Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
lízt do obchodu konkurence a tam nabízet své produkty.Je obtížné, popsat, co se opravdu stalo, když se výrazové prostředky omezí na elemntární ekonomické termíny, že? Jaká konkurence? Jaké produkty?
Jakoukoli lidskou činnost lze popsat ekonomickými termíny. Pouze zřídka to ovšem pak dává smysl...To je docela pěkná hláška, můžu to nakopírovat do Abc fortunes (viz patička)?
díky studentům za hladovku
Ehm… za co, prosím? V listopadu 1989 studenti demonstrovali (kromě jiného) za svobodné volby. Dnes svobodné volby máme a studenti demonstrují za to, aby jejich výsledky nebyly respektovány. Jinak řečeno, za návrat modelu "je nám jedno, co lidé chtějí, my víme lépe, co je pro ně dobré". Z toho mám mít radost a mám jim za to tleskat? Kam se podělo heslo "nejsme jako oni"?
Právě podobné aktivity, pohodlné spoléhání na strašení rudým nebezpečím a ignorování potřeb lidí a problémů, které je opravdu trápí, nemalou měrou přispěly ke stavu, kdy voliči KSČM nejen nevymírají, jak se v roce 1989 předpovídalo, ale dokonce má KSČM v některých průzkumech větší preference než kterákoli vládní strana. Radost z toho nemám, ale tím, že se budou komunisté uměle odstavovat od funkcí, které si na základě výsledků voleb zaslouží (nebo dokonce zakazovat), se jejich preference rozhodně nesníží, spíš přesně naopak.
představte si, že by…
To je právě ta chyba. Většina lidí neřeší, co by, ale to, co je. Většinu lidí víc zajímá posledních 23 let než těch 41 předtím (mimochodem, 23 je více než polovina z 41), ale hlavně je zajímá, co je teď.
Realita je taková, že tu máme politickou stranu, která je dlouhodobě třetí nejsilnější v zemi a ve volbách stabilně získává kolem patnácti procent. V posledním roce až dvou navíc ještě posílila. Co hůř, je to strana, která si za dobu svobodné politické soutěže objektivně nejméně ušpinila ruce - ne snad proto, že by její představitelé byli morálně čistí, ale proto, že neměli tolik příležitostí. A ruku na srdce, aktuální vzestup preferencí KSČM je především dílem současné vládní koalice.
Jediný způsob, jak podporu KSČM dostat zase dolů, je přesvědčit lidi, že ostatní jsou lepší. Pokud místo toho budete komunisty utlačovat, omezovat nebo dokonce volat po jejich zákazu, jen jim tím pomůžete. Pak totiž nebudete tím, kdo brání křehkou demokracii (jak si možná myslíte), ale tím, kdo nedemokraticky potlačuje konkurenci, a co hůř, bude to vypadat, že se rovné soutěže bojíte. Uvažovat o zákazu KSČ mělo smysl v roce 1990, ale už tehdy byla obava, že by to nepůsobilo moc demokraticky; v roce 2012 je to čirý nesmysl.
svobodné volby u nás ještě trošku, trošičku vystihuje ten vtip (zkráceně) "Budu volit komunisty!"; "Z jaké politické strany, smím-li se zeptat?"
Nesmyslnost tohoto uvažování IMHO nejlépe vystihuje jiný vtip z doby socialismu. Q: Jaký je rozdíl mezi Polskem a Itálií? A: Oboje jsou tradiční křesťanské země, ale v Itálii je víc komunistů. IIRC měla KSČ v listopadu 1989 přibližně 1.2 milionu členů, ČSSR měla 15 milionů obyvatel, takže když odečteme děti, byl v KSČ asi tak každý desátý. Kolik z nich myslíte, že byli opravdu komunisté, tedy komunisté smýšlením, ne jen podle legitimace? Moc bych se divil, kdyby to byla aspoň desetina. A tím se zase dostáváme na začátek: lidé neřešili, co by, ale co bylo. Pracovali, žili a vychovávali děti v prostředí, které tu bylo, ať už si o něm mysleli cokoli. Jen hodně malá část byli ti, kdo to nedokázali a buď emigrovali nebo se snažili s režimem bojovat. Většina měla priority jiné. U některých to znamenalo i to, že vstoupili do KSČ, aby mohli dělat určitou práci nebo aby jejich dětem nedělal systém problémy se studiem. Mají snad být kvůli tomu ti lidé doživotními vyděděnci, nejlépe s nějakým viditelným označením na oblečení? Těžko.
pak to znamená, že zločiny komunismu byly odpuštěny/zapomenuty? nebo byly tyto zločiny hadím jazykem imperialistů?
