OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
systémovou spolupráci státních institucí a soukromého sektoruA TO MÁ BÝT ŠPATNĚ?
Jenže jsou lidská práva a lidská práva. Lidská práva našich přátel a spojenců, kteří patří k vrcholné západní civilizaci, mají pro mě, jakožto příslušníka této civilizace, výrazně vyšší hodnotu, než lidská práva nějakých ovcomrdů žijících v islámském středověku.
Rusové zavírali do gulagů Rusy, Američani Japonce.Ano Američané nepřátele, Rusove vlastní lidi. To je jako rozdíl mezi zabitím v sebeobraně a vraždou vlastního dítěte.
Nevim, jestli to není chabý pokus o trolling, ale to je fuk. S původními subiřskými kmeny se nestalo prakticky vůbec nic. Žijí, tak jak vždycky žili a dělají, to co dělali vždycky, pasou sobi a semtam něco uloví. Mají svoje autonomní okruhy a rozsáhlou samosprávu.
Což se o severoamerických, středoamerických a z velké části jihoamerických (pomineme-li Amazonii) indiánech opravdu, ale opravdu říci nedá. Je pravda, že nějaké rezervace v Severní Americe jsou. To jsou ale bezcenná území. Tuším, že je nějaká rezervace v Grand Canyonu. Co asi tak může dělat člověk v Grand Canyonu, že.
Chlast je problém jak na Sibiři, tak i v Amerikách. Ale řekl bych, že ohnivá voda byla v Severní Americe distribuována zcela záměrně za účelem se jich zbavit.To jsou ale bezcenná území. Tuším, že je nějaká rezervace v Grand Canyonu. Co asi tak může dělat člověk v Grand Canyonu, že.Třeba žít pohodlně z turistického ruchu? Byl ses tam někdy podívat? Když se chceš podívat například do Antelope kaňonu, což je to místo dobře známé z pozadí Windows a miliónů komerčních fotografií, tak se tam nedostaneš aniž bys zaplatil místnímu indiánskému kmenu. Naloží tě do džípu a odvezou tě do pouště. A pokud chceš fotit, stojí to extra. O tom, že mají právo třeba na ta kasina ve stáítech, kde jsoi jinak ilegální, ani nemluvě. Plocha rezervací je 130 000 km^2, tj skoro dvojnásobek ČR.
Lidice a lživá propaganda ČT viz https://www.denik.cz/z_domova/marie-supikova-gestapo-naciste-lidice-pamatnik-20191101.htmlTak jsem si to pročetl a není tam vůbec žádná konkrétní informace. Fůra keců o tom, jak se jim svírá srdce, tečou slzy, očerňování matek atd., ale co přesně je špatně a proč není uvedeno ani v tom článku ani v tom otevřeném dopise. Podpora ze strany komunistické, stbáky řízené organizace ČSBS tomu taky moc na důvěryhodnosti nedodává.
Samozřejmě, v KSČM jsou naivní komunisté, kteří věří že by jejich utopický ideální systém mohl fungovat.
Jako konkrétně?
Tedy, vzpomněl jsem si na Korjagina. Budiž.
Konkrétně komunisté v KSČ(M) zůstali, i když z toho těžko můžou očekávat nějaké výhody.KSČM mají konzistentně po dlouhou dobu podporu relativně velké části veřejnosti. Ve sněmovně vysedávají od revoluce. To není až tak nevýhodný.
že "demokratické" strany (složené z jejich bývalých spolustraníků) tu zavádějí novou totalitu.Máš na mysli např. tzv. "Stranu přímé demokracie"?
Piráti a demokracie? Zapomeň. Na tohle kdysi skočili voliči NSDAPKterá strana je podle tebe demokratičtější a proč?
