Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Nedávno jsem zde zahlédl diskuze o čtečkách elektronických knih. Jelikož už dva měsíce jednu vlastním, rozhodl jsem se podělit o dojmy z jejího používání.
Od dob co jsem poprvé narazil na elektronické knihy jsem se stal jejich vášnivým čtenářem. Na rozdíl od spousty ostatních lidí mi nikdy nevadilo číst knihy na normálních monitorech, takže jsem si s už před devíti lety s radostí huntoval oči u CRT monitorů s rozlišením 800x600 a obnovovací frekvencí 60Hz. Hlavní bylo, že jsem se mohl ponořit do příběhu knihy, kterou bych jinak nesehnal.
S postupnými upgrady počítačů jsem to tak praktikoval až do nedávna, jen s tím rozdílem, že hardware jsem postupem času upgradoval na EEE 1000h.
Důvod proč jsem si pořídil čtečku kupodivu nespočívá v nižší váze, větší výdrži a v lepším displeji, ale hlavně ve formátu elektronických knih. Postupem času jsem si kromě 14GB knihovny vybudoval složku s akutními případy - knihami které chci přečíst ještě v tomto desetiletí. Spousta z těch knih je ve formátu určeném pro mobilní zařízení; .epub, .mobi, .fb2, .pdb a tak podobně.
Tyto formáty se sice dají číst na počítači, ale co se linuxu a mé osoby týče, stojí všechny programy pro jejich četbu za starou bačkoru hovno. Nenarazil jsem na žádný, který by mi alespoň trochu vyhovoval a způsoby, jakými zobrazují knihy jsou mnohdy podivné a pro mě nepřátelské. Proto jsem se rozhodl si k narozeninám koupit čtečku.
Před tím, než jsem si vybral právě tuto čtečku jsem podnikl rozsáhlé šetření, kdy jsem prošel všechny modely, které jsem našel na českém trhu a vypsal si jejich klady a zápory. Jako vítězné mi z toho vyšly tři čtečky:
1. Cybook odyssey HD frontlight
2. Sony PRS-1 či případně PRS-2
3. Kindle Paperwhite
U Sony mě lákala možnost psát si ručně poznámky. Nakonec jsem si ale vzpoměl, že 's' v názvu Sony je od slova svině, takže jsem tuto čtečku vyškrtl.
Kindle Paperwhite mě zklamal tím, že se u něj nedá úplně vypnout nadsvětlení, proto jsem se nakonec rozhodl pro mě do té doby neznámou čtečku Cybook. Ta nabízí jak vypínatelné nadsvícení, tak větší rozlišení a hlavně pro mě docela zajímavou funkci "PDF reflow", která údajně umí rozebrat PDF a přeformátovat ho do tvaru vhodnějšího pro malý displej.
(Balení je poměrně minimalistické a kromě zbytečných manuálů, které máte i v čtečce v něm najdete už jen kabel a čtečku.)
Cena Cybooku v době, kdy jsem ho kupoval byla 4200kč. K tomu si přidejte ještě pouzdro, které stálo cca 500kč. Pokud váháte, zda pouzdro k (libovolné) čtečce kupovat, tak vám ušetřím starosti - jednoznačně ANO. Nedokáži si představit, jak bych čtečku přenášel bez pouzdra. Co se typu týče, doporučuji investovat do originálu, ostatní nemusí úplně pasovat a sice třeba stovku ušetříte, ale za půl roku se rozpadne.
(Proti pouzdru nemám jedinou výhradu. Sice nebylo zrovna levné, ale nelituji ani koruny.)
CPU | 800MHz |
RAM | 128MB |
Displej | 6" |
Rozlišení | 758x1024 (HD) |
Interní paměť | 2GB |
Externí paměť | Micro SD do 32GB |
OS | Linux 2.6 |
Baterie | 1600mAh |
Konektivita | Wifi (b/g/n) |
Po hardwarové stránce toho čtečce nemohu moc vytknout.
