Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Google Chrome 100 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 100.0.4896.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 28 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). První stabilní verze Chrome 1 byla vydána v prosinci 2008. Co nejzajímavějšího se kolem webu od té doby stalo? Vývojáři Chrome vybrali #100CoolWebMoments.
Tiskni
Sdílej:
V té oslavě mi minimálně v úvodu chybí hold lidem, kteří se v době vlády Internet Exploreru nevzdali a pokusili se nám pracujícím v prostředí KDE1/2 (1998) a nebo i jiných podobných otevřených desktopech zpřístupnit obsah webových stránek, které se pod tlakem komerčních nástrojů postupně z veřejného standardu přesouvaly do prostoru proprietárních pravidel, kterým vládl jeden prsten^H^H^H prohlížeč a tím pádem Internetu začali být vytlačování uživatelé systémů na kterých původně vznikl. Díky Larsi Knolle a ostatní z teamu za KHTML.
Pro lehké připomenutí, jak to bylo sem kopíruji svojí dva roky starou zprávičku z nyní hybernovaného předmětu Open Source Programování https://wiki.control.fel.cvut.cz/osp/#index1h1
Červen 2020, Internet Archive přestane podporovat Internet Explorer aneb správa zdrojových kódů podle Microsoftu. Po letech popírání Internetu, kdy uživatelé museli spoléhat na cizí řešení Winsock založené na BSD Microsoft BSD kód integruje s velkou slávou do Windows a využívá jí k propagaci až je Bill Gates označen Otcem Internetu. Microsoft využívá zdrojové kódy prohlížeče Mosaic a platí až 100 mil USD ročně na jeho vývoj s týmem okolo tisíce vývojářů a další peníze do nástrojů pro tvorbu obsahu, který je z jiných prohlížečů těžko přístupný. Ve stejné době (1998) hrstka vývojářů hledá cestu jak z alternativním platforem udržet dostupnost obsahu Internetu a vzniká KHTML. Z něho vzniká WebKit na kterém staví svůj prohlížeč Apple, poději Google Chrome a nakonec Blink, na který Microsoft přechází jako na standardní prohlížeč a který jako 230 MB materiálu dodává i na GNU/Linux jako binární (pouze) Debian balíček Teams. Stojí za to se tedy zamyslet kam se podělo deset tisíc člověkoroků práce a jestli do důchodu odchází s pocite většího naplnění dobře živený vývojář, jehož veškerá práce sloužila k proszení pravidla “Jeden prsten vládne všem” a skončila na smetišti dějin nebo sice ne tak zajištění tvůrci původního kódu KHTML, Qt a dalších otevřených technologií. Zároveň je dobré se poučit do budoucna, které technologie pro udržitelný rozvoj používat.
PS: Pokud by se někomu některá z témat předmětu líbila, tak je třeba připravím pro letošní červnový InstallFest, LinuxDays nebo OpenAlt.