Tys jí viděl? https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240021/0/66320-v-predvecer-tragedie/ Více konkrétních informací sis samozřejmě mohl najít sám, kdyby tě zajímaly: https://www.obec-lidice.cz/aktualne/aktuality/stiznost-na-objektivitu-a-vyvazenost-poradu-reporteri-ct-fakta-ohlasy-585cs.htmlOk, na tom mi přijde stěžejní výpověď toho p. Čvančara. Ten Kyncl bude zřejmě poněkud blb. Jak moc z toho vinit ČT, to je otázka, pravděpodobně měl zaznít i názor proti Kynclovi. Nicméně ten týpek z Buštěhradu (nebo kdo to je) tam připomíná, že ten zápis je až poválečný. Že to tam nechají toho Kyncla prezentovat jako hotovou věc mi přijde špatně. Zajímavé je, že Čvančara píše, že je jinak s dokumenty ČT spokojen.
Co se Rudé armády a azbuky týká, není to jen v Lidicích, ale všeobecný trend. Například propagování názorů německých historiků, jako že atentát na Heydricha byl zbytečný a Češi si tím jen uškodili. Oni se už našli i takoví, co oslavují Hitlera jako osvoboditele...Já nechci balancovat mezi dvěma extrémy (pro-Hitlerovský a pro-Sovětský). Popravdě mi není jasné, jak s touhle aférou Rudá armáda vůbec souvisí. (Přijde mi, že nijak, že to do toho dopisu prostě přicpali.)
A nenadávej mi do komunistů, to že se s nimi v některých věcech shoduji ze mě ještě nedělá jedním z nich.Nebylo to myšleno jako nadávka, ale jako nesouhlas - podle zdejších příspěvků jsem měl za to, že jsi volič/člen... Pokud ne, tak to beru zpět.
Nejhorší na tom je, že takhle "vyváženě" funguje ČT soustavně celé roky, za peníze nás všech. Ne nadarmo se říká, že ČT lže, jako když Rudé právo tiskne.Máš to nějak kvantifikované? A jak by sis představoval nápravu - resp. jak bys ji zajistil, aby skutečně došlo ke zvýšení objektivity a ne jen k přeorientování ČT na východ?
A ještě tam vidím nebezpečí, že se toho někdo chytne, a obviní ze zničení Lidic tu židovku, která při zatýkání vyhrožovala že se za to vesnici pomstí, a všichni budou litovat.To je absurdní.
U té azbuky jde o konkrétní případ, když z oslavy vyhnali lidi s ruskými nápisy na oblečení. Oni se vlastně Rusové na oslavy osvobození už ani nepouštějí, na rozdíl od Němců, stejně všechno osvobodili Američané. Ale uměli tenkrát sakra dobře rusky, to se jim musí nechatOsobně se tomu moc nedivim - Rusové těch oslav hodně zneužívají k propagaci vlastní politiky a dalším pro-režimním aktivitám (viz např. ten jejich státní motorkářský gang atd.). Jestliže nejsou schopni cestou na oslavy nechat politiku doma, tak tam nemají co dělat (a to samé platí i pro Američany apod.). Ty oslavy by měly být primárně česká věc.![]()
A nebyli tam Rusové – správně. Oni nemají s prvním zářím 1939 nic společného. Nezapříčinili válku. Ale vyhráli ji.Zapomnel jsi zduraznit, ze utok na Polsko 17. zari, stejne jako anexe pobalti a utok na Finsko byly ciste obranne manevry.
Byli tam Američané – správně. To jejich korporace dělaly s hitlerovským Německem lukrativní byznys. To oni nechali dva roky Němce plundrovat Evropu.Ok, vychází mi z toho, že když Američani někam vpadnou, tak je to špatně, a když někam nevpadnou, tak je to taky špatně.
Korporace obecně nebývají „evil“, prostě obecně jenom jdou za ziskem, což nebývá „evil“, ale mimoběžné s demokraticky organizovanou společností…Bohužel ta cesta samotná za (pouze) ziskem je to "evil", vede totiž defakto vždy přes mrtvoly.
externí validace toho, zda je člověk zdrávValidaci sis vymyslel ty. Není to validace, ale nástroj, jak žít zdravě.