800MHz CPU a 128MB RAM poskytují dostatek výkonu, takže čtečka nemá problémy s načítáním větších knih, či složitějších PDF. Displej má dobrou kvalitu a lepší obnovovací rychlost, než jsem čekal. Čtečka ho umí částečně přepisovat, takže "přebliknutí", kdy se přepíše celý displej probíhá jen jednou za čas, což lze nastavit jak vám to vyhovuje - já používám přepis po 10 stránkách. Je nutné ovšem počítat s tím, že vám pak na stránkách zůstávají slabé stíny přepsaných písmen.
2GB interní paměti se může zdát na první pohled docela málo, ve skutečnosti se tam však vejdou stovky až tisíce knih. V současnosti mám v čtečce něco ke stovce knížek a stále je z velké většiny prázdná, takže si moc neumím představit, že bych někdy využil slot na externí kartu.
Pokud vezmete čtečku do ruky, překvapí vás její tenkost. Skoro to působí dojmem, že se s ní dá pořezat. Zaoblené tvary se mi na začátku nelíbily, jelikož však čtečku mám neustále v pouzdře, nemám s tím žádný problém. Váha je mizivá (180g).
Displej je dotykový. Většinou reaguje dobře, občas jsem ale narazil na problémy, pokud mám studené ruce. Co si tak čtečku zkoušeli ostatní, jedná se pravděpodobně o můj exkluzivní problém. Čtečku je možné ovládat jak dotykově tak pomocí hardwarových tlačítek na stranách. Ty nedělají nic jiného, než že přepínají stránky, což je mnohem pohodlnější, než neustále patlat po displeji.
Uzamčení a odemčení čtečky se provádí stiskem tlačítka, které se nachází na spodní straně čtečky. Na rozdíl od čudlíků pro přepínání stránek je to takové to tvrdé mechanické mikrotlačítko, které vypadá jako kurvítko co brzy odejde stářím.
Edit: Tlačítko skutečně v roce 2016/10 upadlo. Přiletoval jsem ho zpět, což vydrželo asi dva měsíce, než se znovu utrhlo.
Nadsvícení (diody svítí na čtečku zezhora) je dobře regulovatelné a vcelku příjemné. Přistihl jsem se, že většinou čtu raději s ním, než s externím zdrojem světla. Světlo ze zabudovaných diod je lehce namodralé, ale skutečně jen lehce. Bohužel, jak to vidí oko nemohu s mně dostupným vybavením ukázat, protože foťák světlo ukazuje jako dost modré a navíc vůbec nevystihuje jeho intenzitu, která je na nejvyšší možnou úroveň asi jako běžný LCD displej.
Přestože mám čtečku již dva měsíce, stále se mi nepodařilo pořádně otestovat výdrž baterie. Není to proto, že by vydržela celé dva měsíce, ale spíš proto, že jí tak nějak konstantně dobíjím vždy, když přidávám nové knihy. Jedinou zkušenost, kdy se mi téměř podařilo vybít baterii, mám z týdne, kdy jsem čtečku používal necelých osm hodin denně se zapnutým nadsvícením. Na konci týdne již začala extra otravným způsobem upozorňovat na nízký stav baterie pomocí vyskakovací hlášky každých pár stránek knihy.
Nahrávání knih je možné přes wifi, kde vám čtečka umožní buďto nakupovat (integrovaná podpora palmknih), nebo stahovat pomocí internetového prohlížeče. Pokud vám wifi nevyhovuje je možné čtečku připojit pomocí microUSB konektoru k počítači. Jelikož se jedná o moje první zařízení s microUSB konektorem, musím poznamenat, že mi přijde jako nehorázný bazmek, který se jednoduše zničí a nechápu, proč tvůrci nepoužili raději miniUSB, které působí o dost bytelnějším dojmem. Místo by na něj rozhodně bylo.
