Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Sedmadvacítková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Nová stabilní řada přináší API chrome.syncFileSystem pro ukládání a synchronizaci dat na Google Drive. Načítání stránek se zrychlilo o 5 %. Vylepšen byl adresní řádek (omnibox). Dle oznámení bylo ve verzi 27.0.1453.93 opraveno 14 bezpečnostních chyb (CVE-2013-2836 až CVE-2013-2849). Nálezcům chyb bylo vyplaceno celkově 14633,7 USD.
Tiskni
Sdílej:
ps -eo pid,rsz,vsz,cmd | grep firefox 4849 1048684 2445232 /usr/lib64/firefox/firefoxTakže něco kolem 1G je resident a kolem 2,5G je virtual.
ps -eo pid,rsz,vsz,cmd | grep firefox 15990 2247032 8207240 /usr/lib/firefox/firefox
reakce GUI Firefoxu nebo Thunderbirdu je katastrofa sama o sobě.+1 Firefox sice zere rozumne mnozstvi pameti s hromadou tabu, ale to UI je pak krute pomaly. Osobne pouzivam firefox na praci a "dlouhodobe" veci, na flash/youtube a "jednorazovky" zas chrome.
Bohužel jsem měl tu zkušenost, že více spotřebované paměti rozhodně neznamenalo automaticky vyšší rychlost. Právě v Chrome jsem potkal stránky, které při delším prohlížení alokovaly více a více paměti, a od určité velikosti se začaly zpomalovat až k naprosté nepoužitelnosti.Tohle mi dělá naštěstí jen facebook. Většinou ale pomůže jen zavření všech tabů, kde je otevřený a chromium funguje dál.