Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Kristian Kielhofner aktualizoval informace o paketu smrti (Objeven "Packet of Death" pro některé Intel karty). Intel reaguje prohlášením, že se nejedná o problém jejich řadiče 82574L, ale o problém základní desky. Za obsah EEPROM neodpovídá Intel, ale právě výrobce základní desky. Nejedná se o problém v návrhu, ale o problém v implementaci. V případě problémů Intel doporučuje kontaktovat konkrétního výrobce základní desky (The H).
Tiskni
Sdílej:
No, mistře... když si představím, že budu do slot rvát síťovku, zvukovku, grafiku, řadič SATA, řadič USB (štěstí, že lidi nepotřebujou IEEE 1394), a třeba ještě sériové porty... nemluvě o tom, že správně by měl být vyměnitelný taky super IO čip a řadič tlačítak a diod na skříni a nejlíp i ten čip s BIOSem by měl být na PCI kartě.Jasně, smyslem mého příspěvku bylo, že si máš vlastně poskládat a sletovat celou základovku sám. Tak to jo...
Ale je nad slunce jasné, že v případě, že by si každý mohl zvolit vlastní konfiguraci z jakýchkoli karet, které by si zamanul, tak by všechna ta PC určitě fungovala daleko, ale skutečně daleko spolehlivějc, prostě, no!V přípdaě výstupních zařízení jako je zvuková/grafická/telvizní možná i ta síťovka karta to smysl má, třeba v případě, že to nefunguje (nebo alespoň ne tak jak je požadováno)-. Když je to celý naletovaný v jednom monolitu tak s tím už nic nenadělám. A to nemluvím ani o případě, kdy si ji chci vyměnit za jiný model.
Jinak na rozdíl od těch starších dedikovaných zvukovek (různé Cretivy) naopak má Reltek tu výhodu, že (na těch Windows) ho rozjedete vždycky, bez nějakého blbnutí se (starými, nekompatibilními, nebo nepodepsanými) ovladači od výrobce.Tomuhle říkáš "funguje"? Dal jsem tam starou ESS Solo-1 a fungovala naprosto bez problému v obou systémech hned od začátku. Tomu říkám "funguje". IMHO Realteky byly odjakživa děsný šmejdy. Pokud ti vyhovují naletovaný šmejdy přímo na desce, klidně si takové kupuj - mě je to putna. Ale já bych ocenil možnost volby. A o tom byla moje reakce na Pavlixe : Jo člověk bude sice nadávat, ale stejně mu nezbude nic jiného, než si ten krám koupit, když na trhu v sortimentu nic jiného není. A nebo se musí smířit s tím, že to tam prostě je i když "zakázené" - což zase znamená, že to musí koupit a k tomu investovat ještě do dalšího zařízeni
IMHO Realteky byly odjakživa děsný šmejdy.Jsme technici, v jakem smyslu?
Ale vždyť přece integrovaná zvukovka vám nebrání v tom, nainstalovat kartu. Pravda, prodražuje výrobu o něco málo, ale kdybyste kupoval desku bez ní, tak nejspíš zaplatíte navíc ještě víc, protože to nebude masová záležitost...Znovu - v kontextu reakce kolegy Pavlixe : Mohu nadávat, mohu ji i nechtít, ale nakonec mi nezbyde v mnoha případech nic jiného, než se s ní smířit, protože je integrovaná. Jinými slovy, dost těžko se ji vyhnu, navíc nedobrovolně podporuji výrobce hardwaru, který bych normálně třeba nekoupil, atd...
S audiokodeky Realtek jsem nikdy problémy neměl, takže nemůžu soudit. Ale třeba ALC892 na mojem momentálním počítači jsem nemusel vůbec řešit, systém si ho našel/zovladačoval/etc sám. ALC850 na starším počítači z roku 2005 taky stále bez problémů. Když jsou ovladače pro ty starší zvukovky dostupné přímo v OS (v Linuxu by to obvykle tak mělo být), tak většinou fungujou taky.Máte asi jednoduše štěstí. Já jsem narazil na kusy které nefungovaly (a nebo alespoň tak jak měly) a to ani ve Widlích. Jiné kusy v pohodě. Což jako zákazník vnímám poměrně hodně negativně. Mimochodem u Linuxu mi nepomohla ani její zákaz v BIOSU a přidání nové karty. Linux si ji startu stejně našel a začal ji (nevím z jakého důvodu) brát zase za aktivní zařízení. Pomohlo až odebrání podpory z jádra a jeho následná kompilace. Neříkám, že zrovna toto je problém karty samotné, ale jen další problém spojený se zvukovkami Realteku se kterým jsem se musel popasovat.
než se s ní smířit, protože je integrovaná. Jinými slovy, dost těžko se ji vyhnu, navíc nedobrovolně podporuji výrobce hardwaru, který bych normálně třeba nekoupilNo, ona podstatna cast bezne integrovanych periferii je dnes integrovana rovnou v chipsetu ci SuperIO chipu, takze tenhle argument neni moc relevantni. Vyjimkou (z bezne integrovanych periferii) byvaji akorat sitovky, ty jsou AFAIK (na beznych mainboardech) stale na samostatnem chipu. U zvukovek byva podstatna cast integrovana v chipsetu, vne je pouze demultiplex a D/A prevodnik (napr. od Realteku), nicmene to je jen cast zvukovky. Stezovat si, ze ti vyrobce nuti AC97 ci HD-Audio chip od Realteku je asi podobne jako stezovat si, ze ti vyrobce externi zvukovky nuti operacni zesilovac od XXX.