dokonce ani živým člověkem,jako by živý člověk byl jednoznačná výhoda
nýbrž bazmekemnač ta negativně emotivní slova, je to kus dobré techniky
návyk každý dennejde, život je natolik pestrý a času je tak málo, že to každý den nejde
jít na hodinu do lesato je prostě málo, já mám jako limit 20000 kroků, což jsou tak tři hodiny aktivní chůze
stačí hloupé hodinkys drobným problémem, že ty hloupé hodinky (hezké, ne bazmek) stojí často více než ty chytré - moje chytré stály třetinu co moje hloupé například
dělat si čárky do kalendáře.nevím jak ty, ale já mám kalendář v hodinkách a v mobilu Ne, nemám čas jít každý den na tři hodiny do lesa. Ale mám čas se každý den podívat, kolik jsem nachodil (obvykle překvapení) a jít na procházku (či sportovat) dle zjištěných údajů - někdy vůbec, někdy na hodinu, někdy na tři hodiny. To je využití informatiky k efektivnímu využití času. 21. století.
indikátor zdraví.jediný, kdo o tom mluví jako o indikátoru, jsi ty není to indikátor, ale prostředek, závazek, který jsme si sám stanovil, k pravidelnému pohybu protože věřím, že pravidelný pohyb prospívá zdraví - s důrazem na pravidelný, ne, teď jsem se tři dny nehýbal, jdu se zničit do tělocvičny a abych byl schopen udržovat pravidelný pohyb, musím mít o něm informace a ty bez hodinek prostě nemám ale dělej si co chceš :)
Nicméně když člověk si to někdo přečte a začne dělat právě „aspoň 40 kliků denně“, ještě to neznamená, že bude nakonec stejně zdravý.Nirvana fallacy Nějaký nástroj není samospasitelný, tak to musí stát za hovno. /s
Hmm konečne jeden človek, ktorý má limit nastavený rovnako ako ja ;) Akurát väčšinou bežím, takže sú to u mňa skôr 2h pohybu v ťažšom teréne (stúpanie / klesanie väčšinou do 15°, výnimočne nad 40).
Užitečná k čemu? V čem spočívá ten užitek? Jo, gamifikace. Jenom jestli vedlejším efektem téhle metody není infantilizace.Podobné otázky jsem tady pokládal v březnu t.r. a tam jsi zastával přesě opačnou pozici a vyvsětloval mi, jak jsou záznamy dobré. Došlo ke změně názoru?
Ne, nezastával.
Pokud registruješ vyjádřené nuance,
Že si vždycky uděláš čárku do deníčku/kalendáře, je taky gamifikace. Ale přitom si formuluješ cíle sám (můžeš to udělat dobře i špatně), zatímco různé specializované aplikace ti je rovnou servírují – často zjednodušené.
All models are wrong, but some are useful. Takže jde o to, zda dostaneš dobrý model a čím ho nakrmíš.
Krokoměr ti diktuje, co máš použít za metriku: kroky. Pak ještě záleží na jeho přesnosti. Ten, který jsem zkoušel nedávno, měl třetinovou odchylku. To je pak zcela bezcenné, i kdyby samotná metrika kroků nějaký smysl dávala. (Viz dále.)
Ten komentář o počtu odplavaných bazénů může být zajímavý pro trénink.
Což mi připomnělo, že např. mám hrudní pás s tepovým senzorem: hodí se to např. pro udržování určitého tempa za běhu. Co jsem se díval, tak náramky zřejmě stále nezvládají konzistentně měřit tepové frekvence vzdálené od mediánu (jako třeba při výkonu).
blbý krokoměr cca 10 %A co jako? Mám váhu co počítá procento tělesného tuku/svalů/apod. a nedá se tomu absolutně věřit (nemá to elektrody do rukou) - ale mě to řekne jak se moje tělo relativně vyvíjí a pomáhá mi to držet dobrou figuru. A opovaž se o5 z té rudé tlamy vypustit, že se to dá dělat mnoha způsoby, jako jsi to vymyslel u těch hodinek - ano, dá, toto je jeden z nich. Nazdar.
