plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Phoronix uvádí, že GNOME Shell už lze používat se softwarovým renderováním. Je to díky vylepšením LLVMpipe v Gallium3D. Funkčnost je zásluhou Red Hatu, ale také Googlu a dalších.
Tiskni
Sdílej:
A jak toho docílit ?
Děkuji ale já raději DEB based ... bordelu co umí RPM sem si užil před lety mnoho (možná se neřešitelní konflikty už v RPM nedějí) ale k tomu mi někdo kdo používá RPM based RedHat Fedora Suse a podobné musí říci svůj názor na RPM s desktopem se 40000 balíčky z různých zdrojů děje.
Mě osobně by také zajímalo, zda existuje něco jako aptitude pro RPM balíčky na RPM-based distribucích. Mám víceméně jen staré a nepříjemné zkušenosti z Mandrake, Fedora Core 3/4 a CentOSu. Je pravda, že apt není o moc (pokud vůbec) přívětivější, než yum, ale aptitude už umožňuje alespoň částečný "fine tuning" závislostí, takže se neinstaluje všech 150 recommended balíků (včetně Xorg), pokud chci nainstalovat "kvm", ale třeba jen 20 nutných ("depends").
Také možnost výběru mezi závislostmi je v aptitude řešená vcelku přehledně - např. balíček "debconf" závisí na "debconf-i18n NEBO debconf-english", takže si můžu odinstalovat ten první, nahradit ho druhým a ušetřit další místo na disku. Ještě viditelnější je to v případě virtuálního balíku "mail-transport-agent", na kterém závisí spousta balíků a který sám "obsahuje" několik dalších balíků (sendmail, postfix, exim4, ...), takže si uživatel může vybrat, jakého MTA chce, a z hlediska závislostí balíčků je to čisté, jednoduché a hlavně a především přehledné.
Pokud existuje něco jako aptitude (ncurses) pro RPM distribuce, sem s tím. Prosím.
Ale už vážně, dost offtopicu