Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšla slovenská distribuce Greenie 6.0.2K, založená na Ubuntu 9.10. Jako prostředí používá GNOME 2.28 nebo Openbox, kernel 2.6.31. Ke stažení je připravena aktuální CD verze nebo starší verze Greenie 5.0.2j na DVD.
Tiskni
Sdílej:
Greenie sa podoba viac na Mint ako spominane bubuntu. No a myslim ze nadavat donekonecna na nieco je dost ubohe a detinske a najme ak to nepoznate.Ja si zas myslim, ze "nadavat na nieco ubohe a detinske" ...
akej mailovej zalohy prosim ta? co zase vymyslas? a akym omylom?to vyzera ako vetny rozbor
upstreamu nebo ubuntu
matematicky vzato velmi trefnédokázal by velké věcihehe, to by som si nebol taky isty
Patrně by to chtělo někoho, kdo mu ho bude dělat dobrovolně.Hovoříš o práci tvých známých. Pracuje nyní na Greenie ještě někdo jiný než ty?
Samozrejme. Keby som to robil sám, tak z toho scvoknem. Greenie je malý projekt, no aj tak je to na jedného človeka veľká záťaž. Keby som ovládal všetky technológie a všetko by sa mi chcelo, tak nepoviem. Keďže však nie som Chuck Norris, ale len obyčajný chalan spod Tatier, potrebujem pomoc. S hostingom pomáha Tomáš Srnka, o web sa stará Michal Zvalený, ktorý tiež robí dobrú robotu. Grafiku robím niečo sám, niečo použijem z Gnome-look, a s niečim pomáha Quaker, ktorý sa stal nedávno členom OpenGEU týmu. K tomu hromada ľudí, ktorých väčšinou oslovujem. Zaujímavé je napríklad to, že mám vlastného psychológa. Tejto úlohy sa nedobrovoľne zmocnil Ladislav Michnovič.[1]