Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Google je vyšetřován Evropskou komisí kvůli svému vyhledávači. Jde opět o věc boje proti monopolnímu chování. Konkurentům se nelíbí, že služby Google vybíhají ve výsledcích výš než jejich vlastní služby. Více na ars.technica.
Tiskni
Sdílej:
Je zde evidentní, že bys sis měl nastudovat ty, co je to monopol.Někdo tady nemá pravdu. Buď jsi to ty, nebo je to (anglická) wikipedie.
Nicméně v tomto ohledu bych se spíše spoléhal na většinu ekonomických učebnic posledních pár let, než na wikipedii.ty, poslyš, a kolik jsi jich nastudoval, můžeš nějaké jmenovat, a pokud možno i vypsat strany, na kterých popírají, že by výše uvedené údajné chování Googla splňovalo znaky "monopolního chování" (jak zněl text zprávičky) a že by Google nemohl trh takto pokřivovat, protože má "významný podíl na trhu" (jak psal kolega, kterého se snažíš shodit)?
Např. R. Holman - Ekonomie 4. aktualizované vydání, ISBN 80-7179-891-6, str. 184-196.bohužel mám k disposici jen 3. vydání, ale to snad tak nevadí a na zmíněných stranách a okolo, tedy v kapitolách 7.4 Ochrana hospodářské soutěže a 7.5 Monopol a substituce, nevidím nic, co by popíralo, že by výše uvedené údajné chování Googla splňovalo znaky "monopolního chování" (jak zněl text zprávičky) a že by Google nemohl trh takto pokřivovat, protože má "významný podíl na trhu" (jak psal kolega, kterého se snažíš shodit) a dovolil bych si tamodtud ocitovat jednu vytučněnou větu: Monopolní síla nesouvisí ani tak s velikostí firmy jako spíše s obtížností nebo nemožností substituce. a substituovat Googlí vyhledávač jiným je dle mého názoru v současnosti velmi obtížné (hint: co je předkonfigurováno např. ve Firefoxu?) jinak bych k této knize měl velmi vážné výhrady - kromě toho, že zastupuje pouze jeden dosti vyhraněný myšlenkový proud a jiné teorie, neméně uznávané, hovoří jinak, tak obsahuje i řadu faktických nesmyslů, například: "Když vstoupil Microsoft na trh jako malá firma, musel se utkávat s mnoha silnými konkurenty (IBM, Sun, Netscape, Oracle, Apple)." když vstoupil Microsft na trh, tak ... IBM nebylo jeho přímým konkurentem, a záhy se stalo jeho partnerem/zákazníkem Sun neexistoval, vznikl o 7 let později, nebyl přímým konkurentem (začínal s hardware, MS byl čistě SW) Netscape neexistoval, vznikl o 19 (!) let později Oracle neexistoval, vznikl o 2 roky později, rovněž nebyl přímým konkurentem (od začátku se zabýval databázemi, na kterýžto trh MS vstoupil až koncem 80. let) Apple neexistoval, vznikl o rok později (jinak obdobně jako Sun) p.s. a naprosto mě rozsekal autorův názor, že není problém substituovat plísňový sýr - jasně, místo hermelínu si dám uherák, penicilín jako penicilín
Naopak, substituovat Google vyhledávač je velmi snadné, navíc substituty (Bing, Yahoo a spol.) jsou substituty velice blízké. To že je něco předkonfigurované v jednom prohlížeči přece není vůbec relevantní... A kdybys náhodou chtěl argumentovat tím, že nelze srovnat Google a třeba AltaVista, pak v čem to asi bude, že. Já se pamatuji, kdy AltaVista konkrétně byla kdysi něco jako Google dnes na poli vyhledávačů. A ejhle, konkurence ji smetla úplně do pozadí. Jinak těch vytučněných vět v té kapitole je více, možná by nebylo na škodu je projít všechny, že.
Souhlasím s tím, že kniha má svérázný styl (daný autorem), nicméně je to styl moderní a uznávaný, který se pomalu rozšiřuje. Druhá kniha kterou jsem uvedl se vyjadřuje hodně podobně (rozdíl je řekl bych dán pouze tím, že je více orientována na ekonomickou situaci v USA). Jinak příklad Microsoft, co k tomu dodat. Nejspíš se tam chybka vloudila. Jenže na jednom příkladu tato kniha nestojí, těch příkladů je jenom v této kapitole asi deset, mnohem markantnějších.