Smutnou pravdou je, že nedokážeme potrestat ani všechny zločiny, které se dějí teď. Je logické, že u zločinů, které se děly před desítkami let, to půjde ještě mnohem hůř. Pokud nějaké zúčtování s KSČ(M) nemá být (méně krvavou) obdobou někdejších politických monstrprocesů, lze potrestat jen to, co se podaří dobře zdokumentovat a prokázat. A toho je bohužel dost málo.
komunizmus sem byl násilně nainstalován
Žádný komunismus tady především nikdy nebyl - ani nikde jinde. Mimochodem, překvapuje mne, že takový antikomunista používá koncovku -izmus, kterou do češtiny importovali z ruštiny právě komunisté.
ti, co se za komunistů měli dobře, je volí
To je IMHO zcela zásadní omyl. Ti, co se za socialismu měli dobře, se totiž většinou mají dobře i teď, protože v kritickém období měli kontakty a kapitál. Takoví lidé dnes patří k bohatším vrstvám a nemají nejmenší důvod volit KSČM. Je to naopak: KSČM volí lidé, kteří se dnes mají špatně. Jsou to lidé, kteří už několik let žijí bez rezerv od výplaty k výplatě (pokud nějakou mají), kterým stát a krize neustále utahují šrouby a oni pomalu přestávají věřit, že se to zlepší. Případně ti, kteří naletěli různým providentům nebo jiným podvodníkům. Můžete propagandisticky vykřikovat, že ti první jsou líné socky a že kdyby se snažili, měli by se lépe, že ti druzí si za to mohou sami vlastní hloupostí, a z jistého úhlu pohledu to bude i pravda, ale tím ti lidé nezmizí.
zrušit je v roce 2012 nestihnem, ale mohli bychom o tom referendu zatím diskutovat...
Pořád si asi neuvědomujete, že sice můžete zakázat KSČM, ale nemůžete zakázat lidi, kteří je volí. Pokud by se vám podařilo zrušení KSČM prosadit, ať už parlamentem nebo referendem, ti lidé nezmizí. Vůbec bych se nedivil, kdyby se pak místo nich objevila nějaká nová strana s podobným programem, která by si sice dala pozor na formální znaky, ale ve skutečnosti by byla ještě radikálnější než současná KSČM; a právě zákaz té původní by se jim o popularitu postaral, takže by nakonec mohli být ještě silnější.
Chápu, že byste chtěl, aby KSČM najednou zmizela (nebo byla zmizena) a zároveň její voliči buď zmizeli také, nebo nějakým zázrakem "prozřeli" a stali se z nich stali uvědomělí budovatelé kapitalismu. Ale to se nestane, takže musít vycházet z toho, co je reálné. A jediný reálný způsob, jak KSČM a její vliv oslabit, je snížit počet lidí, které ekonomická situace dohnala k tomu, že jiné východisko nevidí. Současná vláda ale bohužel dělá pravý opak.
můžu vědět co to tedy v komunistických zemích bylo za režim?
Socialismus, někdy též označovaný jako reálný socialismus. Komunismus byla teoretická konstrukce, ke které se údajně směřovalo.
komunizmus sem byl násilně nainstalován, pravých komunistů bylo opravdu málo...Omyl, Československo bylo jedinou zemí bývalého východního bloku, kde se komunistická strana dostala k moci legitimně a v souladu s platnými zákony. A to platí nejenom pro volby v roce 1946, ale i pro "převrat" v roce 1948, kde komunistům pomohli lidovci udržet vládu. Samozřejmě se můžeme dohadovat o tom, co by bylo kdyby - komunisti měli v záloze násilný převrat - ale k tomu nikdy nedošlo.
dnes už nejde tolik o to trestání, ale o to, jestli je pro stranu, jejíž případné zvolení znamená problémy, místo v parlamentu...O tom nerozhoduješ ty ani žádný jiný pachatel všeobecného dobra, ale všichni voliči.
dokázal bych si představit jinou stranu s perspektivou na případné zvolení do vlády, nebo rozpuštění hlasů stranám, které se do parlamentu už nedostaly a mají zaké zajímavé volební programy...Totéž. Zajímavý volební probgram má ten, kdo dostane hlasy. A jen tak mimochodem, když tady obhajuješ demokracii - sebrat hlasy jedné straně, protože se ti nelíbí, to není moc demokratické, že ne? "Účel světí prostředky" nemá ve sktuečné demokracii místo.
ideálně měl být ve straně celý národ a parazitovat na sovětské ekonomice, ale to by se asi Moskvě moc nelíbilo...Opět doporučím studium historické literatury. Na sovětské ekonomice se parazitovat nedalo, protože sovětská ekonomika naopak parazitovala na ekonomice svých satelitů. Proto se tady jezdilo na kolech ukrajina (Eska - klon favoritu - se naopak exportovala do SSSR), proto nešlo sehnat barevnou televizi (kvalitní - relativně - výroba od Tesly se exportovala a sem se dovážely nekvalitní ruské výrobky.)
jedni ladí ekonomické mechanizmyJo, to je vidět, jak je ladí. Deset dní dopředu nevíš, jaká bude sazba daně; nakonec bude vyšší, takže se z ní zase vybere míň, ale to přece nevadí.
koncepčně zastaralá, nemoderní, ... atd.No samozřejmě, byla to Tesla. Ale mělo to barevný obraz, relativně realistické barvy, a vydrželo to. To se o televizích ze SSSR říci nedalo.
satelity, a nejen ony, velmi úspěšně parazitovaly na sovětské ekonomice.Na to se snad opravdu už nedá nic říci -- kromě toho, že lidská paměť je nejen krátká, ale i velmi selektivní.