Mám váhu co počítá procento tělesného tuku/svalů/apod. a nedá se tomu absolutně věřitJsem dvě takové váhy zkoušel (jednu noname a jednu značkovou, bohužel už si nepamatuju značku). Dvě měření vzdálená 5 minut (na každé z nich), jednou to řeklo že mám 31 % něčeho a podruhé že 20 %. A to jsem tomu ani nedělal úmyslně zle (jako že bych si třeba trochu navlhčil nohy nebo tak). Jaký rozptyl má tvoje váha? Dá se z takových dat vůbec něco vykoukat, i když budeme brát dlouhodobé průměry? (pozor, obě zmíněné váhy používaly firmwarový podvod: měly „uživatelské profily“, něco naměřily poprvé, a pak u toho profilu vždy ukazovaly totéž. Abys toto obešel, musíš si nastavit dva profily, ideálně mírně se lišící (tyto váhy chtěly zadat věk a výšku, tak třeba o rok a centimetr))
A to měří na chodidle?Ano.
To bude dost záviset na tom, zda je chodidlo ve stavu "je potřeba odstranit ztvrdlou kůži" nebo po zásahu škrabky :)Podle mě to neměří absolutní hodnotu toho odporu, ale poměry na různých frekvencích. A ty by se snad tímto měnit moc nemusely. Ale jak píšu, u zkoušených vah to v podstatě vyrábělo náhodná čísla, a samozřejmě to měří pouze nohy. Tady a tady je o tom víc, nečetl jsem to.
Jako Jendovi mi to ještě nikdy neulítlo.A dával sis pozor, aby to nevědělo, že to měří pořád toho stejného člověka?
U mňa býva rozptyl tuku minimálny. Pri bezprostrednom meraní +/- 0.1%, pri meraniach s rozostupom 24h max 0.5%. Na screenshote je maximum 8.7 a minimum 8.3, interval 1 deň, 9 meraní.
V tom prípade je rozdiel v tuku u mňa 0.5% v najhoršom prípade. Akurát teraz neviem vymazať dodatočné profily :D
Já si ovšem umím únavu i spánek pořešit i bez doktora.Umí to i předřečník? Nebo libovolný kolemjdoucí čtenář?
V 99% mohou pomoci ty hodinky.A to jako v čem? Předřečník konstatoval probuzení unavený – to hodinky, které nepracují jako stroj času, nenapraví, toliko mu poskytnou vysvětlení (a to kdo ví, zda vůbec správné). Je potřeba dalších informací, např. zda předřečník předchozí den chlastal. Ale hodinky člověku v chlastání nezabrání, to musí udělat sám.
Ehm.
Co se detekce spánku týče, minule jsem odkazoval tenhle experiment: Comparing 10 Sleep Trackers (2017). Dá se toho ale najít o dost víc, často spíše negativnějšího.
Jenže když tam u těch hodinek spoléhají na fáze spánku, to je úplně mimo, viz např. Learning Sleep Stages from Radio Signals: A Conditional Adversarial Architecture.
Konkrétně aktigrafie (o kterou tady jde):
It has not traditionally been used in routine diagnosis of sleep disorders, but technological advances in actigraph hardware and software, as well as studies verifying data validity, have made its use increasingly common. The main reason for this development is the fact that, while retaining mobility, actigraphy offers reliable results with an accuracy that is close to those of polysomnography (above 90% for estimating total sleep time but dropping to 55% for a 4 - way sleep stage estimation problem).
Nakonec i na konci toho článku z Technetu říká, že zařízení doporučuje pouze jako doplněk zdravým lidem – jenže zdraví lidé by taky mohli prostě dostatečně spát a nespoléhat na budíky.
bez problémůsilné a absurdní tvrzení (nechci říkat přímo blábol) vyžaduje silné zdroje PS: konjunkci Saturna za zdroj nepovažuji
Asi to chce nějaké sektářské myšlení typu "ulehčovat/zpříjemňovat si život technikou je zlo"Ne, závislost na technice je zlo. Jako například když už nedokážeš napsat dopis rukou, ale potřebuješ k tomu šmatlafon. Nebo když pro pár rohlíků jedeš autem, místo aby sis došel do sámošky na rohu (k tomu ani to kolo nepotřebuješ). Právě ta přemíra nadužívané techniky ničí planetu mnohem víc, než nějaký CO2, ten není příčinou, ale důsledkem.