Software je slabé místo čtečky. Pokud bych ho měl shrnout do jednoho slova, vybral bych "strohý". Zde jsou mé nejpalčivější výhrady:
Čtečka podporuje tyto formáty: EPUB, PDF, Adobe DRM, HTML, TXT, FB2 a z obrázků JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD.
Nevím jak vám, ale mě se to prostě zdá málo. Chybí mi podpora PDB a MOBI, protože v těchto formátech se po internetu valí desítky tisíc knih. Většinou sice není problém je zkonvertovat do .epub, ale je to zbytečná práce navíc.
Podpora obrázků je na druhou stranu přehnaná a z mého pohledu nepochopitelná. Jejich zobrazení je dost mizerné, kvůli přizpůsobení na malý černobílý displej a také kvůli schopnostem software, jenž je prostě zobrazí a to je v podstatě všechno, co vám s nimi umožní dělat. Na nějaký zoom, nedejbože zoom stejné části při listování můžete zapomenout.
Rozhodně bych na Cybooku nechtěl číst knihu složenou z obrázků. Jediné využití, které zobrazování má jsou náhledy na obálky knih a "spořič", za který ovšem můžete vybrat pouze jeden obrázek.
Jedna z "killer features" této čtečky má být PDF reflow, tedy přeskládání PDF do použitelnější verze. Moje zkušenost je taková, že to funguje velmi nespolehlivě. Dokument je sice přerovnán, ale programátoři toho ještě mají hodně co dohánět. U spousty knih nedochází k detekci konce řádku, takže to vypadá nějak takto:
A tak šel pepa přiložit do kotle,
když v
tu chvíli ho náhodou potkala
maruš-
ka, která se vracela ze sklepa.
Nestává se to u všech knih, jen u některých a navíc se to dá odzoomovat, ale pak reflow krapet ztrácí smysl. Působí to dost negativně, i když z programátorského hlediska by neměl být problém to upravit a konce řádků prostě zahazovat (s vyjímkou dvou za sebou, které se použijí na nový odstavec).
(První obrázek je PDF zobrazené v režimu "co se vejde". Na druhém je vidět PDF reflow, třetí oddálený reflow.)
Druhá věc, která mi silně vadí je, že u naprosté většiny knih, které jsem takto zkoušel zobrazit byly obrázky kamsi zašantročeny klidně o 10 stránek dál, pokud tedy náhodou nebyly rovnou ignorovány. To je velmi nemilé a u mnoha knih vás to donutí číst v režimu zobrazení celé PDF stránky na displej, kde jsou písmena jako blechy. Zde musím vyzdvihnout HD displej, který z toho dělá podstatně snesitelnější zážitek, než by to byl na jiných čtečkách.
(Obrázky zahozeny. No fucks given.)
Čtečka umožňuje zoomovat PDF, které si můžete zvětšit a číst ho otočené o 90°. Teoreticky je to tak o dost lepší, prakticky to však tvůrci pěkně pohnojili tím, že posouvání se po zoomu je nutné dělat dotykově a věřte mi, že dotykové posouvání stojí za nic.
Dejme tomu, že si zobrazíte dokument a zvětšíte si ho tak, že se na čtečce zobrazuje vždy jedna třetina. Pokud si nyní chcete zobrazit druhou třetinu, na dolní straně displeje se zobrazuje tlačítko pro posunutí, na které musíte buďto lehce ťápnout, nebo provést gesto. Chce si to přitom dávat bacha a netrefit se do aktivních částí displeje, kde by se buďto otevřelo menu, nebo přešlo na další/předchozí stránku.
Pokud zmáčknete hardwarové tlačítko přechodu na další stránku, stane se přesně to - dojde k přechodu na další stránku PDF, nikoliv právě zobrazeného zoomu, což je maximálně otravné a pro mě nepochopitelné. Zkoušeli vůbec tvůrci softwaru čtečku používat, když jí vyrobili? Kdo by proboha mohl chtít číst PDF v režimu zobrazení jen horní třetiny stránek? Není logičtější, že by chtěl čtenář pokračovat ve čtení a ne skočit někam jinam?