aha, takže stačilo tenkrát volit demokratickou stranu a komunistická strana by zde nevládla, to jsem nevěděl... měl jsem za to, že všechny státy pod sovětským svazem museli mít komunistickou vládu...Co takhle si pořádně přečíst komentář, na který reaguješ? Konkrétně:
Samozřejmě se můžeme dohadovat o tom, co by bylo kdyby - komunisti měli v záloze násilný převrat - ale k tomu nikdy nedošlo.
znám tu fámu o soběstačnosti před revolucí, ale osobně si ale myslím. že jsme soběstační nebyli...Ať koukám jak koukám, o soběstačnosti v příspěvku výše nic nevidim...
reaguji na ty svobodné volby, ve kterých legitimně vyhráli komunisté, fakt jsem nevěděl, že jsme tu komunisty chtěli dobrovolně...Proto už jsem ti několikrát řekl, aby sis dostudoval něco o historii. Např. českou wiki.
ta soběstačnost byla v reakci na parazitování sovětského svazu na naší ekonomice, že by měli brát odněkud, kde nic není...Před válkou byla naše ekonomika jednou z nejsilnějších v Evropě, zaslechl jsem dokonce něco o tom, že kdyby tehdy existovalo G7, Československo by tam patřilo. Samozřejmě během války bylo hodně věcí zničeno, ale zas ne tolik, takže ekonomicky jsme na tom pořád nebyli tak zle. Proto se tady komunisti mohli udržet tak dlouho, celých těch čtyřicet let v podstatě žili z toho, co bylo vybudováno před válkou. Část se prožrala, část (v 80. letech zejména potravinová produkce) se v rámci spřátelené pomoci vyvezla téměř zadardmo do SSSR. Investice a rozvoj nulový, takže když bolševici konečně šli od válu, byli jsme technologicky i ekonomicky v háji. (Jen tak mimochodem, pokud jsi takový idealista, že si myslíš, že lidi šli zvonit klíčema kvůli nějaké svobodě a demokracii, tak já teda ne. Prostě už moc lidí štvaly fronty na všechno.)
ok, o těch volbách si musím něco přečíst...Což si dokázal hned o větu dál:
podle mého mohli těžit tak z Ukrajiny, které se přezdívalo sýpka Evropy...Jednak Ukrajina nebyla satelitním státem, ale součástí SSSR. A druhak byla sýpkou Evropy do doby, než tam SSSR zkolektivizoval zemědělství a hladomorem vyvraždil poměrně velkou část populace. IIRC 30. léta.
znamená to, že pole na Ukrajině ležela ladem? nebo že odtamtud vše odváželi a způsobili hladomor?Znamená to, že sebrali úrodu, vysypali ji na návsi a ta pak pod dohledem ozbrojenců, kteří zastřelili každého, kdo se k tomu přiblížil, shnila.
považuji to za zločin komunistického režimuSamozřejmě že je to zločin sovětského režimu (což ale nemění nic na tom, že sovětská ekonomika pak z Ukrajiny těžit nemohla. Rozhodně ne potraviny.)
a i kdyby byla zvolena vládnoucí stranou a pracovala v demokratickém systému, nemá šanci nic prosadit...Ale kdepak. Daň z nadměrných příjmů, daň z velkého majetku, všechno pod hlavičkou solidarity, boje proti korupci a podobných hesel, která se budou líbit těm, kdo je volili.
pokud by ale měla absolutní moc, hrozilo by to, co se dělo za tohoto režimu již dříve...LOL, jasně, pokud u nás vyhraje volby KSČM, tak Josif Vissarionovič vstane z mrtvých a znova spustí Železnou oponu, abychom si tady mohli nerušeně kolektivizovat a bojovat s americkým broukem probuď se laskavě ...
bezplatné vzděláníOno to bezplatné vzdělání nebylo úplně bezplatné, protože držet dítě na studiích něco stálo. A stojí i dneska.
bezúročných novomanželských půjčekZa které sis koupil gauč a dvě křesla...
všeobecná zdravotní péčeTvrdě limitovaná a pokud jsi nebyl prominent, ke skutečné péči jsi se moc nedostal, dokud nešlo akutně o život.
cikáni si nebudou moci jezdit v medvědech pro dávky, nýbrž MHD pro výplatu za splněnou pracovní povinnost?SSDD. Zatímco dneska si jezdí pro dávky, tehdy dostávali mzdu za neexistující práci (nebo přesněji opravdu hodně peněz v poměru k tomu, co skutečně udělali.) A buďme spravedliví, tohle se ani tenkrát, ani dneska netýkalo jenom cikánů. Navíc všechno to bezplatné a bezúročné ve skutečnosti stálo opravdu spoustu peněz. Jediný rozdíl byl v tom, že jsi ty peníze nikdy neviděl, protože ti je stát sebral, aniž by je kdy ukázal na výplatí pásce.
No, to si tu minulost zase maluješ hodně růžově.no, já se pouze ptám, co z toho dle kolegy hrozí?
vzdělání != život, to je trošku nefér argument, neb žrát a bydlet musíš, ať studuješ nebo ne - a zrovna to bydlení bylo pro studenty o dost výhodnější za kterou školu se muselo platit? jaké studijní pomůcky si žáci museli obstarávat sami?bezplatné vzděláníOno to bezplatné vzdělání nebylo úplně bezplatné, protože držet dítě na studiích něco stálo.