A co se plísňového sýru týče, zase sis vystřihl z kontextu něco, co se ti hodí. Je to tam popsáno vcelku jasně. Kromě toho, že plísňový sýr má velikou řadu substitů (v podobě jiných sýrů, což jsou stále velice blízké substituty), tak byl v úvaze špatně zvolen trh. Možná že jsou na domácím trhu pouze dva výrobci (nebo kolik jich tam je uvedeno), nicméně do čech se také sýry dováží...
Nejspíš se tam chybka vloudila. Jenže na jednom příkladu tato kniha nestojí, těch příkladů je jenom v této kapitole asi deset, mnohem markantnějších.Na jednom příkladu kniha nestojí, ale ta chyba ukazuje jistou (a přiznejme si docela velkou) dávku amatérismu. Mezi náma, když v knize najdu třeba i jeden velký nesmysl, který shodou okolností rozpoznám, těžko budu důvěřovat autorovi ve zbytku informací, kde vím, že bych si chyby nevšiml...
Jinak ještě co se toho zmiňovaného příkladu Microsoft týče... Autor nikde v tom textu nenapsal, o _jaký_ trh se jedná. Tudíž kavolovo argumentace je také nezcela podložená.ale nepovídej ... tak čti ještě jednou: Když vstoupil Microsoft na trh jako malá firma ..." na _jaký_ trh podle tebe Microsoft vstoupil v době, když byl ještě malá firma?
Jasně, v argumentaci je třeba použít cokoliv co je po ruce, a náležitě to zveličitJasně, nebo je také dobré místo přiznání, že autor není tak dokonalý, případně odkazu na errata, kde je uvedena oprava, se pustit do toho, kdo považuje kritiku za oprávněnou. Ale mě je to jedno, já s tou kritikou nepřišel ani nemám potřebu se jí dále věnovat. Pouze jsem vyjádřil svůj souhlasný názor.
Autor nikde v tom textu nenapsal, o _jaký_ trh se jedná. Tudíž kavolovo argumentace je také nezcela podložená.Tuto výmluvu kavol výše myslím vyvrátil dostatečně. Ale i kdyby to bylo, jak říkáš, měl by autor máslo na hlavě za mlžení a psaní nesmyslů bez vypovídací hodnoty, což je v případě učebnice snad ještě horší než dopustit se faktické chyby (ty se dají aspoň jedna po druhé opravit a může ještě vzniknout dobrá učebnice). Docela by mě zajímala reakce autora na hlášení takové chyby, ale sám se u hlášení chyb v učebnicích budu radši držet oboru, kterému rozumím.
Naopak, substituovat Google vyhledávač je velmi snadné,dokaž vlastním příkladem
To že je něco předkonfigurované v jednom prohlížeči přece není vůbec relevantní...jasně, je to jenom jeden z mnoha ... takový drobný detail je, že má kolem třetiny trhu, zatímco další z toho "mnoha" často méně než jedno, to zanedbáme (stejně jako to, že FF není jediný, kdo má Google jako výchozí) a relevantní to je - bavíme se zde o vyhledávači jako nástroji reklamy naopak irelevantní je to, že Franta Vomáčka z Horní Dolní, když mu nepůjde Google, tak ho může nahradit Altavistou nicméně pro toho, kdo chce, aby na tu jeho stránku Franta Vomáčka přišel, je tedy setsakra rozdíl, jestli Franta Vomáčka, který je líný změnit si default a použije to, co má předkonfigurované, tu stránku dostane mezi prvními odkazy nebo ne - a jestliže Franta Vomáčka má předkonfigurovaný Google, tak majitel stránky nemůže reklamu u Google substituovat reklamou na Altavistě
A kdybys náhodou chtěl argumentovat tím, že nelze srovnat Google a třeba AltaVista, pak v čem to asi bude, že. Já se pamatuji, kdy AltaVista konkrétně byla kdysi něco jako Google dnes na poli vyhledávačů. A ejhle, konkurence ji smetla úplně do pozadí.AltaVista byla "něco jako Google" v dobách, kdy se chodilo na http://altavista.digital.com/ - pak vpodstatě spáchala sebevraždu, to bych zrovna jako zářný příklad úspěšného konkurenčního boje ze strany Google neuváděl alespoň tedy já osobně jsem ji nepřestal používat proto, že by se Google tak zlepšil, ale proto, že Altavista se tak zhoršila
