Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
ISO vydalo aktualizaci standardu jazyka C, známou také jako C1X. Zvyšuje tím kompatibilitu s C++ a přidává nové funkce. Mezi ně patří multithreading, static assertions nebo dodatečná makra pro získávání informací o plovoucích číslech. Navíc se standardizují některé věci, které už překladače implementovaly mimo standard.
Tiskni
Sdílej:
Ano, při použití termínu "reálná čísla" na jakoukoliv prezentaci čísel na počítači by měly každému matematikovi vztávat vlasy na hlavě (tedy pokud tam nějaké má).Ale musí to být čistokrevný matematik, ne numerik či zároveň informatik, protože floating point je velice praktická aproximace právě reálných čísel.
int
je vlastně ℤ/ℤ[n] (typicky pro n=2³²), což za mých mladých let okruh býval…
Já jsem vůbec proti tomu, aby se to nazývalo čísla ;)No jo jasně. Jako kdyby nikdo nevěděl, čím se liší počítačová čísla a matematická... Proč nezavést další zmatky. Uvědomte si, že by se musely přejmenovat i
integers
, na co byste je tak asi přejmenovali?
Vy budete asi ta sorta lidí, co na louce nevidí pampelišky, nýbrž smetánky lékařské a v restauraci si objedná vepřo, knedlo a hlávkovou odrůru brukve zelené na co byste je tak asi přejmenovali?Kdybys četl vlákno, ve kterém reaguješ, tak návrh už tu padl...
_Noreturn
je v podstatě nutnost – do jazyka, jehož klíčová slova jsou rezervovaná (tedy je zakázáno použít je jako identifikatory), nelze přidat klíčové slovo bez porušení zpětné kompatibility. Proto už C99 přidalo booleovský typ pod jménem _Bool
(což nekoliduje, neboť jako identifikátor je to rezervované) a nabídlo <stdbool.h>
pro ty, kdo ho chtějí používat s lidským jménem.
Podpora pro mutexy a spol. pravda není nic moc (i když timeouty bych jí zrovna nevyčítal, každé jejich použití je v zásadě scestné), ale třeba mít v jazyce atomické typu je docela milé.
[...] dávno mělo někoho napadnout, že přidávání klíčových slov je zásadní problém a zavést jedno další klíčové slovo podobné __attribute__ z GCC, [...]Ono napadlo, jenže jim nejspíš také došlo, že tím se problém nevyřeší. Kdybychom řekněme místo klíčového slova signed zavedli
__attribute__((signed))
, mohlo by se snadno stát, že ho použijeme v nějakém standardním headeru, který si někdo includuje poté, co nadefinoval své vlastní makro jménem signed
. Oops.
Aby takovéhle problémy nehrozily, musel byste psát něco jako __attribute__((__signed__))
, a to už je lepší samotné _Signed
.