OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nový komunitní projekt hacks.mozilla.org zaměřený na vývojáře každý den podrobně představí jednu novou vlastnost Firefoxu 3.5 a nabídne i ukázku.
Tiskni
Sdílej:
<rejp>Opravdu tu musime kazdou chvili neco cist o nejpomalejsim a nejnenazranejsim prohlizeci na Linuxu?</rejp>
Dneska bys nejspis nasel i pomalejsi nez cistej FF. To na starou mozillu se muselo cekat do zapadu slnuce.
Ja si jenom chtel rypnout do stylu pana Tomese.
Kdyz je tu co chvile zpravicka o kdejake betaverzi FF, je to OK. Ale chran Buh aby si nekdo dovolil zminit neco jineho (ala Midori a 2-3 zpravicky o nem za celou dobu). To je pak flame na 50+ prispevku.
A argument s pouzivanosti? To pak pardne kazdou chvili bude zpravicka o hovnech, protoze tolika miliardam much chutnaji.
Argument o pouzivanosti ceho? WebKit je sice super, ale Midori je nepouzitelne uz jen kvuli tomu, ze nema poradny download manager, mozna snad casem na tom bude Midori lepe. Co se tyce pouzivanosti staci se podivat na mnozstvi pluginu, IMHO jich ma zatim nejvic Firefox a Opera (tou Operou si nejsem moc jistej protoze ji nepozivam tak casto jako Firefox).
To ale fanatikům nevysvětlíš.
Zlodej krici: "Chytte zlodeje."
Pobavils.
Osobně mě zprávičky týkající se Midori zajímají, protože je to momentálně jedinej použitelnej prohlížeč na můj telefon (openmoko)
Opravdu tu musime kazdou chvili neco cist o nejpomalejsim
<rejp>Kde? Vždyť já už tady o Aroře něco četl ani nepamatuju.</rejp>
Když je načtení stránky schopno vytížit naplno na 10sekund procesor, stejně jako scrollování(jako by byl ze spodu stránky přivázaný kámen - přiznávám, že tím donedávna a ještě z části trpí i GtkWebKit), tak nevím o kterém Ferrari je řeč. Že ve většině diskusí o Aroře se nesnaží většina lidí hájit ani samotnou Aroru nebo WebKit, ale Qtčko, protože když se nedají vedle sebe slova Qt a Ferrari, tak je oheň na střeše.
Arora? To je ten prohlížeč, který jsem včera zkoušel nahrát tátovi na počítač a pokaždé spadl 5 sekund po spuštění? To nechtěl, on potřebuje pracovat. Jsem si vědom toho, že Firefox má o něco pomalejší odezvy v závislosti na řadě faktorů, ale také se to každou verzi měřitelně zrychluje a s další optimalizací se počítá i do dalších verzí. Vlastně je to priorita.
Ano, takže já jsem předsudkář? A nebo mám zázračnou schopnost predikce? A nebo ani jedno?
Já fakt nechápu, o čem mluvíš. Na rejpavý komentář rejpavá odpověď.
,paráda. Další. Jen znova pamatuj.
Co to kecáš?
XUL a jeho děsivě hyperpomalá implementace nad GDK/GTK+
Aspoň něco pozitivního Chromium přineslo.
Bohužel se stále, znovu a znovu zrychluje ve věcech, které mají pouze propagační charakter (aby se udělal vítězoslavný humbuk v článcích: JavaScript, načítání stránek), ale které jsou normálním uživatelům úplně ukradené. Prakticky však neovlivní to, na co tady lidi pořád celé ty roky skuhrají, tedy katastrofální pomalost GUI na Linuxu.
Řekl bych, že Firefox si žádá jediné. Aby konečně někdo provedl profilování a ukázal na konkrétní funkce z konkrétních knihoven, které stojí nejvíce procesorového času. Nebudu lhát, neumím to, ale kdyby mi někdo dodal pěkný zdroj(nejlépe v papírové a čtivé podobě…a za okecání o GDB bych se také nezlobil), tak bych se toho úkolu z radostí zhostil, protože propagátorů(a to i neplacených) má Mozilla očividně dost, ale programátorů asi málo.
S rychlostí firefoxího GUI se opravdu dá udělat jenom to, že se celé vyhodí a nahradí něčím efektivnějším.
Já pořád ukazuju na XML, ale řada lidí se mi to snaží neustále vyvracet.
