Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Před půl rokem jsem si koupil novou čtečku, poté co se ta stará odporoučela do věčných lovišť. Tak jako pokaždé, když jsem si v posledních letech koupil čtečku (Cybook odyssey HD frontlight, Kindle 3G, PocketBook 630 Sense, Bookeen Cybook Muse HD a teď InkBOOK Prime), mám z ní smíšené pocity.
Původně jsem z ní měl docela pozitivní dojem, s odstupem času ale musím konstatovat, že to nebylo ani tak čtečkou samotnou, jako spíš zkušenosti a zážitky s čtečkou před ní. Člověk se tak například naučí ocenit, že dotyková plocha reaguje na doteky. To rozhodně není samozřejmost.
Stará čtečka umřela ráno při čekání na autobus a odpoledne už jsem chtěl pokračovat ve čtení. Alza doručuje express kurýrem do pár hodin, proto jsem se svým výběrem omezil právě na nabídku čteček prodávaných zde. To do jisté míry zužilo paletu nabídky.
Když jsem se podíval na seznam nabízeného zboží, a nechal si je seřadit od nejdražších po nejlevnější, s překvapením jsem zjistil, že situace sortimentu v Alze se s časem zhoršuje.
(Kompletní seznam všech čteček k dispozici na alze v době psaní tohoto článku (2018/3).)
Narozdíl od doby před pár lety je tam k dispozici jen pár značek: Amazon, Pocketbook, InkBOOK, Bookeen, C-TECH, Energy Sistem a Approx, který ovšem používá TFT displeje, takže se jedná spíš o zretardovatěné tablety, než o čtečky.
Těžko bych to podložil reálnými daty, ale přijde mi, že v roce 2013, když jsem si kupoval svou první čtečku, byla situace na trhu podstatně bohatší, jak co do modelů, tak co do výrobců.
Amazon nemám rád, jak kvůli omezeným proprietárním formátům, tak kvůli uživatelskému rozhraní, které mi prostě nesedlo (mám doma starší Kindle). Pocketbook jsem měl a nikdy více. Booken mi právě odešel a taky mě mocně sral. C-TECH a Energy Sistem mají špatné recenze. Vylučovací metodou mi tedy zbyl jen inkBook.
První dojmy jsou pozitivní. Čtečka reaguje na doteky skoro jako tablet, nemusím na ní tlačit, ani dotek pětkrát opakovat, jak je typické třeba u Bookeenu. Váhově je trochu těžší, magnetické pouzdro, které jí automaticky vypne, když ho zavřu mi přijde jako super nápad.
Displej je lehce horší, než co jsem měl předtím, celkově mi to nevadí a všimnu si toho jen když se fakt snažím. Co mě trochu zaráží je nefunkčnost gest pro otočení obrazovky. Musí se to dělat ručně v nastavení, a to pro každou knihu zvlášť. To je poněkud něšťastné.
Hardwarová tlačítka, která se mi původně na čtečce líbila, jsou špatně zpracovaná, obtížně nahmatatelná, celkově je problém je zmáčknout a občas nereagují. Dotyková plocha to do jisté míry kompenzuje svojí responzibilitou, takže naštěstí většinu času nemám tu potřebu.
Postupem času jsem si začal všímat čím dál víc problémů a nevýhod. Časem jsem je začal fotit.
Je to relativní blbost, ale dosahující skoro absurdních rozměrů, a táhnoucí se skrz úplně celé uživatelské menu. Například v nastavení podsvícení je při zhasnutém stavu na tlačítku pro rozsvícení napsáno „Zhasnout“, místo „Rozsvítit“. A když ho zmáčnete, tak se na něm objeví nápis „Light 100%“.
Nebo v nastavení velikosti rozestupů mezi řádky je půlka česky a půlka španělsky (!).
A tak podobně:
Čas od času něco spadne. Například reader. Ale většinou se sám restartuje, takže to tolik nevadí.
Reader čas od času zobrazuje po probuzení jen prázdnou bílou stránkou. Musí se vypnout a znova pustit, aby začal fungovat. Nestává se to moc často, odhadem tak jednou denně. Jindy prostě jen tak zatuhne:
U spousty knih je v landscape módu, kdy máte čtečku „naležato“ nějak rozbitý výpočet kolik se toho vlastně vejde na obrazovku. Výsledkem je, že některé stránky jsou plné, na jiných je jen jeden odstavec. Je to lehce otravné, ale dá se s tím žít.
Když už jsme u nastavování landscape módu, tak považuji za maximálně otravné, že nejde nastavit globálně. Musíte to dělat pro každou knížku zvlášť, to samé s velikostí písma.