Můžeš poslat dopis lodí, plachetní clipper ho tam doveze mnohem ekologičtějším způsobem, než je položení podmořského kabelu nebo vystřelení satelitu.
U nás elektrifikovaná železnice je.
Aha takže postavenie elektrifikovanej železnice do každej prdele je ekologickejšie než položenie podmorského kábla?
Veľkou zložkou výfukových plynov je vodná para a napriek tomu sa na ceste kvôli tomu nevytvára námraza. A len tak mimochodom vodík sa vyrába z fosílnych palív, jeho výroba je inak dosť neefektívna.
Neviem, či má zmysel vôbec na toto odpisovať ale skúsim.
Ta železnice bude mít trochu větší životnost než podmořský kabel, a nebudeš po ní vozit jenom poštu.
Zdroj? Neviem ako u vás ale u nás sa železnice neustále opravujú.
lokální rozvoz mezi železniční stanicí a cílovými body můžou obstarat zase elektromobily
Elektromobily v porovnaní s naftovým pohonom až tak ekologické nie sú. CO2 vypustené počas výroby a získavania lítia je síce o niečo nižšie, ale tuším to vychádzalo okolo 30% menej za celú životnosť automobilu.
No řekni, nebyl by to hezký svět?
Čo ja viem? Bavíme sa tu o riešení nejakých dôsledkov a nie o príčine. Príčinou je rozvoj techniky. V posledných rokoch sa toho stalo veľa vďaka čomu:
Ja by som bol radšej keby:
Takže páčil by sa mi svet, v ktorom by ľudia nemuseli toľko pracovať na zbytočnosti a kde by sa nemuselo prevážať toľko tovaru po svete. Ale to sú len moje utopistické myšlienky.
Ne, závislost na technice je zlo.On nevypadá, že by byl na technice závislý, naopak (teda, teď nevím, jestli on, lidí s tímto/podobným nickem tu vystupuje víc) vypadá dost zálesácky a přírodně. Myslím si, že zrovna náramek s MCU a malým displejem není to, co nějak výrazně zatěžuje planetu.
Toto fakt milujem. Zakazovať niekomu nákup elektroniky len preto, že "ja mám počítač z elektroodpadu". Tých s počítačom z elektroodpadu tu v diskusii bude viacej. Nakoniec aj ja som kúpil počítač, ktorý bol poliaty kyselinou, kúpil som ho za smiešny peniaz a našťastie mu nebolo nič okrem vadnej matičnej dosky a z časti skorodovanej zliatiny.
Ja sa tu však kvôli tomu nebudem tváriť aký som úžasne ekologický. Tá moja vykopávka má celkom vysokú spotrebu a je dosť možné, že keby som ju vymenil tak by som svoju uhlíkovú stopu o niečo znížil.
Môj stroj sa aktuálne aj so zdrojom zmestí do 15W (keďže je to notebook), na baterku 6W. Rok výroby 2012. A niekedy je použitie elektroniky aj keď berieme do úvahy jej výrobu výrazne ekologickejšie než používať paprier. Nakoniec aj taký kindle je celkom ekologický tuším od 10 000 prečítaných strán vyššie.
Vetsinou neni tak tezke si zpetne najit, co ten spatny spanek zpusobilo - mohlo to byt pozdni kafe, ve fitku jsem se trochu pretahnul, po alkoholu se mi taky spi hur. Rika se tomu spankova hygiena a jeji dodrzovani je urcity dril.S tím souhlasím, ale nerozumím, jak do toho vstupuje náramek, pokud nedělá krevní testy nebo jinak nešmíruje, co vlastně člověk dělá.
pokud napr. vidim, ze za posledni tyden mam prumer cisteho spanku pod 6 hodinBeen there, done that. Pojďme se bavit o cca 8-9 hodinách spánku srovnaného s dostupností slunečního světla.
Tiskni
Sdílej: