OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Paul Rouget z Mozilly představil Firefox.html, experimentální grafické uživatelské rozhraní Firefoxu napsané přímo v HTML. [Mozilla.cz]
Tiskni
Sdílej:
Jen mě štve tento "moderní trend" psaní klasických aplikací (či jejich frontendů) v HTML/JS. Co se rychlosti týče, zkus si porovnat například Sublime, který je napsaný v C a Atom, který je napsaný právě v HTML/JS.
V čem je HTML lepší než XUL? Co bylo motivací pro takový projekt?No, počítám, že asi v tom, že nepotřebuješ codebase pro dvě různé, ale jinak víceméně redundantní technologie...
Firefox.html is an experiment, a proof of concept: trying to re-implement the Firefox UI in HTML, as an app (à la B2G). Screencast & screenshots Rationale: We are working hard on making HTML fast and rich enough to build a whole operating system (Firefox OS) and a browser (Firefox OS' browser is built in HTML). Firefox Desktop is built in a different way (XUL). With a UI in HTML leveraging the Browser API, we could drop XUL and close the gap between B2G and Firefox Desktop. And eventually be able to render Firefox Desktop with Servo (which will never support XUL). And maybe, one day, host the Firefox UI online (trusted app?). Current code is ugly (really). It works on Linux, Windows and Mac. The browser supports basic features (tabs, navigation, history, ssl, devtools, search, zoom, …). The project is split in two modules: the app and the runtime (HTMLRunner) (see below for details).
Vidím nový trend. Hloupí lidé neschopní diskutovat a argumentů prohlásí oponenty za trolySom hlupák a mrzí ma to.
Hmm, asi to zkusím spustit v prohlížeči Surf