A stojí i dneska.muhehe, ty to říkáš, jako kdyby snad cena klesala, ale "dneska" ještě na tu nulu neklesla ...
no nevim, co sis za to koupil ty, ale strejc za to (resp. s významným přispěním) postavil barák každopádně lepší aspoň gauč a dvě křesla, než nějaký Provident či co a splatit za to cenu dvou gaučů a čtyř křeselbezúročných novomanželských půjčekZa které sis koupil gauč a dvě křesla...
čéče, já ti nevim že bych byl prominent, a stejně tak všichni mí spolužáci, když nás pravidelně hnali k zubařce, třebas ... no ano, ta byla někdy neskutečnávšeobecná zdravotní péčeTvrdě limitovaná a pokud jsi nebyl prominent, ke skutečné péči jsi se moc nedostal, dokud nešlo akutně o život.
YMMV ... já jsem viděl nějaké pokusy o integracicikáni si nebudou moci jezdit v medvědech pro dávky, nýbrž MHD pro výplatu za splněnou pracovní povinnost?SSDD. Zatímco dneska si jezdí pro dávky, tehdy dostávali mzdu za neexistující práci (nebo přesněji opravdu hodně peněz v poměru k tomu, co skutečně udělali.)
A buďme spravedliví, tohle se ani tenkrát, ani dneska netýkalo jenom cikánů.teď mi není jasné, které "tohle" přesně myslíš? - například invalidní důchodce? ... i když nevim, jestli to chci rozebírat; viz výše, jen mě zajímá, co by se asi tak mělo stát za hrůzy, kdyby měla KSČM "absolutní moc", v dnešní době
Navíc všechno to bezplatné a bezúročné ve skutečnosti stálo opravdu spoustu peněz. Jediný rozdíl byl v tom, že jsi ty peníze nikdy neviděl, protože ti je stát sebral, aniž by je kdy ukázal na výplatí pásce.čéče, já ti teda nemám pocit, že by se daně od té doby tak brutálně snížily ...
stejně tak všichni mí spolužáci, když nás pravidelně hnali k zubařce, třebas... která každému podle plánu vyvrtala jeden zub, protože plán to tak chtěl. Bez ohledu na stav chrupu. A o zubařích a lázních a podobných podružnostech se opravdu nebavím. Co třeba takové kloubní náhrady nebo na přístroje náročná péče (tedy taková, ke které jsi se dostal jenom v nemocnici, kam jsi se nedostal...)
teď mi není jasné, které "tohle" přesně myslíš?Například chronická nemakačenka?
čéče, já ti teda nemám pocit, že by se daně od té doby tak brutálně snížily ...Dneska na daních z příjmu (počítám i sociální a zdravotní daň) odevzdáš přes polovinu příjmu. Za komunistů jsi pracoval pro stát a za práci jsi dostal tak desetkrát méně, než by ti náleželo (soudě podle změny cen vs. změny výše platů po revoluci)
nedělá mozek sám od sebe, že traumatizující zkušenosti zapomíná?jj
s/nezapomněla/pozapomněla/
dejme tomu, že kdyby Stalin neměl příležitost, nemohl by nic z těch zvěrstev provést... pokud mu tu moc dal komunistický režim, je na něm něco špatně... nemysle jsem to tak, že by se historie opakovala doslova, ale přijde mi, že se to jaksi může vymknout kontrole...nu, to zní již trošku rozumněji takže "kdyby Stalin neměl příležitost" - a vo tom to je ... ony se ty věci totiž neodehrávaly ve vakuu, nýbrž v nějakých geopolitických a historických souvislostech Stalinovi nedal moc "komunistický režim", nýbrž vývoj v Rusku začátkem minulého století kdyby se lidi za cara (a tomu "dal moc" mimochodem kdo?) měli dobře, těžko by RSDRP vůbec vznikla, a později její frakce pod vedením Lenina udělala revoluci, a nebýt této revoluce, Stalin by asi shnil někde na Sibiři teď jsme někde ve fázi "kdyby se lidi za Nečase a Kalouska měli dobře, těžko by KSČM rostly volební preference" ... dobře, tak se tedy přenesme pár let dopředu, vývoj je fakt špatný a komunisti (ti co nezahodili knížku, ne ti z těch ostatních stran) fakt drtivou většinou vyhrajou volby ... a co teď? obeženou hranice znova ostnatým drátem, navzdory EU a Schengenu? opravdu by dostali takovou příležitost? anebo znárodní všechny podniky? - a které, když nám tu patří už jen ČEZ a Budvar, zbytek je v rukou zahraničního kapitálu? - to jako znárodní i ty zahraničně vlastněné, a ti všichni si to jen tak nechají líbit, v době, kdy ČR prohrává jednu arbitráž za druhou? - aha, jistě, vláda může odmítnout prosouzené peníze vyplatit, ale můžeme si dovolit následné sankce (předpokládám, že do vojenského střetu by v našem koutu Evropy nikdo nešel) když naše soběstačnost byla dávno zlikvidována? a když teda riskneme ty sankce, tak se ta vláda udrží, když vlastně nemáme žádnou armádu, která by ji před lidma bránila, a když rudý bratr, který by poslal armádu svoji (to jsou ty geopolitické souvislosti ...), už dávno není rudý? já nevím, nedokážu vymyslet scénář, který by v současné situaci (bez SSSR atd.) byl dostatečně reálný ... co by se jako mělo "vymykat kontrole" a vést ke "zvěrstvům" (která by byla horší, než co se děje teď; na mysl mi vytanul například Janoušek, který si zatím beztrestně pobíhá po svobodě, ač se pokusil zabít člověka, a to prokazatelně (tedy nemíním, že byl prokázán úmysl zabít, ctěme presumpci neviny, ale že není pochyb o tom, co se stalo))? čeho se tak bojíš, že chceš zakazovat?
vymknout kontrole by se mohlo mnoho dílčích věcí... třeba mají v programu dohled nad politickou korektností médií, co si pod tím představit?to já nevím ... nicméně chceme-li zakazovat "dohlížeče", pak budiž na ráně i TOP09, ODS a VV, a také ČSSD, takže toto se mi nejeví jako specifický důvod, proč zrovna KSČM ne
vystoupení z NATO, velice snadno můžeme vystoupit, ale je to opravdu tak zlá organizace, abychom se vzdali členství a pokoušeli se o její zrušení?pokud se podívám například do Lybie, tak bych si troufl říci, že ano ...
jak budou pracovat tajné služby pod ministerstvem vnitra?zajímavá otázka ... a ty víš, jak pracují teď? já třeba ne, tak se do této diskuse pouštět nebudu, jen bych poznamenal, že dle mého není podstatná organizační struktura, nýbrž komu slouží, a to bude vždy průšvih pod jakýmkoli uchvatitelem moci
jak bude svět vnímat stažení všech našich jednotek (i nemocnic) z míst, kde jsou potřeba (pokud tedy KSČM nenastolí světový mír)?hm, a jak vnímá ty desítky států, které se těchto dobrodružství neúčastní? mimochodem, prohledal jsem si ten volební program a nic konkrétně o stahování nemocnic nevidím - zato vidím, že se tam píše: Důsledně zvažovat podporu zahraničním aktivitám s mandátem RB OSN, OBSE s hlavním kritériem humanitární a záchranné pomoci postiženému obyvatelstvu což si vykládám tak, jakože právě (jen) ty nemocnice jsou ochotni poskytovat - ovšem ne pod hlavičkou NATO
pokud se týká zvěrstev, tak bych řekl, že to je případný důsledek totality, pokud je taková možná... nelze obsáhnout všechny oblasti, kde by totalitní vliv mohl mít za následek zhoršení či katastrofu, nebo naopak zlepšení, ale mám pocit, že katastrofických scénářů je v totalitě možných víc, než v demokracii...potíž je v tom, že tu demokracii tady ve skutečnosti nemáme ... sice nevím, co tedy vlastně máme (za komunistů jsme aspoň věděli, že je to socialismus, který nás má k tomu vytouženému komunismu dovést
zatímco dneska se nedělají úkony dle plánu nýbrž dle bodů, jakákoli zbytečnost za kterou lze z pojišťovny vytřískat něco nad náklady (aby se pokryla ztráta z toho, co není ohodnoceno dostatečně a lékař na takových zákrocích prodělává - tedy pokud je vůbec ochoten je dělat) až na to, že já si tedy žádné "vrtání podle plánu" nepamatuju, mých pět plomb pochází z doby porevoluční ... ale to asi bude tou selektivní pamětí, že mám chrup relativně nedotčenejstejně tak všichni mí spolužáci, když nás pravidelně hnali k zubařce, třebas... která každému podle plánu vyvrtala jeden zub, protože plán to tak chtěl. Bez ohledu na stav chrupu.
A o zubařích a lázních a podobných podružnostech se opravdu nebavím.ach, jak snadné smést něco se stolu, že je to podružnost ... tak si laskavě dohledej medián platů v ČR, měsíční výdaje rodiny, a zamysli se, jak se z toho na ty lázně šetří a pokud to myslíš jakože to je hovno zdravotní komplikace, tak bych ti přál bejt teď přes vánoce v kůži kamaráda, kterýmu se zanítila osmička, popřípadě mít nějakou příjemnou vadu páteře či jinej problém, na který dělaj ozdravný pobyty sakra dobře
Co třeba takové kloubní náhrady nebo na přístroje náročná péče (tedy taková, ke které jsi se dostal jenom v nemocnici,jo aha ... no tak to ses rovnou mohl zeptat na to, kolik jsme před revolucí měli mobilů a podobně, bude to mít stejnou vypovídací hodnotu
kam jsi se nedostal...)ach ta selektivní paměť, ta je tak zrádná, že já mám zrovna jako nejstarší vzpomínku trauma z trhání nosních mandlí, které se konalo v nemocnici, kam jsem se ale vlastně nedostal, stejně jako jsem se potom dvakrát nedostal do nemocnice se slepákem, jednou kvůli pouhému pozorování možnosti vnitřního zranění, a už nevím kolikrát kvůli nemocem pravda, to nebyly zrovna příklady na přístroje náročné péče (no, i když operační sál zrovna prázdnotou nezel, když mi to břicho řezali), nicméně tady mohu přejít k otázce, kdo se k té špičkové (ano, tehdy bylo špičkové i EKG, které má dneska každej druhej veterinář) péči dostal, a zeptat se, kdo se k ní dostane dnes? - táta lítal přes půl roku po doktorech než se dostal na CT, a to CT v dnešní době není nic tak extra, ale standardní vyšetřovací metoda je prostě sono, kde se nic neprokázalo, no a pak musel vypláznout sto litrů, aby na něm tedy milostivě vyzkoušeli elektroporaci, jakožto jedinou metodu s nenulovou šancí na úspěch, zatímco méně majetní se nechávají chcípnout rovnou ...
