Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
MojeFedora.cz informuje, že FESCo schválilo návrh, aby se jako výchozí editor v terminálu od Fedory 33 používalo GNU nano. Fedora doteď žádný výchozí editor pro terminál nastavený neměla a nechávala to na jednotlivých programech. Ty často používané, jako třeba git, ale ve výchozím stavu používaly editor vi, který autor návrhu nepovažuje za příliš intuitivní.
Tiskni
Sdílej:
Pro běžné uživatele mi přijde vhodnější mcedit
. Ale asi cokoli je pro BFU lepší než vim. A ti ne-BFU si stejně nastaví editor dle svých preferencí.
[...] ale s nano mam porad problem..nemas dole videt seznam klavesovejch zkratek?
pokud to myslím s Linuxem vážně, tak dříve či později mě stejně vi(m) čeká" je slusne receno nesmysl
To má byť nejaký trollingTrolling zase pises jen ty.
+1
Fascinuji me argumenty typu: "Ja pouzivam vim, takze je to prece v poradku kdyz je vychozi..." Prave o tyto uzivatele prave nejde.
Ja treba pouzivam emacs a nedela mi problem si ho doinstalovat nebo si dokonce nastavit EDITOR a VISUAL. Kdyz emacs nainstalovat nemuzu, tak porad muzu z lokalniho emacsu upravovat vzdaleny soubory pres ssh a jediny v cem mi prisel "vychozi" vi otravny bylo ze je defaultni ale nikomu jsem emacs nevnucoval protoze vim, jaky je problem pro neznaleho v nem udelat zakladni operace.