Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
MojeFedora.cz informuje, že FESCo schválilo návrh, aby se jako výchozí editor v terminálu od Fedory 33 používalo GNU nano. Fedora doteď žádný výchozí editor pro terminál nastavený neměla a nechávala to na jednotlivých programech. Ty často používané, jako třeba git, ale ve výchozím stavu používaly editor vi, který autor návrhu nepovažuje za příliš intuitivní.
Tiskni
Sdílej:
Pro běžné uživatele mi přijde vhodnější mcedit
. Ale asi cokoli je pro BFU lepší než vim. A ti ne-BFU si stejně nastaví editor dle svých preferencí.
[...] ale s nano mam porad problem..nemas dole videt seznam klavesovejch zkratek?
pokud to myslím s Linuxem vážně, tak dříve či později mě stejně vi(m) čeká" je slusne receno nesmysl
To má byť nejaký trollingTrolling zase pises jen ty.
+1
Fascinuji me argumenty typu: "Ja pouzivam vim, takze je to prece v poradku kdyz je vychozi..." Prave o tyto uzivatele prave nejde.
Ja treba pouzivam emacs a nedela mi problem si ho doinstalovat nebo si dokonce nastavit EDITOR a VISUAL. Kdyz emacs nainstalovat nemuzu, tak porad muzu z lokalniho emacsu upravovat vzdaleny soubory pres ssh a jediny v cem mi prisel "vychozi" vi otravny bylo ze je defaultni ale nikomu jsem emacs nevnucoval protoze vim, jaky je problem pro neznaleho v nem udelat zakladni operace.