mno, tak zařídit se dalo leccos, ale záznam v občance byl záznam v občance ...teď mi není jasné, které "tohle" přesně myslíš?Například chronická nemakačenka?
aha, takže číslo vytažené z palce u levé nohy no tak to potom ta diskuse o tom, jak to před revolucí bylo strašně strašný, dává velký smysl ...čéče, já ti teda nemám pocit, že by se daně od té doby tak brutálně snížily ...Dneska na daních z příjmu (počítám i sociální a zdravotní daň) odevzdáš přes polovinu příjmu. Za komunistů jsi pracoval pro stát a za práci jsi dostal tak desetkrát méně, než by ti náleželo (soudě podle změny cen vs. změny výše platů po revoluci)
aha, takže číslo vytažené z palce u levé nohyMáš lepší? Sem s ním. Srování platů a cen v době totální regulace a v době bez regulace je velice dobrý ukazatel toho, kolik toho bolševici každý měsíc lidem ukradli.
no tak to potom ta diskuse o tom, jak to před revolucí bylo strašně strašný, dává velký smysl ...No s tebou ne, ty máš zjevně na socialismus výborné vzpomínky a sviňárny, které bolševici dělali, tě zjevně nezajímají.
nemám, a proto tady s čísly narozdíl od tebe neházímaha, takže číslo vytažené z palce u levé nohyMáš lepší? Sem s ním.
Srování platů a cen v době totální regulace a v době bez regulace je velice dobrý ukazatel toho, kolik toho bolševici každý měsíc lidem ukradli.aha ... v tom případě musím ale říct, že bolševici byli pěkný ořezávátka ve srovnání třeba s takovým Masarykem, ti kapitalisti za první republiky toho museli nakrást, že se vo tom ani velkému Miloušovi nemohlo zdát, vem si jakej byl poměr platů k cenám tehdá
zato ty jsi čtyřicet let rubal v Jáchymově, a od revoluce jsi v hluboké hibernaci, takže současné sviňárny nepozoruješ, probudil ses jen na tuto diskusi, že?no tak to potom ta diskuse o tom, jak to před revolucí bylo strašně strašný, dává velký smysl ...No s tebou ne, ty máš zjevně na socialismus výborné vzpomínky a sviňárny, které bolševici dělali, tě zjevně nezajímají.
Když jsme tak nakousli to vzdělání zdarma... pokud jsi neměl ten správný původ, tak jsi měl místo vzdělání akorát tak velké kulové. Pravda, zdarma.a jak se to v praxi liší ode dneška, kdo z těch, co nemají správný původ, může dneska studovat? - mám v okolí několik lidí, co na vejšku nešli, protože na to rodiče prostě neměli, z čehož pouze jedna holka, ehm, vážená paní, si dokázala z prvního zaměstnání našetřit a školu dodělat ve třiceti, a to ještě s mírnou podporou od chlapa; no pak ještě jeden kámoš to vyřešil tak, že se upsal k vojákům, kde teda od začátku i jako student dostával žold ... jo a mimochodem, kolik máš ve svým okolí lidí, co tehdy z politickejch důvodů na školu nemohli? - já nevím ani o jednom, to je ta selektivní paměť, báchorky na toto téma z televize a různě po netu si pamatuju v pohodě, ale osobní zkušenost, to teda ani ťuk, ani jeden neuronek se mi na to traumatické téma v mozku nezachvěje ...
a jak se to v praxi liší ode dneška, kdo z těch, co nemají správný původ, může dneska studovat?Všichni. Sám píšeš, že když na to prostě nemají rodiče, tu školu si můžeš dodělat, když si našetříš z vlastního platu. Za komunistů jsi prostě nemohl.
jo a mimochodem, kolik máš ve svým okolí lidí, co tehdy z politickejch důvodů na školu nemohli?Takže protože jsi nikoho takového nepotkal, tak se to nestalo... Policajti, kteří mlátili lidi na výslechu, protože měli dlouhé vlasy, to se taky nedělo. StB, která člověka pálila do rukou cigárem, protože prostě mohli, to se taky nedělo... Severní Korea by pro tebe mohla bejt dobrá, tam v tomhle blahobytu pokračují.
ano, "můžeš" ... první děcko po pětatřicítce atp. je prostě ideálkaa jak se to v praxi liší ode dneška, kdo z těch, co nemají správný původ, může dneska studovat?Všichni. Sám píšeš, že když na to prostě nemají rodiče, tu školu si můžeš dodělat, když si našetříš z vlastního platu.
