Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Byla vydána nová stabilní verze 0.92.5 a první kandidát na vydání verze 1.0 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Přehled novinek v poznámkách k vydání (0.92.5 a 1.0 RC1).
Tiskni
Sdílej:
Nemůžu si pomoct, ale na High DPI displejích (což je dnes už opravdu ale opravdu standard; fakt nevím, proč chtít v roce 2020 pod 5k na desktopu a pod 4k na notebooku) je Inkscape naprostá katastrofa. To se fakt ty poťouchlé ikony nedají udělat vektorové a/nebo zvětšit? Ach jo. Kdyby byl rok 2015, generoval bych teď bug reporty a doufal v lepší budoucnost. Jenže on není rok 2015. Desktopová prostředí High DPI umí. Browsery to taky umí. Jen grafické aplikace ne? (GIMP taky nemá co říkat, fakt; i ta jeho experimentální verze 3.0 je pořád zoufalství.)
On Inkscape není moc použitelný ani ve FullHD – tam se zase ty panely pořádně nevejdou, je to nepřehledné a přepínat mezi nimi je utrpení.
Jinak z hlediska funkcí je to dobrý editor, asi mi tam ani nic nechybí, ale to UI je hrozné.
S GIMPem naopak problém nemám, s ním se mi pracuje dobře.
Problém nebude v Inkscape ale předpokládám, že používáš linux a problém bude spíše v omezených možnostech tvého desktopu.
Chci mít menu v každém okně, nikoliv nahoře na obrazovce. Chci mít možnost si tohle kdykoliv nastavit a změnit. Jakpak to v OS X nastavím? Aha… Kvůli omezeným možnostem takového desktopu tam nenastavím vůbec nic. Tolik tedy k „omezeným možnostem“.
Pokud jde o OS X obecně … snad to jednou nebude tak zlé, až to bude kompletně open-source (celý desktop, ne pouze kernel), aspoň trochu flexibilní, pokud jde o vzhled a způsob ovládání, a nezávislé na specifickém extrémně nekvalitním, ošklivém a krajně neergonomickém hardwaru.
Protože na Xwindows GTK škálovat HiRes pořádně neumí.
Aplikace, které si Gtk pořádně ohnou přes koleno podle svých představ (Chrome, Firefox, Thunderbird), umí bez problémů škálovat už dobrých pět+ let. Nějaká náhodná Gtk aplikace je na tom, pravda, pořád ještě dost špatně.
Desktop, který už minimálně od roku 2016 bez problémů škáluje v high DPI, samozřejmě nemá nic společného s Gnome ani Gtk; je to KDE a Qt.
Ještě můžeš v Preferences -> Interface změnit icon theme, třeba jiná u tebe zabere.
Když si v nastavení v Interface zvolím měřítko třeba 300%, pomůže to s panely nástrojů, které jsou pak použitelné. Bohužel to nepomůže s většinou ostatních dialogů, oken, pravítek, scrollbarů atd; ty zůstanou titěrné.
Máš tam vůbec Wayland ?
Samozřejmě, že nemám nikde Wayland. Wayland nefunguje. Až bude fungovat, pak ho třeba začne víc lidí používat. Do té doby ne.
Pravda je, že většina problémů může souviset se špatnou podporou Waylandu v KDE — zatímco Gnome a spol. se dá používat jako nativní Wayland klient už dlouho, KDE je (kromě KWinu) pořád ještě závislé na X11 emulaci plné bugů a i „nativní“ komponenty mají spoustu showstopperů.
Leč nedá se nic dělat, Gnome kvůli tomu používat nezačnu. Zaprvé Wayland s NVidií tak nebo tak pořádně nefunguje. Zadruhé (a především!) chci ovládat svůj počítač, nikoliv být ovládaný počítačem. Tedy KDE (a k tomu X11) je jasná volba.
GTK aplikace není svobodná, protože nezaručuje svobodu všem, spíše naopak někomu svobody ubírá.
Komu přesně? Jak přesně?
a pod 4k na notebookuCo treba spotreba?
The Lenovo IdeaPad S940's FHD 1080p screen will last you around 7-8 hours of use, while the 4K UHD option will reduce the battery life to about 5 hours.to je celkem rozdil.
Jenže FHD má například moje muzejní Lenovo z roku 2009. To je 12 let zpátky. Tenkrát se takové rozlišení považovalo za celkem přijatelné. Dnes už přece jen doba trochu pokročila. (Tedy, ABCLinuxu zůstalo stejné, ale jinak doba pokročila.) Než se dívat na zoufalou čtverečkovanou šachovnici s kostrbatými písmy, raději bud mít kratší výdrž na baterii, což mi přijde jako nesrovnatelně menší problém.
(Beztak je reálná výdrž notebooků na baterie kolem 1/3 uváděné výdrže, což už se stalo v podstatě pravidlem. V takových číslech je snad ještě víc fantazie než v údajích o spotřebě aut. I kdyby snad notebook vydržel pět hodin na baterii (což opravdu ale opravdu nevydrží), neumím si představit, že bych já vydržel pět hodin pracovat při nějakém neergonomickém sezení s notebookem na klíně. A jakmile si sednu s notebookem ke stolu, nic mi nebrání sáhnout po napájecím USB C nebo po Thunderbolt docku, podle místa a situace.)