OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,27 %. Před měsícem to bylo 0,35 %. Nejčastěji používanou linuxovou distribucí je Ubuntu 16.04.3 LTS 64 bit. V katalogu této distribuční platformy je aktuálně 4 205 her pro SteamOS a Linux.
Tiskni
Sdílej:
GNU/Linux na desktopu používám už mnoho let. Ale na Steamu nemám snad ani registraci (kdysi jsem si tam zkoušel nějaká dema, ale ten účet je už asi zrušený). Takže takovéhle statiky toho moc neřeknou.
Třeba podle ankety StackOverflow používá GNU/Linux na desktopu 32,9 % lidí. To ale zase nevypovídá nic o celkové populaci, protože v této anketě odpovídali převážně vývojáři.
Pořád tam, co byl, ale uživatelé už jsou jinde
Nejde o velikost firmy nebo počet uživatelů, jde o to, že to hraní her je jen jedna z mnoha věcí, které můžeš na desktopu dělat – ten vzorek není reprezentativní – kdyby byl, tak by stačilo klidně i 1 000 uživatelů pro celkem relevantní statistiku.
Takhle to vypovídá leda o tom, že mezi hráči komerčních proprietárních her není GNU/Linux moc rozšířený resp. nepoužívají ho k hraní (třeba hrají na té PS4 nebo Nintendu a GNU/Linux mají na jiné věci).
Ten vzorek ale presne rika, ze ze 100M uzivatelu steamu je x na linuxu. Steam je jedna z x platforem distribujicich hry, netusim jestli je nejvetsi nebo ne, ale spousta her se pres steam prodava. Takze ty cisla jsou hodne relevantni
Tak znovu: ta čísla jsou celkem relevantní z pohledu her. Ale někdo tu začal mluvit o GNU/Linuxovém desktopu obecně – z tohoto pohledu ta čísla nejsou relevantní prakticky vůbec. Pokud se bavíme o desktopu (a pracovních stanicích, což podle je některých definic podmnožina desktopu), tak hry jsou jen zlomek činností, které na tom lidé dělají.
Lidi co si muzou dovolit kupovit hry, chodi obvykle do prace a tudiz maji omezene mnozstvi casu na gaming a tudiz se rozhodne nechteji drbat s nejakou “mozna to bude fungovat” platformou. U windows to proste ve vetsine pripadu vse funguje, maximalne aktualizujes ovladace.
U Windows se ti to bude rozesírat snad ještě víc než na GNU/Linuxu, akorát je tam širší nabídka her (což ale neznamená, že budou dlouhodobě a stabilně fungovat). Jestli chceš hrát a neřešit nic kolem, tak si pořiď herní konsoli – tam to funguje díky tomu, že všichni používají stejný HW, software se aktualizuje jen minimálně a kromě těch her (které prošly přes výrobce konsolí resp. byly testovány přímo s tvým hardwarem) tam nic jiného neinstaluješ.
Nezaspal jsi trochu dobu? Viz Radeon a Nouveau. Sice ještě pořád dost práce zbývá, ale není to nic, co by zásadně bránilo rozšíření GNU/Linuxu na desktop. A i ty 3D hry si s otevřenými ovladači zahraješ (ale jak jsem tu už psal: desktop nejsou zdaleka jen hry).
A s binarnim blobem by to zase nikdo nemohl sirit jako distribuciProc ne? To je na samotnych distribucich jestli ho budou soucasti distra nebo ne. Teda pokud nejsou ty drivery patentove nebo jinak pravne problematicke.