Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
ISO vydalo aktualizaci standardu jazyka C, známou také jako C1X. Zvyšuje tím kompatibilitu s C++ a přidává nové funkce. Mezi ně patří multithreading, static assertions nebo dodatečná makra pro získávání informací o plovoucích číslech. Navíc se standardizují některé věci, které už překladače implementovaly mimo standard.
Tiskni
Sdílej:
Ano, při použití termínu "reálná čísla" na jakoukoliv prezentaci čísel na počítači by měly každému matematikovi vztávat vlasy na hlavě (tedy pokud tam nějaké má).Ale musí to být čistokrevný matematik, ne numerik či zároveň informatik, protože floating point je velice praktická aproximace právě reálných čísel.
int
je vlastně ℤ/ℤ[n] (typicky pro n=2³²), což za mých mladých let okruh býval…
Já jsem vůbec proti tomu, aby se to nazývalo čísla ;)No jo jasně. Jako kdyby nikdo nevěděl, čím se liší počítačová čísla a matematická... Proč nezavést další zmatky. Uvědomte si, že by se musely přejmenovat i
integers
, na co byste je tak asi přejmenovali?
Vy budete asi ta sorta lidí, co na louce nevidí pampelišky, nýbrž smetánky lékařské a v restauraci si objedná vepřo, knedlo a hlávkovou odrůru brukve zelené na co byste je tak asi přejmenovali?Kdybys četl vlákno, ve kterém reaguješ, tak návrh už tu padl...
_Noreturn
je v podstatě nutnost – do jazyka, jehož klíčová slova jsou rezervovaná (tedy je zakázáno použít je jako identifikatory), nelze přidat klíčové slovo bez porušení zpětné kompatibility. Proto už C99 přidalo booleovský typ pod jménem _Bool
(což nekoliduje, neboť jako identifikátor je to rezervované) a nabídlo <stdbool.h>
pro ty, kdo ho chtějí používat s lidským jménem.
Podpora pro mutexy a spol. pravda není nic moc (i když timeouty bych jí zrovna nevyčítal, každé jejich použití je v zásadě scestné), ale třeba mít v jazyce atomické typu je docela milé.
[...] dávno mělo někoho napadnout, že přidávání klíčových slov je zásadní problém a zavést jedno další klíčové slovo podobné __attribute__ z GCC, [...]Ono napadlo, jenže jim nejspíš také došlo, že tím se problém nevyřeší. Kdybychom řekněme místo klíčového slova signed zavedli
__attribute__((signed))
, mohlo by se snadno stát, že ho použijeme v nějakém standardním headeru, který si někdo includuje poté, co nadefinoval své vlastní makro jménem signed
. Oops.
Aby takovéhle problémy nehrozily, musel byste psát něco jako __attribute__((__signed__))
, a to už je lepší samotné _Signed
.