Podle toho, co zrovna zobrazujete za formát vám v menu budou některé věci chybět, nebo přebývat. U některých formátů chybí možnost otočit knihu o 90°, i když dotykové gesto, které dělá totéž funguje v pořádku. Jinde zase chybí možnost vybrat vlastní styl písma, či jeho velikost, nebo prostě a jednoduše zrušit formátování použité autorem.
Chápu, že některý software tyhle funkce prostě neumí, ale jakožto zákazníka mě takové vysvětlení neuspokojuje. Měli se prostě víc snažit, protože tohle je zásadní funkčnost přímo se podílející na kvalitě čtení.
Další věc, která mi na menu vadí je, že někdy je nutné ho dotykem posunout, aby se vám zobrazil i zbytek menu. To že je možné se posunout dál ale není ničím indikováno, takže to chce prostě zkusit. Tvůrci mohli přidat alespoň malou šipku, která by naznačovala, že menu má pokračování, které se momentálně nezobrazuje.
Pokud je vám život (čas zbývající do smrti) milý, NEUKLÁDEJTE na čtečku dokumenty s diakritikou, jinak si užijete spoustu zábavy. Čtečka to neumí překousnout a to co se s ní stane, pokud to uděláte je žalostné. Celá se zasekne, pak spadne a zobrazí se jen bootovací menu. Čtečka se pokusí nabootovat, jenže při té příležitosti chce zindexovat celý filesystém, což se jí zase nepovede a tak opět spadne.
Pokud se vám to stane, připojte čtečku a zkuste soubor smazat. Modlete se při tom, aby čtečka nabootovala do té míry, že jde přimountovat jako disk.
Takhle jsem přišel na to, že když čtečku restartujete a podržíte obě tlačítka pro listování stránek zároveň, dostanete se do speciálních menu bootloaderu. Nic moc od nich nečekejte, umožní vám jen pár základních testů a zobrazit verzi použitého linuxu.
(Servisní menu. Všimněte si stínu předchozího obsahu na posledním obrázku.)
Filesystém je podivný i pokud čtečku připojíte k počítači a projdete si jeho strukturu. Těžko říct, proč tvůrci zvolili právě toto rozložení.
Software umožňuje psaní poznámek do knih, pokud se tedy spokojíte s jednou řádkou, na kterou se vám celá poznámka musí vejít. Pokud si poznámku ke knize přidáte, zobrazuje se dost podivným způsobem, jako záložka, na kterou musíte kliknout, což vás přenese zpet do jednořádkového editoru.
Softwarová klávesnice je v kombinaci s dotykovou obrazovkou docela použitelná, proto mi přijde smutné, že tvůrce nenapadlo přidat nějakou primitivní aplikaci fungující jako poznámkový blok, kam se dá napsat i více, než jeden řádek textu.
(Ukázka přístupu na internet přes integrovaný prohlížeč. Používá jádro webkit a nemá problém s HTML5. V ukázce Brython hodiny.)
Čtečka vám umožňuje procházet filesystém, kde vám zobrazuje přehledné ikony s popisky. Popisky jsou stahované ze samotných knih a je jedno, jak si knihy pojmenujete na disku.
Možnosti toho, co můžete s knihami dělat jsou velmi malé, v podstatě žádné. Můžete je otevřít. Můžete je zavřít a můžete smazat právě zavřenou knihu. To je vše, na co se mi podařilo přijít.
(Takhle může vypadat procházení knihovny. Z menu se dá vybrat několik úrovní velikosti zobrazení.)
Již jsem se zmiňoval, že do čtečky můžete dostat knihy přes wifi, nebo přes USB. Tím se bohužel seznam možností vyčerpal. Osobně mi dost chybí doručování na email, který mají uživatelé Kindle. Přijde mi to jako velmi elegantní způsob, jak do čtečky dostávat data a ani by to nemělo být moc technicky složité - tvůrci prostě mohli implementovat jednoduchého pop3 klienta, kterému nastavíte emailový účet a on si z něj stahuje ebooky.
