Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Vyšla slovenská distribuce Greenie 6.0.2K, založená na Ubuntu 9.10. Jako prostředí používá GNOME 2.28 nebo Openbox, kernel 2.6.31. Ke stažení je připravena aktuální CD verze nebo starší verze Greenie 5.0.2j na DVD.
Tiskni
Sdílej:
Greenie sa podoba viac na Mint ako spominane bubuntu. No a myslim ze nadavat donekonecna na nieco je dost ubohe a detinske a najme ak to nepoznate.Ja si zas myslim, ze "nadavat na nieco ubohe a detinske" ...
akej mailovej zalohy prosim ta? co zase vymyslas? a akym omylom?to vyzera ako vetny rozbor
upstreamu nebo ubuntu
matematicky vzato velmi trefnédokázal by velké věcihehe, to by som si nebol taky isty
Patrně by to chtělo někoho, kdo mu ho bude dělat dobrovolně.Hovoříš o práci tvých známých. Pracuje nyní na Greenie ještě někdo jiný než ty?
Samozrejme. Keby som to robil sám, tak z toho scvoknem. Greenie je malý projekt, no aj tak je to na jedného človeka veľká záťaž. Keby som ovládal všetky technológie a všetko by sa mi chcelo, tak nepoviem. Keďže však nie som Chuck Norris, ale len obyčajný chalan spod Tatier, potrebujem pomoc. S hostingom pomáha Tomáš Srnka, o web sa stará Michal Zvalený, ktorý tiež robí dobrú robotu. Grafiku robím niečo sám, niečo použijem z Gnome-look, a s niečim pomáha Quaker, ktorý sa stal nedávno členom OpenGEU týmu. K tomu hromada ľudí, ktorých väčšinou oslovujem. Zaujímavé je napríklad to, že mám vlastného psychológa. Tejto úlohy sa nedobrovoľne zmocnil Ladislav Michnovič.[1]