvut.cz/content/inertial-stabilization-and-visual-servoing-aerial-surveilance.
Z pohledu otevřenosti implementace a Linuxové technologie je zajímavý i projekt, který řešil jeden náš kolega v rámci dizertační práce. Jedná se modelářskou helikoptéru, která je doplněna senzory a akčními členy propojenými sítí CAN. Cetrální počítačovým systémem je postavený na PowerPC architektuře a běří na něm Linux. Přesto, že se jedná o malý model, tak používá technologie, který odpovídají řízení například v automobilech nebo i průmyslových aplikacích. http://rtime.felk.cvut.cz/helicopter/. Třeba naše drivery CAN se používají v motorových vozech RegioNova. Projekt helikoptéry obsahuje dokumentaci vývoje komponentet pro inerciální stabilizaci, propojení s GPS, zobrazení polohy stroje do mapy na pozemní stanici s WiFi spojením, atd.