+ Relativně neznámá francouzská firma Bookeen. Necpete tak prachy korporacím, kterým jste ukradení.
+ Výborný hardware. Malá váha a vcelku slušný výkon a výdrž.
+ Nadsvícení.
+ Stále vycházejí upgrady firmware.
- Hloupý software, který plně nevyužívá potenciál čtečky.
- Poměrně velká cena.
- Upgrady firmware vycházejí jednou za cca půl roku.
- Closedsource, nemožnost čtečku upravovat dle vaší chuti. Update: Ukázalo se, že po registraci na stránkách výrobce je možné zdrojáky sehnat.
Cybook odyssey HD frontlight je skvělý hardware s poněkud hloupým softwarem. Trochu mě to mrzí, protože co by mohlo být skvělá čtečka je zbytečně bržděno neschopností programátorů.
Ačkoliv většina článku může vyznít jako negativní stěžování na vady software, nelituji toho, že jsem si čtečku koupil, protože to hlavní - číst, se na ní dá, i když to není tak pohodlné, jak by mohlo. Nejsem si však jistý, jestli bych čtečku doporučil ostatním, obzvlášť pokud se jedná o náročnější uživatele.
Tiskni
Sdílej:
Je ten cteci SW opensource?Když jsem se procházel po připojené čtečce, tak jsem tam našel soubor s GPL. Na netu se mi ovšem nepodařilo najít jakoukoliv zmínku o tom, že by se daly někde sehnat zdrojáky.
PS: "Duch" ve smyslu ruchu je nezivotny.Opraveno.
Tomu vyhovujú čínske tablety s Androidom, kde nieje problém si dať svoj "ideálny" softvér.Tablety nemají eink displej a nevydrží týdny/měsíce provozu na jedno nabití.
skúste sa za slnečného počasia posadiť von a čítať niečo z tabletu
Není problém. ^,^
¹ pominu-li, že nesnáším vůbec psaní na telefonuJá jsem si nedávno koupil blackberry 8900 na aukru za pár stovek. Dají se sehnat dost levně z výprodejů firem, kde management upgradoval na novou verzi. Ten blackberry koncept hardwarové klávesnice si nemůžu vynachválit. Software pravda trochu pokulhává, ale není to tak špatné (j2me).
Tak zrovna psaní je na cybooku úplně v pohodě. Možná je to novější typ displeje.
Vzhledem k tomu, že jsem nedávno někomu opravoval nejnovější kindle, nemyslím si, že by to byl takový rozdíl.
Já jsem si nedávno koupil blackberry 8900 na aukru za pár stovek. Dají se sehnat dost levně z výprodejů firem, kde management upgradoval na novou verzi. Ten blackberry koncept hardwarové klávesnice si nemůžu vynachválit. Software pravda trochu pokulhává, ale není to tak špatné (j2me).
Měl jsem treo 680, které si tu taky několik lidí nemůže vynachválit, ale nebyl jsem z něj nadšený. Podobně s 9300 a nějakou symbianovou obdobou N900. Navíc si u všech těch bazmeků si připadám strašně omezeně, když musím psát jenom palci.
Navíc si u všech těch bazmeků si připadám strašně omezeně, když musím psát jenom palci.No, tak až seženeš mobil kde se dá psát všema deseti a stále se vejde do kapsy, tak dej vědět :D Related:
Podívej se na GKOS, stenografii, Alphagrip nebo některá optimalizovaná rozložení.To chce mentálni firmware, který se mi nechce budovat.
Tim Cook na D11 řekl hluboce pravdivou věc, totiž současné směřování wearable computingu je pofidérní — když někdo nenosí brýle nebo hodinky, nezačne je najednou nosit kvůli nějaké hračce.No, já nosím jak brýle, tak hodinky a jako bonus ještě na opasku nůž, pepřák a mobil :D
No proč ve článku neuvádíš velikost displeje (6")?Popravdě mě to ani nenapadlo, hanba na mě. Nejspíš to bude tím, že je to standardní čtečka a ty jsou všechny stejné. Doplněno.
Lze nějak změřit nebo udat spotřebu zařízení?Časem zkusím získat více dat, za ty dva měsíce jsem jí nabíjel jen jednou a pak čas od času čtvrt/půl hodiny, kdy jsem jí připojil k počítači abych nahrál ebooky.
Předpokládám, že pro čtení to vydží hooodně dlooooouuuho.Pokud nezapneš podsvícení a wifi, tak jsem kdesi četl něco o 2000 stránkách na jedno nabití. Ale zdá se mi to docela málo.
Ale když použiješ WIFI a browser pro net tak ta spotřeba je potom jaká?Neměřil jsem.
po přečtení si říkám, že Kindle (nenadsvícený) za cca poloviční cenu je pořád o dost lepší koupěDo jisté míry ano, ale právě nadsvícení je jedna z věcí, na které nedám dopustit. Bratr kindle má a svítit si na něj lampičkou mi přijde jako pěkná otrava.
že hardware jsem postupem času upgradoval na EEE 1000h.
Dá se v tomhle případě vůbec mluvit o upgradu?
- Sony PRS-1 či případně PRS-2
U těchto modelů může být zajímavé dotykové ovládání a zpětná vazba.
Jelikož se jedná o moje první zařízení s microUSB konektorem … a nechápu, proč tvůrci nepoužili raději miniUSB
+1 micro USB taky nemám rád a do většiny zařízení by se mini v pohodě vešlo
musím poznamenat, že mi přijde jako nehorázný bazmek, který se jednoduše zničí
asi právě proto
Dokument je sice přerovnán, ale programátoři toho ještě mají hodně co dohánět. U spousty knih nedochází k detekci konce řádku, takže to vypadá nějak takto…
IMHO můžeš být rád, že tam nejsou zpřeházené řádky nebo slova. Tohle by šlo asi udělat líp na počítači pomocí pdftotext
a nějakého třeba perlového skriptu.
Filesystém je podivný i pokud čtečku připojíte k počítači a projdete si jeho strukturu. Těžko říct, proč tvůrci zvolili právě toto rozložení.
Uspořádání souborů nerespektuje Linux Filesystem Hierarchy? A souborový systém je tedy jaký? Ext3?
Ukázalo se, že po registraci na stránkách výrobce je možné zdrojáky sehnat.
Moc nechápu, proč vyžadují registraci1 s něčím podobným jsem se setkal u Kaspersky Lab (tam se dokonce člověk musel doprošovat e-mailem). Asi nemají na konektivitu, aby to mohli vystavit pro stažení obecně všem.
Pro zajímavost dávám seznam souborů do přílohy – ale nic moc tam není (jádro, busybox…), kompletní firmware si z toho člověk asi nezkompiluje. Škoda. Obecně to vypadá jako celkem zajímavý kus hardwaru. Jak je to ale s hackovatelností? Dá se pingnout localhost? Když už bych kupoval čtečku, tak bych chtěl nějakou, do které bych si mohl psát vlastní programy (stahování e-knih z mailu nebo z RSS/Atomu, odesílání poznámek zpět na počítač atd.).
[1] naštěstí existuje BugMeNot, ale stejně…
+1 micro USB taky nemám rád a do většiny zařízení by se mini v pohodě vešlo
microUSB je navrženo pro dvojnásobný počet zasunutí.
IMHO můžeš být rád, že tam nejsou zpřeházené řádky nebo slova. Tohle by šlo asi udělat líp na počítači pomocí pdftotext a nějakého třeba perlového skriptu.
To je de facto to, co tyhle směšné výmysly dělají. Zničí se tím samozřejmě vzorce a vícesloupcová sazba. Jediný v tomto směru použitelný nástroj, který jsem viděl, aspoň rozřezal stránku na bitmapové obrázky a vyrobil z PDF dokument v HTML s absolutně pozicovanými obrázky. S tím se dalo dál pracovat. Bohužel už jsem zapomněl, co to bylo za aplikaci (jméno a tak).
Jediný v tomto směru použitelný nástroj, který jsem viděl, aspoň rozřezal stránku na bitmapové obrázky a vyrobil z PDF dokument v HTML s absolutně pozicovanými obrázky. S tím se dalo dál pracovat. Bohužel už jsem zapomněl, co to bylo za aplikaci (jméno a tak).pdftotext má volbu
-bbox Generate an XHTML file containing bounding box information for each word in the file.ale výsledek je nějaký divný (nevalidní – elementy doc, page, word… – ale ty pozice jsou snad správně, tak by to asi stačilo prohnat nějakou transformací).
microUSB je navrženo pro dvojnásobný počet zasunutí.Tak až nejaké zariadenie prekoná HTC Dream s logom Googla, miniUSB, prvý Android fón na svete, čo tu mám vedľa kompa tak ti dám za pravdu. Teraz mám HTC Desire Z (nasledovníka s microUSB) a nemám pocit že by to bola výhra, konektor pri pripojení na nabíjačku už ide nejak z uhla, uvidíme koľko vydrží.
Tak až nejaké zariadenie prekoná HTC Dream s logom Googla, miniUSB, prvý Android fón na svete, čo tu mám vedľa kompa tak ti dám za pravdu.
Jabka a pomeranče^Whrušky. Moje N800 má taky zhruba pět let, ale to nic neříká o specifikaci a příp. statistice ve větším měřítku. Ono taky záleží na spoustě dalších faktorů, třeba jak je konektor připájený na desku.
Dá se v tomhle případě vůbec mluvit o upgradu?EEE není špatný netbook, ale je fakt, že poslední dobou začínám pociťovat chuť upgradovat na něco výkonnějšího o podobné velikosti.
Uspořádání souborů nerespektuje Linux Filesystem Hierarchy?LFH tam vůbec není. Místo toho tam jsou nesmazatelné složky a nemožnost nahrávat soubory přímo do rootu disku, který to vytvoří po připojení. Je tam složka Digital editions, kde jsou přednahrané ebooky a kam se dají přidávat.
A souborový systém je tedy jaký? Ext3?Pokud se nepletu, tak FAT.
Dá se pingnout localhost?Kdyby bylo z čeho :D Konzoli jsem tam zatím nenašel, resp. vím že tam někde bude, ale z menu se tam neproklikáš. Možná by šlo nějak zapnout debug režim přes USB.
Když už bych kupoval čtečku, tak bych chtěl nějakou, do které bych si mohl psát vlastní programy (stahování e-knih z mailu nebo z RSS/Atomu, odesílání poznámek zpět na počítač atd.).Tohle jde třeba v případě kindlu, který se dá rootnout.
Ukázkovou implementací PDF reflow je KOReader (dříve znám jako KindlePDFReader), alternativní čtecí aplikace pro Kindle.IMHO můžeš být rád, že tam nejsou zpřeházené řádky nebo slova. Tohle by šlo asi udělat líp na počítači pomocí
pdftotext
a nějakého třeba perlového skriptu.
Nic takového se tam nevyskytuje, umí dokonce i reflow naskenovaných dokumentů bez textové reprezentace.
Pokud vám wifi nevyhovuje je možné čtečku připojit pomocí microUSB konektoru k počítači. Jelikož se jedná o moje první zařízení s microUSB konektorem, musím poznamenat, že mi přijde jako nehorázný bazmek, který se jednoduše zničí a nechápu, proč tvůrci nepoužili raději miniUSB, které působí o dost bytelnějším dojmem.
Třeba proto, že je to přesně naopak, shrnuto na Wikipedii:
The newer Micro-USB receptacles are designed for up to 10,000 cycles of insertion and removal between the receptacle and plug, compared to 1,500 for the standard USB and 5,000 for the Mini-USB receptacle.