Řekl bych, že Firefox si žádá jediné. Aby konečně někdo provedl profilování a ukázal na konkrétní funkce z konkrétních knihoven, které stojí nejvíce procesorového času.Kdyby jenom Firefox... Kéž by tohle někdo konečně udělal pro celé GTK+, jaj, to by byla revoluce...
Nebudu lhát, neumím to, ale kdyby mi někdo dodal pěkný zdroj(nejlépe v papírové a čtivé podobě…a za okecání o GDB bych se také nezlobil), tak bych se toho úkolu z radostí zhostil, protože propagátorů(a to i neplacených) má Mozilla očividně dost, ale programátorů asi málo.Taky to neumím, nedávno jsem chtěl něco takového vyzkoušet, abych zjistil, proč jsou všechny GTK+ textové editory do jednoho tak gigapomalé (i ten nejprimitivnější možný černobílý poznámkový blok bez jakýchkoli funkcí v GTK+ žere při editaci textu na Linuxu 4x víc výkonu procesoru než monstrózní barevné a reatimově analyzující VisualStudio na MS Windows), ale vypadá to, že jednak všechny (tedy asi všechny dva) solidní profilery pro Linux jsou (kromě toho, že jsou jenom pro Linux a ne třeba pro BSD) komerční, jednak fungují jenom na vyvolených distribucích (které nepoužívám)... A ty svobodné jsou buď mizerné, prakticky nepoužitelné (archaický gprof), nebo vyžadují nějaký jaderný modul, nebo vůbec nefungují... A nebo jsem úplně blbej a neumím to.
Já pořád ukazuju na XML, ale řada lidí se mi to snaží neustále vyvracet.No, já bych s tím polemizoval. Jednak Firefox používá totéž XML i na Windows a je tam několikanásobně rychlejší (pravda, výrazně pomalejší než běžné GUI Windows, ale oproti Linuxu to je pořád zlaté), jednak XML se pro GUI používá dnes už celkem běžně. Třeba to libglade (respektive GladeXML), když jsem to zkoušel, tak aspoň pro normální, jednodušší okna a dialogy to nějakou výraznou režii oproti GUI psanému přímo v céčku nemá. Myslím, že tam bude jiný problém. Protože si dokážu představit, že se třeba okno nebo dialog objeví na obrazovce se zpožděním, protože se musí nejdřív zpracovat ten XML popis. Jenomže pak už je v paměti a to, že je stále pomalé (např. nestíhá ani reagovat na pohyb myši) nemůže být tím XML.
Postupné zrychlování GUI Firefoxu je měřitelné. Namoroka je kódové označení další hlavní verze Firefoxu zmiňované v týdenních zprávách projektu Mozilla, kde zrychlování hraje prim:
Nic jiného mě nezajímá, v ničem jiném problém není. To, že se zrychlí otevření nového okna o 50 ms mi je jedno jak jako uživateli Windows (kde se nová okna otevírají okamžitě, bez znatelné prodlevy, takže tam žádné „řešení“ není potřeba), tak jako uživateli Linuxu, kde se nové okno otevře s 2sekundovým zpožděním, takže nějakých 50 ms opět vůbec nic neřeší. .Jediný problém je v katastrofální implementaci nad X/GDK/GTK+
Tak to asi máme každý úplně jiné x/GTK+/GDI. A Chromium vysvětlite jak? Chyba měření?
jádro pudla, příčina všeho zla
LOL, co dodat? Vám asi GTK/GDK/X museli udělat něco strašného.
A jaký že to byl? Já už mnoho let neviděl nic pomalejšího než IE.
Pomalejší je třeba i v tak základní věci jako je otevření nového tabu, což je otázka násobně delší doby než u jiných prohlížečů a na pomalejších počítačích je to znát. Nebo proklikávání Gmailu, práce s mapami atd...
Ne o FireFoxu, ale hanění GTK+ a spol. mi zrovna také moc dobře nedělá, protože GTK+ rulezz!
Dokud to komplet neprepisou, budou mit snahy o optimalizaci asi takovy smysl, jako snaha o vylepseni aerodynamickych schopnosti zebrinaku.
Vypraveni o kvalite kodu ve FF jsem cetl tolik, ze si nemuzu nemyslet, ze to je bastl s vselijak nahakovanyma ficurama.
Ze ti arora spadla par sekund po spusteni znamena akorat to, ze tam mas neco rozbyteho. Mne se nic takoveho nedeje a jede mi svizneji nez FF. To ostatne skoro cokoliv.
Mozna tak IE ve WINE by mohl byt pomalejsi, ale nemam a nepouzivam. Staci par karet (bez flashe) a FF uz to nejak prestava davat. A kdyz mi na pozadi bezi aktuaizace, tak to je uplne hotovy (FF 3.5 beta). Oproti tomu Konqueror nema problem.
To ale fanatikovi nevysvetlim.
Vzhledem k tomu, že to byly čerstvě nainstalovaná Windows 2000 a všechny ostatní programy a prohlížeče tam fungují v pořádku a jen Arora ne, tak je rozbitá zjevně ona. To ale belisarivsovi nevysvětlím.
Já to nevydával za objektivní testy programu. Pouze jsem napsal, že tam a tam nefunguje a jiné programy/prohlížeče ano. IQ mám vysoce nadprůměrné dle ificiálních Mensa i jiných profi testů. Takže smůla, blbečku.
To je složité vám vysvětlit.
Dokud ten prohlížeč má na svědomí to, že si na Linuxu můžete v současné době prohlédnout výrazně více stránek a používat více aplikací než tomu bylo dříve, a dokud bude nadále inovovat a mít na 300 milionů uživatelů, tak to není na škodu. Až budou ostatní prohlížeče srovnatelné, může se o nic psát taky. Psal jsem i zprávičku o Firefoxu 3.5 Preview, nevím proč, ale redakce ji neschválila, přestože má řádově vyšší význam než ty zprávičky o obskurtních prohlížečích v minulých dnech.
Tak to ani nahodou. Pouzivam linux uz dost dlouho (od doby, kdy jeste frcel netscape4) a v dobe vzniku firefoxu (z firebirda) byla situace browseru na linuxu uz prijatelna. Problemy byly maximalne s najakymi podradnymi strankami, ktere clovek mohl s klidem zavrit (to se stane obcas i dnes).
Nejdulezitejsim milnikem byla nejspis podpora ActiveX v konqueroru, protoze diky tomu se clovek zbavil nutnosti drzet si instalaci windows kvuli elektronickemu bankovnictvi a linuxu se stal systemem, ke kteremu nemusite pro plnohodnotne vyuziti webu kupovavat a instalovat dalsi OS.
Psal jsem i zprávičku o Firefoxu 3.5 Preview, nevím proč, ale redakce ji neschválila, přestože má řádově vyšší význam než ty zprávičky o obskurtních prohlížečích v minulých dnech.Odmietli ju možno preto, lebo sa tu jeden návštevník neustále sťažuje na správičky o vydaní nových verzií prehliadačov s minimálnou zmenou čísla verzie (a ak som dobre pochopil, tak tá zmena pri Firefox 3.5 Preview nie je dokonca ani zmena z beta na RC). :P
Jenže ten Firefox beta 4 používá přes 800 tisíc lidí, což je možná více, než všechny ty vaše obskurtní prohlížeče ve stabilních verzích dohromady. :P
Ne, to je demagogie. Není to úplně jedno. Když se určitá věc dotýká drtivé většiny lidí a druhá malé menšiny, jen absolutní idiot může žádat stejné mediální porkytí. Protože už v prvním semestru žurnalistiky a snad i jinde se bere, že různé informace jsou různě důležité a významné pro různé lidi a nelze všem událostem věnovat stejnou pozornost.
Ne, nemanipuluj. Já nepsal nic o tom, že by se vůbec nemělo informovat. Já bych taky byl raději, kdyby se více psalo o neparlamentních politických stranách atd., ale uznávám jejich faktický vliv na politiku ČR a současné dění. Tak jako je nelogické, aby byl skoro každej den nějaký článek s homosexuální tematikou na nějakém webu. Ono by vesměs stačilo poukázat a účinně hlídat pravidla na Wikipedii v článcích, které se tím zabývají, a informovanost společnosti bude hned lepší. To neplatí jen pro Wikipedii. A cos konkrétně pro informovanost společnosti udělal ty?
Protože počet uživatelů koreluje s významností projektu i se zájmem o takové zprávičky.
A pokud jsi to nepochopil s těma stranama, tak ti to vysvětlím znovu. Byl bych rád, kdyby se o nich psalo více, ale mám tolik soudnosti, že uznávám jejich menší vliv a význam a že je v pořádku, když nesostávají stejný nebo srovnatelný prostor ve zpravodajství. Nekvičím jak zdejší publikum.
Protože počet uživatelů koreluje s významností projektu i se zájmem o takové zprávičky.
A jak bys tedy definoval významnost projektu?
Byl bych rád, kdyby se o nich psalo více, ale mám tolik soudnosti, že uznávám jejich menší vliv a význam a že je v pořádku, když nesostávají stejný nebo srovnatelný prostor ve zpravodajství.
Čímž se dostává podpory pouze větším stranám a malé upadají v zapomnění. Tedy přesně, jak s těmi projekty. Takže i když bys tedy byl rád, aby se o nic psalo více, děláš všechno proto, aby se o nich nepsalo vůbec.
Nekvičím jak zdejší publikum.
V tom ti dávám za pravdu. Ty kvičíš mnohanásobně více.
Včera jsem tu jasně napsal, abys nemanipuloval, že nejsem pro to, aby se o méně používaných projektech (nebo stranách) nepsalo vůbec. Když to ale pořád dokola tvrdíš, ukazuješ tím jen to, jak moc jsi omezenej lhář a nemá smysl s tebou dále diskutovat.
že nejsem pro to, aby se o méně používaných projektech (nebo stranách) nepsalo vůbec.
Tak poněkolikáté. Snad už to konečně pochopíš. Nikde nepíšu, že ty programově chceš, aby se o menších projektech nepsalo vůbec. Co chceš je, aby se o nich psalo méně. Jenže tím, že se o nich bude psát méně, tak se o ně bude zajímat méně lidí. A nakonec vůbec žádní nezůstanou. Jestli to nechápeš, tak se jedná o systém se zpětnou vazbou. Velký projekt díky této vazbě poletí nahoru, malý projekt díky této vazbě spadne na nulu. Od člověka s tak vysokých IQ bych čekal více.
Člověk s vysokým IQ ví, že i Firefox začínal od nuly a zájem lidí si musel vysloužit tím, že byl lepší než konkurence (aby lidi zajímal a používali ho i tma, kde původní prohlížeč nejde ani odistalovat a je stále přítomný v systému) a uměl si tu cestu do médií najít. Pokud to malé strany neumí, možná si ani úspěch nezaslouží. A ano, nevidím nic špatného na tom, aby se třeba o Dělnické straně psalo tak, aby se zhruba reflektovalo procento lidí, kteří ji volí, a ne aby byla ve zprávách v určité obodbí skoro stejně tak často jako vládnoucí parlamentní strany s faktickým vlivem. Ale podle tebe by se o pidistranách mělo psát asi pořád (nebo více než o těch velkých), a to by bylo zvrácené jak v banánistánu.
Stále čekám na odpověď na otázku, proč je pro tebe osobně (rozuměj, pro osobu Petr Tomeš) tak klíčový počet uživatelů. Asi se jí nedočkám.
Co k tomu zbytku? FF byl velmi minoritní prohlížeč (co do počtu uživatelů) do chvíle, než Mozilla začala s masivní reklamní kampaní. Jen a pouze tato kampaň ho dostala tam, kde dnes je. Z kvalitou produktu to vůbec nemá co dělat. Stejným způsobem Microsoft vynesl do nebes otřesné Windows 95 ačkoliv měl k disposici vysoce kvalitní produkt Windows NT (tato událost měla negativní dopad na IT, ale o tom třeba jinde).
A ano, rozhodně by bylo lepší, kdyby lidé znali 30 politických stran, místo těch pěti. O dalších 25 stranách se dozví z volebních lístků, neví o nich nic (jak by mohli) a nakonec tam stejně hodí ty co "důvěrně znají". Pak politika vypadá, tak jak vypadá.
Nepsal jsem, že je klíčový, ale jedině blbec může tvrdit, že je to bezvýznamné měřítko. Na Firefoxu bylo odvedena spousta technologické práce, zrychlování, nové funkce, bezpečnost... Jedině blbec může tvrdit, že za jeho úspěchem může jenom marketing. Vidíš věci moc černobíle. Nechápeš, co od prohlížeče očekávají normální lidi a že to jim Opera tak dobře nenabídne. Kdyby Opera spoustu těch věcí, které teď dodává, měla už před lety, aby držela krok s konkurencí, jistě by ji používalo několikanásobně více lidí, přestože je funkčně omezená a nejde tak dobře přizpůsobit jako Firefox.
Nahodou docela dobra zpravicka... Pro vetsinu lidi jsou v uvedenych odkazech urcite uzitecnejsi informace, nez odkaz na tiskovou zpravu, ze firma XXX koupi firmu YYY a pod.