Za komunistů jsi prostě nemohl.ano, jistě, třeba takovej Havel, takovej nezdárnej buržoustskej synek, ten vůbec nesměl studovat, a už vůbec ne v tý děsně nepřátelský emérice ...
nic takového jsem neřekljo a mimochodem, kolik máš ve svým okolí lidí, co tehdy z politickejch důvodů na školu nemohli?Takže protože jsi nikoho takového nepotkal, tak se to nestalo...
Policajti, kteří mlátili lidi na výslechu, protože měli dlouhé vlasy, to se taky nedělo. StB, která člověka pálila do rukou cigárem, protože prostě mohli, to se taky nedělo... Severní Korea by pro tebe mohla bejt dobrá, tam v tomhle blahobytu pokračují.ó jak srdceryvné ... a teď, když ses vykecal, mohl bys mi laskavě odpovědět na můj dotaz o tom, koho takového osobně znáš?
šlo ještě o texty...mno ... a taky o to, že se koncert nepovažoval za úspěšnej, když po něm nezůstal rozmlácenej sál a podobně, že ... znaje Magora (budiž mu země ...), nemyslím si, že všechna ta obvinění z výtržnictví byla zcela 100% vykonstruovaná; čímž neříkám, že si zasloužil odsedět co si odseděl (ditto Brabenec), nicméně to si dle mého nezaslouží ani kreslič předvolebních tykadel (no a samozřejmě další věc je, za jakejch podmínek si to odseděl) jako jo, Plastici byli režimem buzerovaný parádně - ale zase mi nedá se nezeptat, o co je to dneska lepší?
ó jak srdceryvnéTy jsi prostě kretén tělem i duší.
mohl bys mi laskavě odpovědět na můj dotaz o tom, koho takového osobně znáš?Mohl, ale neudělám to. Že urážíš anonymní oběti komunistického režimu, s tím nic nenadělám, ale konkrétní jména ti předhazovat nebudu.
připomínám, že ten dotaz zněl "jo a mimochodem, kolik máš ve svým okolí lidí, co tehdy z politickejch důvodů na školu nemohli?" - ni slůvko o "předhazování konkrétních jmen" úvahu o věrohodnosti tvých vytáček, jakožto i úvahu o schopnostech porozumění psanému textu a eventuelně vývody o míře "kretenismu" jednotlivých účastníků diskuse nechť si laskavý čtenář udělá sám ...mohl bys mi laskavě odpovědět na můj dotaz o tom, koho takového osobně znáš?Mohl, ale neudělám to. Že urážíš anonymní oběti komunistického režimu, s tím nic nenadělám, ale konkrétní jména ti předhazovat nebudu.
Jsou to mnohdy větší bolševiciPočujte, Kefalín, a čo vy si prestavujete pod takým slovem bolševik?
U některých to znamenalo i to, že vstoupili do KSČ, aby mohli dělat určitou práci nebo aby jejich dětem nedělal systém problémy se studiem. Mají snad být kvůli tomu ti lidé doživotními vyděděnci, nejlépe s nějakým viditelným označením na oblečení? Těžko.no, třeba takovej Fišer, toho bychom přeci nemohli kvůli techtlím-mechtlím se Stranou vydědit, že ...
Zásadně neexistuje společnost, která by se chovala slušně, každá si nese svoje hříchy a žádná jich nemá málo.Ke srovnání - McCarthyism (dokonce se dělo skoro ve stejné době jako komunistické převraty v Evropě, jenom způsob likvidace byl jiný...)
asi se podiví, že volíme to, od čeho jsme utíkali a od čeho nám pomáhali...Doporučuji si prostudovat nějakou literaturou, dost možná bude stačit i wiki USA nám od ničeho nepomáhaly, USA nás v roce 1944 předhodily komunistům, toho času dokonce komunistům vedených Stalinem. V roce 1968 seděli na zadku, v roce 1989 seděli na zadku... takže kde byla jaká pomoc?
neřekl bych, že jen seděli na zadku...Samozřejmě že ne, výzvědné služby fungovaly na obou stranách. Jenže cílem té americké nebylo žádné osvobozování Evropy, ale obrana toho, co SSSR ještě pod kontrolou neměl.
navíc by se možná bez jejich vojenské síly sovětský svaz nezdráhal si nás a ostatní státy udržet silouPro změnu ti doporučím studium historie. Roku 1968 byla americká vojenská síla úplně stejná* jako roku 1989, ale přesto Sověti neměli problém s tím nás okupovat. A roku 1989 by to uděli znovu, kdyby chtěli. Rozdíl byl jenom v tom, že Gorbačov nechtěl (a ano, naši komunisti ho žádali o vojenskou pomoc a zásah vůči vlastním spoluobčanům.) * čti rovnala se té sovětské
navíc by se možná bez jejich vojenské síly sovětský svaz nezdráhal si nás a ostatní státy udržet silou...
