Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
IBM kupuje společnost Red Hat za 34 miliard dolarů (770 miliard korun). IBM akvizicí Red Hatu sleduje cíl navýšení svého tržního podílu na poli hybridního cloudu. Akvizice nemá znamenat konec Red Hatu tak, jak ho známe. Vliv Red Hatu na Linux a OSS by naopak s přispěním IBM mohl ještě vzrůst.
Tiskni
Sdílej:
kdyz ted bude mit IBM otevrenejsi cestu s Powerem do governmentu po cely planete...Otevřenější cestu do prostředí, které ovládá Microsoft, tím, že "koupili Linux"?
Mno, tak treba to bude znamenat rychlejsi demisu x86, kdyz ted bude mit IBM otevrenejsi cestu s Powerem do governmentu po cely planete...Mimochodem, co podpora server ARMu ze strany Red Hatu? IBM se snaží tlačit svoje Powery, takže by to mohl zaříznout nebo upozadit. A IMHO jestli něco mohlo vytlačovat x86, to to byl ARM. Má teď nějakej potenciílně zajímavej nástup do oblasti PC díky MS/Windows, dál mu budou mu dělat vítr do plachet mobilní platformy pronikající mimo mobilní oblast (Adnroid, Chrome, možná Appple) a v serverech má ARM tu výhodu, že nebude jeden jedinej dodavatel. Oproti ARMu, kde může snadno existovat hodně výrobců procesorů, procesory Power dělá furt jenom IBM a myslím že tomu nikdo nevěří, že by dokázalo zvládnout být majoritní platformou ku spokojenosti uživatelů. Single-vendor monokultura posyktovaná takovým molochem (a vydřiduchem...), no to už by fakt byla výhra, lol. Lidi by měli přestat prskat nad x86 jenom proto, že za ním stojí "zlá velká firma" a chceme "fight da powah" :)
Kdo si vzpomene na IBM Linux Commercial?Dekuju ti za pripomenuti, jak uz su stary.