Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Ako informuje TorrentFreak zakladatelia ThePirateBay sa nechali počuť, že ich nové riešenie pozostávajúce zo 17 virtuálnych strojov, switchov a rútrov po prechode do "cloudu" spotrebuváva 2500 W. Táto spotreba radí TPB medzi "najzelenšie" v zozname TOP 100 najnavštevovanejších stránok sveta. Riešenie pred tým pozostávalo zo 16 samostatných serverov a 3 switchov o celkovej spotrebe 6000W. Taktiež celková veľkosť stránok vrátane niekoľko mesačných záloh kódu a databáz nepresahuje 500GB.
Tiskni
Sdílej:
Magor seš leda ty. Spotřeba elektřiny bývá zdaleka nejvyšší částkou v provozu datacenter. Podívej se, co všechno dělají firmy jako třeba Google, aby tyto náklady snížil. A chceš snad tvrdit, že to jsou nějací zelení fanatici? Dokonce i u serverhostingů se dnes provozovatelé zajímají víc o to, kolik hostovaný server žere elektřiny, než kolik přes něj teče dat.
Zpráva říká o kolik snížili spotřebu ve Wattech.
A že se tam píše o „zelenosti“? V každém druhém článku se dnes zmiňuje také „cloud“, „outsourcing“ a jiné podobné cool věci. Vůbec největší hit je do každého tématu zatáhnout „komunismus“ a „marxismus“. To má teprve grády, to je autor borec.
"Cloud" i "outsourcing" jsou jasně definované a definovatelné pojmyTak prosím. Především tu ideologii, pardon, definici cloudu.
Rýchlo rastúce stromy odoberajú z pôdy živiny a nakoniec sa ich drevo spáli a žiadne živiny sa nevrátia do pôdy. Napríklad úrodná pôda pod listnatými lesmi.
? Znáte dnes dokonalejšího a inteligentnějšího tvora ve vesmíru, než je člověk? Proč pořád někdo ponižuje evoluční zázrak a tak vzácný organismus? Je to jediná známá agregace hmoty, která je schopna zkoumat sama sebe a časoprostor, v němž žije.
Pořád nechápu tu sebenenávist lidí. Ale budiž, nesnášíte svůj druh, s tím nic nenadělám a ani nechci, vždyť máte svobodnou vůli a svobodu rozhodování.
Závislost mezi koncentrací CO2 a jeho radiačním forcingem (ve W/m^2) je logaritmický, tj. největší efekt mají první molekuly, s rostoucí koncentrací příspěvek CO2 klesá, tedy od vyšších hodnot je rozdíl v radiačním forcingu, tudíž i v \delta T, takřka nulový.Zavislost je jen priblizne logaritmicka a v soucasne koncentraci je zmena jeho radiacniho forcingu (dF) pri zdvojnasobeni koncentrace CO_2 cca 3.7 W/m^2. Citlivost klimatu na radiacni forcing (dT/dF) se odhaduje na 0.5-1.2 degC/(W/m^2), coz dela dT cca 1.9-4.5 degC (pri zdvojnasobeni CO_2).