Jinak těch vytučněných vět v té kapitole je více, možná by nebylo na škodu je projít všechny, že.no tak nemyslím, že bychom se tu museli bavit o celé knize ... a citoval jsem to mimojiné jako příklad, kde autor používá přídavné jméno "monopolní", aniž by striktně trval na tom, že musí jít o jediný a nenahraditelný výrobek na trhu, jako na tom zdá se trváš ty
Druhá kniha kterou jsem uvedl ...nemám, nemůžu o ní tudíž diskutovat
Jinak příklad Microsoft, co k tomu dodat. Nejspíš se tam chybka vloudila. Jenže na jednom příkladu tato kniha nestojí, těch příkladů je jenom v této kapitole asi deset, mnohem markantnějších.a) trošku problém je, když ten příklad s chybkou není uveden jen tak mimochodem, ale staví se na něm nějaký další výklad b) já neříkám, že to byla jediná problematická věc, co jsem našel, jenom byla hezky na ráně (ty letopočty prostě neokecáš); koneckonců uvedl jsem i další příklad pochybného tvrzení s tím hermelínem, kde se asi taky chybka vloudila (že autor nepozná rozdíl mezi hermelínem a cihlou je jeho problém, ale ostatní zákazníci to rozlišují; jistě, když si nebudu moct koupit hermelín, tak hlady neumřu, takže z tohoto hlediska můžu tvrdit, že jakékoliv jídlo je substitutem hermelínu, ale o tom jaksi ten trh se sýry není ... ať třeba zkusí pivovarům vysvětlit, že jejich přímou konkurencí jsou vodárny, protože voda je přece výborným substitutem piva ...) c) jinak plně souhlasím s pavlixem
A co se plísňového sýru týče, zase sis vystřihl z kontextu něco, co se ti hodí. Je to tam popsáno vcelku jasně. Kromě toho, že plísňový sýr má velikou řadu substitů (v podobě jiných sýrů, což jsou stále velice blízké substituty), tak byl v úvaze špatně zvolen trh. Možná že jsou na domácím trhu pouze dva výrobci (nebo kolik jich tam je uvedeno), nicméně do čech se také sýry dováží...nějak sis nevšiml, že jsem nerozebíral tento příklad jako celek, nýbrž pouze zmínil názor, který byl součástí příkladu ano, jako příklad je to dobré, jest pravdou, že na trhu je i dovoz, například ten camembert, který opravdu je blízkým substitutem (ostatně zlé jazyky tvrdí, že hermelín má být nepovedenou napodobeninou camembertu) já se ale nesnažím shodit celý ten příklad vytržením jednoho tvrzení z něj, já se pozastavuju nad tím tvrzením samým o sobě - pro mě je prostě jiný (neplísňový) sýr k hermelínu asi tak stejně blízko, jako voda k pivu, a myslímže obdobný názor budou mít všichni ti požírači naloženého hermelínu po hospodách, či vegeteriáni na zahradních párty, kteří si daj místo prasete ugrilovat zeleninu a právě ten hermelín, atd.
když si nebudu moct koupit hermelín, tak hlady neumřu, takže z tohoto hlediska můžu tvrdit, že jakékoliv jídlo je substitutem hermelínu, ale o tom jaksi ten trh se sýry není ... ať třeba zkusí pivovarům vysvětlit, že jejich přímou konkurencí jsou vodárny, protože voda je přece výborným substitutem piva ...)"Představuj si, že to, co jíš, jsou třeba míchaná vajíčka."
c) jinak plně souhlasím s pavlixemAle to bys neměl :). Pavlix je přece amatér a hnidopich... a hlavně ničemu nerozumí :), už vůbec ne ekonomii.
Nicméně v tomto ohledu bych se spíše spoléhal na většinu ekonomických učebnic posledních pár let, než na wikipedii.Většina ekonomických učebnic posledních pár let se mi momentálně pod postelí neválí.