Pokud máte na mysli listopad 1989, tak to je krajně nepravděpodobné. V té době byl u kormidla Gorbačova a jeho doktrínou bylo soustředit se na vlastní problémy SSSR a nechat ostatní socialistické země, ať si své vyřeší samy. Výmluvná je historka z jeho návštěvy Prahy, kdy se vedení KSČ (které už tou dobou bylo paradoxně zkostnatělejší a méně demokratické než to sovětské) dožadovalo rady a snad i pomoci, protože si začínali uvědomovat, že ztrácejí půdu pod nohama. Odpověď údajně zněla: "Это ваше дело." (To je vaše věc.)
ale tuším že k závěru, že USA jen nečinně přihlížely asi nedojdu...
Podpora disidentů samozřejmě byla, ale pokud by se SSSR v roce 1989 rozhodl "problémy" ve východní Evropě řešit silou, nevěřím, že by Spojené státy šly kvůli tomu do konfliktu. V Koreji, Vietnamu nebo Afghánistánu se sice angažovali, ale nevím o tom, že by USA nebo SSSR někdy vojensky zasáhly v zemi, která podle dohod z Jalty patřila do sféry vlivu toho druhého. V situaci, kdy obě strany disponovaly arzenálem schopným několikanásobně vyhladit celé lidstvo, by to bylo příliš velké riziko.
ale pořád mne to nepřesvědčilo, že KSČM má perspektivu...
Nevím, proč si myslíte, že jsem se vás o tomhle snažil přesvědčit. Celou dobu se vám jen snažím vysvětlit jen to, že ty způsoby, kterými byste se jí chtěl zbavit, by vedly naopak k jejímu posílení. Pokud se chcete držet v mantinelech demokracie, jediný způsob, jak KSČM oslabit, je nabídnout jejím voličům lepší alternativu (lepší z jejich pohledu, ne (jen) z vašeho). Pokud se v nich držet nechcete a budete hlásat, že účel světí prostředky, zpronevěříte se demokracii a nakonec se vám to vymstí.
setrvačné voličské základnyTohle vyvrací už fakt, že je volí čím dál tím víc lidí. Teda za předpokladu, že jejich voliči nevstávají z mrtvých.
prostě to tak vnímám, že jsou tam zbytečníVíce než pět procent oprávněných voličů to vnímá jinak. Jsi-li zastáncem demokracie, nezbývá ti než to akceptovat.
... je více lidí, co mají pojem OS u zadku a nepotřebují nic víc než si vybrat poštu, přečíst si bulvár a nalogovat se na FB.A presne na takove lidi je ta agitace mirena. Jestli je jim OS u zadku a potrebuji to, co potrebuji, tak jim brzo dojde, ze platit za Windows nemusi, kdyz tu maji alternativu.
Taky by měli rozdávat instalačky MySQL a PostrgreSQL v Oracle centrech.
s/MySQL/MariaDB/
Ovšem pokud nezvládá základní úkony práce s PC, to už je přinejmenším pozoruhodné a funguje u toho analogie s řidičem, který neumí nastartovat auto.
Když už tu to přirovnání padlo… zajímalo by mne, kolik řidičů, kteří nikdy nepoznali nic jiného než elektronické vstřikování by bez patřičné instruktáže nastartovalo auto typu Škody 105 nebo ještě starší a udrželi motor v chodu, než se ohřeje. Analogie s auty tu opravdu funguje - zatímco u prvních aut bylo nutné, aby se řidič vyznal ve fungování motoru, nároky na technickou fundovanost se postupně snižovaly a dnes to u opravdu moderních aut funguje tak, že startujete pouhým otočením klíčku nebo stiskem tlačítka a při poruše se rozsvítí kontrolka (nebo nápis) "porucha motoru" a řidič zavolá asistenční službu. S počítači je to IMHO podobné - míra technické erudice potřebné k běžnému používání počítače je mnohem nižší než před dvaceti nebo dokonce čtyřiceti lety. Jen ta rychlost vývoje je o dost vyšší než u aut, takže se průkopníci s pojídači koláčů potkávají ve větší míře.
funguje u toho analogie s řidičem, který neumí nastartovat auto.Jenže ono už i tohle se pomalu stává realitou... nastartovat auto (kde neni potřeba štelovat sytič) sice dneska každej řidič zvládne. Ale už dosti ubývá těch, kteří si třeba umí vyměnit píchnuté kolo. A pomalu začnou mizet ty, co umí řadit s manuálem, rozsvěcet světla čudlíkem, pustit si stěrače když prší, ...
Jak jehovisti...Ja že tí vyzváňajú po barákoch a otravujú demagógiou. To že chodia v prevlekoch do obchoďákov propagovať slobodu som nevedel.
Proč se bavim s takovym blbcem.Protože když jednou začneš, tak se těžko přestává... Mně tedy přišlo, že se k nikomu nezvali domů, šlo o veřejnou akci (nešlo-li, tak nechápu, jak se tam nenápadně dostali v plyšové masce pakoně). Že to byla recese. Že nejde o sektu, i když se k nim přidáš, můžeš zase snadno vystoupit. Ale co já vím, možná to jsou všechno pro tebe irelevantní rozdíly. Možná pro tebe každý pokus přesvědčovat veřejně o něčem lidi, kteří možná nejsou zrovna nakloněni tomu nechat se přesvědčit, znamená chování jako Jehovisti. Asi bych tě v tom případě měl upozornit, že se tady chováš jako Jehovista.
Tiskni
Sdílej: