Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Byla vydána verze 9.0 prohlížeče map a GPS logů GPXSee. Nová verze přináší podporu Mapsforge map, pro jejichž prohlížení tak již není potřebná Java.
Tiskni
Sdílej:
/Applications/GPXSee.app/Contents/Resources/translations
a ponechani jenom *_en.*
souboru.
BTW porad je tam ta chyba, ze kdyz nahraju GPX track tak neni mozne zoomnout vic nez je oblast tracku.
Ja kdyz nainstaluji GPXSee pres homebrew (macOS 10.14) tak mi to vyjede v azbuce... (btw 9.0 tam jeste neni, nahodilo to 8.9). Oprava spociva ve vyhozeni souboru s prekladem v/Applications/GPXSee.app/Contents/Resources/translations
a ponechani jenom*_en.*
souboru.
Tyhle problémy se některým lidem na OS X vyskytují, ale je otázka, jestli s tím lze dělat něco jiného, než se smířit s tím, že to má Qt/Apple rozbitý...
BTW porad je tam ta chyba, ze kdyz nahraju GPX track tak neni mozne zoomnout vic nez je oblast tracku.
Tohle bylo naposledy tak ve verzi 2.0 před šesti rokama... Pokuď ti to nejde i s 9.0, tak je někde něco zásadně špatně.
Pak je tam 5 dalsich map z kterych nefunguje nic krome OpenStreetMap.
?! Ty mapy normálně fungují, minimálně v mém vesmíru. Samozřejmě, že mapa Antarktidy je schopná zobrazit pouze Antarktidu a mapy USGS kromě pár nejvyšších levelů pokrývají jen USA.
BTW kdyz uz te mam na drate, co tak pridat Apple Mapy (hlavne satelitni) v Mac verzi. Nebude to zrejme moc problem, takovy iCaching to ma.
Technicky lze zprovoznit celkem cokoliv, třeba Seznam, nebo Google, ale licenční podmínky to často nedovolují. Existuje nicméně spousta volně přístupných map, které si může člověk přidat podle vlastního gusta.
Tak sem se na to podival poradne. Jo ty mapy funguji v zoomu 150km, ale ja nechci koukat na atlas sveta ale samozrejme me zajimaji mnohem mensi oblasti a tam vidim jenom bile pozadi. Obzvlast viditelne to je kdyz sem na nejake vesnici v OpenStreetMap a prepnu mapu (treba USGS Topo) - bila tma.
Snažit se z pohledu na nějakou (neamerickou) vesnici přepnout na USGS (United States Geological Survey) mapy USA nedává smysl, to prostě nemůže principielně fungovat, ta mapa tam prostě nemá pokrytí. Ano, teoreticky (za předpokladu, že ta mapa sama mimo aktivní oblast nemá bílé dlaždice, což některé mapy mají) tam může být i nějaký text, ale nakonec skončíš stejně "mimo mapu". Většina map má nějaké ohraničení oblasti, takže tam se ani "mimo mapu" nedostaneš, ale v případě USGS map by bylo škoda přijít o těch pár "globálních" levelů.
Zoomovat koleckem je nekdy otrava, co takhle pridat +/- tlacitka na mapu?
Kromě kolečka fungují ještě klávesy +/- a dvojkliky. Tlačítka na mapě nejsou záměrně, protože zabírají místo pohledu a oproti akcím na myši/klávesnici nepřinášejí nic navíc.
Co takhle si pamatovat jednou pridane mapy pres "Load map..."
Permanentně přidat mapy lze přes mapový adresář. Automaticky se otevřené mapy nepřidávají záměrně, protože to při běžném používání opravdu není to co by člověk chtěl (mít zaplevelený menu desítkama položek, který chtěl jednorázově vidět).
Nevim, jestli jsem úplně nejlepší příklad autora co naslouchá, statisticky většinu feature requestů určitě zavírám
Ono to ale ani jinak nejde. Jak už jsem psal nahoře, nemůže být v tom SW všechno co si kdo navymýšlí, i kdyby to nakrásně měl kdo udělat. Protože nejde mít zároveň jednoduchý tool a "miliardy" speciálních nastavení. Další věc je, že si rozhodně všichni uživatelé nejsou rovni. Váha hlasu někoho, kdo přijde "z davu" a něco požaduje prostě proto, že to tak chce on, je minimální v porovnání s někým, kdo tomu projektu aktivně pomáhá.
Fork je sice krajní řešení, ale ve světě opensource (v původním významu, ne ala Google či jiná korporace) nahrazuje finanční tlak z komerční sféry. Bez možnosti forků by často nebylo v opensource pokroku což říkám při plném vědomí toho, že až jednou já budu nahrazen forkem, líbit se mi to určitě nebude...
To +/- na mape mozno vadi tobe ale vidis ze jsou lidi co to chteji
To, že NĚKDO něco chce ještě zdaleka neznamená, že se to taky musí implementovat. Pokuď to neodpovídá směru/vizi projektu, tak to tam prostě nebude, i kdyby to chtěly tisíce lidí. Nehledě na to, že to taky NĚKDO musí udělat...
To je ale věcí aplikací, jak moc "moderní" Qt vyžadují. GPXSee až do verze 8 (konec loňského roku) fungovalo proti Qt 4.8 (rok 2011) a vystačilo si s C++03. Změna nastala až s podporou nového Qt6 - podpora 3 major verzí je už neudržitelná.
Qt bych vytknul spoustu věcí, ale "long term" support mezi ně určitě nepatří. Mají i "LTS" verze, které udržují roky. Nově teda za ně budou chtít platit, ale že vývoj tak kvalitního a rozsáhlého frameworku z něčeho taky chtějí financovat mě nijak neuráží.