Což ovšem není můj problémMezi náma to, že ty věříš, že na výsadním postavení na trhu s možností cíleně znevýhodňovat konkurenci, nic monopolního není... to zase není můj problém :).
...s možností cíleně znevýhodňovat konkurenci, nic monopolního není...Tohle by se mělo někam vytesat
Windowsaci si dnes vyberaju browser zo zoznamu moznych a nepouzivaju iba IE. Co v konecnom dosledku prinieslo daleko viac webov fungujucich podla standardov a nie iba v IE. A toho profituju aj linuxovi pouzivatelia.Srát na zdravý rozum, hlavně, když z toho mají prospěch "linuxovi pouzivatelia" (osobně jsem tedy žádný nezaznamenal, ale to je fuk).
Rozumne vlady chrania svojich obcanov pred niektorymi praktikami firiem, ktore su silnejsie ako male staty.A které praktiky tak škodí spotřebitelům? Je velice zajímavé, že na ochranu spotřebitelů v drtivé většině případů (stejně jako v tomto případě) poukazují nikoliv spotřebitelé, ale konkurenti. Spotřebitelé nepotřebují v tomto konkrétním případě, kdy nejde o monopol, ochranu od vlády. To je jen argument konkurentů, které je má zachránit.
Pokud je můj názor demagogie, pak tvůj je totéž křížené s hloupostí...
Jakým způsobem proboha konkurence zaregistruje dřív než spotřebitel, že je nějaký jejich konkurent poškozuje? To mi vážně nejde do hlavy. Já měl za to, je to poškodí v tom smyslu, že jim klesnou tržby. A jak jim klesnou tržby? Tím, že spotřebitel začne nakupovat u konkurence. Aha. Takže spotřebitel si evidentně uvědomil dřív než konkurence, že je zde něco špatně...
Tím, že spotřebitel začne nakupovat u konkurence.v případě browserů máš v tomto bodě úvahy chybu - spotřebitel u konkurence browser nenakupuje
Darovanou Coca-colu budeš pít, pokud ti chutná a pokud ji normálně piješ. Pokud máš jiné preference, např. proto, že Coca-cola je sladká a tloustne se po ni, pak ji budeš pít třeba jen o víkendu k obědu, nebo ji prodáš/rozdáš a nakoupíš si zdravou minerálku.co když mám jiné preference ne proto, že je sladká a jánevímco, ale třeba jen proto, že je drahá? - opravdu se pak nic nezmění, když ji dostanu "zadarmo"? (tj. v ceně, kterou musím tak jako tak zaplatit, protože chci to auto)
Coca-cola je spotřebák, ve chvíli, kdy ten dárek vypiješ, vrátíš se tam, kde jsi byl předtím.no tak si místo plného kufru představ magický kohoutek s neomezeným přísunem (koneckonců, on ten jeden browser taky nevydrží nainstalovaný věčně)
Tím, že ji dostaneš jako dárek k autu se tvé preference nezmění.hm, kontrolní dotaz, jak definuješ "preference"? já jen totiž ... pokud jako to, co bych si sám od sebe koupil, kdybych to potřeboval, pak ano, to se nezmění pokud ale jako to, co budu reálně kupovat (resp. nekupovat) a pít, tak to nemáš pravdu, to se změní
Protože nainstalování jiného prohlížeče je triviální věc a v tom novém budou fungovat ty samé stránky.To není tak úplně pravda.
ak tam nabízení jiných prohlížečů nic neřeší.Tématem bylo právě i to, že řeší (po malých krůčkách).
Prostě buď jiný prohlížeč než IE používat můžu (stránky, na které chodím, v něm fungují), pak si ho nainstaluju jednoduše i bez toho, aby mi ho nutiliAle o tobě se taky vůbec nemluvilo. Mluvilo se o spotřebitelích jako celku, z nichž většina použije to, s čím dostanou počítač (ať už od prodejce nebo nějakého domácího admina). Jen menšina jsou ti domácí admini.
nebo to z nějakého důvodu nejde (např. zastaralý intranetový systém jen pro IE6) a pak je nějaký ballot screen zbytečný, prostě nemám jinou možnost než zvolit IE.Jistě. Jen to zdaleka nemusí být intranetový systém.
teď už je situace dost v pohodě, standardy se dodržujíMUHEHE ROFL