Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Osmadvacítková řada webového prohlížeče Google Chrome byla pro operační systém Linux prohlášena za stabilní. Aktualizovány byly minimální požadavky. Dle oznámení jsou podporovány linuxové distribuce Ubuntu 12.04+, Debian 7+, OpenSuSE 12.2+ a Fedora Linux 17+. Novinky v nové stabilní řadě nebyly zatím oficiálně zveřejněny. V aktuální stabilní verzi je řešen například bezpečnostní problém 249335 (clickjacking). Uživatel mohl být uveden v omyl a nevědomě mohl útočníkovi zpřístupnit například webovou kameru. Okno Adobe Flash s požadavkem na povolení webové kamery mohlo být průhledné. Stačilo jej útočníkem správně umístit, tj. tlačítko pro povolení webové kamery umístit nad libovolným jiným tlačítkem a čekat na možné záběry. Ukázka zneužití a další informace například v blogu Egora Homakova.
Tiskni
Sdílej:
Ale je otázka, zda to tam je napevno zadrátováno nebo je to softwarová záležitost. Setkal jsem se s tím, že se tato LEDka dala vypínat/zapínat parametrem modulu.
Dyt i na LEDku od wifiny nebo BT je v kernelu driver...
Když je na mém ntb webkamera aktivní, tak vedle svítí LEDka. Snad už to tak má většina novějších ntb, ale nesleduju to.Ta LEDka byva vetsinou nezavisle zarizeni, muzete ji pouzivat k cemukoliv jinemu stejne jako LEDky na klavesnici.
Amatéri. Ja som si kúpil starý thinkpad bez kamery a mikrofónu. Mal som ho kompletne rozobratý, kameru by tam neskryli :P
A lide s vyssim levelem paranoi ji proste mohou po odpojeni vyndatJa myslim ze izolepa + deaktivace kamery v BIOSu + absence modulu je z meho pohledu dostacujici
/etc/rc.local
mam
modprobe -r uvcvideo
a zadne problemy s kamerou neresim. V pripade potreby si jen natahnu modul.