Konfigurace velikosti písma nenavrhoval člověk. Nevím, jestli to byl mimozemšťan, umělá inteligence, nebo jenom nějaký optimalizační algoritmus, který se snažil vyhovět vágně popsanému zadání, každopádně to nedává už od prvního zběžného pohledu žádný smysl.
Zde je ukázka všech velikostí:
Jak je možné vidět, reálně použitelné jsou z nich dvě, či pokud je někdo extra slepý, tak tři. Proč je tam ten zbytek vážně nechápu. A ne, není to styl knihy, je to takhle ve všech fontech, formátech a eboocích.
Tohle jsem taky vůbec nepochopil. Místo aby se pozice zobrazovala formou progress baru, procent, nebo třeba jen nějakého pseudo-stránkovacího poměru (235/303) na spodní, nebo horní straně obrazovky, tak se zobrazuje napravo. A nemá pevnou pozici, místo toho skáče úplně náhodně. A je moc malým fontem, takže se blbě čte. A leze do textu, takže nejde přečíst vůbec.
Celkově mi tenhle vynález přijde, jako nějaký pokus o absurdní humor.
Nainstaloval jsem si anglický slovník, ale nepřišel jsem na to jak ho vyvolat při čtení knihy. Prostě tam nikde není menu pro překlad konkrétního slova, nebo vybraného souvětí. Jediné, na co jsem přišel je vypnout knihu, nastartovat slovník a slovo do něj přepsat.
Obsah se nevejde na jednu obrazovku a nedá se v něm scrollovat. To že nezobrazuje kolik vám zbývá stran do konce kapitoly bych mu asi prominul, ale k čemu mi sakra je vidět jen první část výpisu z mnoha? To je doslova neomluvitelně odfláklé a naprosto nechápu, jak to může přejít přes kontrolu kvality.
Čistě subjektivní záležitost, ale podle grafů vybíjení mi přijde čtečka silně podprůměrná co do výdrže baterie. Předchozí čtečky vydržely několik týdnů občasného čtení. inkBOOK dá přibližně jeden.
Edit: Po půl roce navíc musím říct, že čtečka se díky špatně sedícímu ochozenému magnetickému pouzdru často pustí v tašce, nebo v kapse a pak udělá v nabití krásný zub, jak je možné vidět na obrázku.
Ne že by bylo vysloveně špatné, ale jako stojánek se dá použít pouze v režimu „nastojato“. Když ho chcete použít „naležato“, vypadá to nějak takhle:
Dobře reagující dotyková plocha.
Android. Asi lepší než nějaká uzavřená věc, ale vzhledem k tomu že jediná možnost jak tam dostat aplikace je ručně nahrát do čtečky apk a pak ho nějak otevřít, tak ne zas tak o moc.
Celkově se musím zamyslet nad směrem, kterým se trh ebook čteček pohybuje. Když jsem si někdy v roce 2013 koupil první čtečku, říkal jsem si, že má spoustu divných problémů a nevýhod, které se časem vychytají. Omlouval jsem si to tehdy mladostí trhu a nezralostí firem, které je vyrábějí.
S odstupem pěti let musím říct, že se nic nezlepšilo, naopak je všechno subjektivně mnohem horší. Přitom je to stejný problém, jako tenkrát. Hardware je perfektní a skoro na něm není co zlepšit. Software ho pak strhává na úroveň, kde je skoro nepoužitelný.
Tiskni
Sdílej:
Můžeš aspoň nastínit, proč je Pocketbook španý? Taky jsem o něm uvažoval.Viz Literární útvar: Hejt (PacketBook 630 Sense)
Doporučuji se poohlédnout po čtečce od Kobo. Mám už mnoho let Kobo 5 mini, nahrávám tam epuby přes calibre a jsem s ní naprosto spokojen. Jen ta baterka není co bývala a nemá podsvětlení. Ale za těch 1500 co jsem za ni tehdy dal to byla super koupě.
Jak jsou na tom s kvalitou SW dnes moc nevím. Ale běží mi na tom cosi proprietárního a jakémusi hackerovi se tam povedlo dostat funkční debian https://www.youtube.com/watch?v=8rkoHcJGo18
Ja mám doma Bookeen Cybook Muse Frontlight. Spomínal si, že aj Ty si mal podobnú - čo ťa na nej toľko rozčuľovalo?Na Cybooku skoro nic, ale odchází mi u nich hardware. Upadlo třeba tlačítko z motherboardu. A dotyková plocha skoro nereaguje.
Stará čtečka umřela ráno při čekání na autobusTy mě moc neštvi…nebo ti poskládám z použitých ladem ležících (většinou druhořadých) náhradních dílů takového pouličního trhače asfaltu. A na tom fakt jezdit nechceš.