Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vývojář Arch Linuxu Allan McRae si v souvislosti s přidáním schopnosti kontrolovat PGP podpisy zdrojových kódů do nástroje makepkg
začal všímat toho, jak mnoho projektů zveřejňuje svůj kód, aniž by poskytlo možnost ověření. Vytvořil tedy přehled verifikovatelnosti zdrojových kódů základních projektů, jež umožní sestavení jádra distribuce. Patnáct procet uvedných projektů neumožňuje žádnou verifikaci zdrojových kódů. Z projektů nabízejících dobrou míru ověřitelnosti pak je většina GNU software, u nejž je podepisování standardem. Z rychlého průzkumu mezi dalšími projekty se navíc zdá, že situace tam je ještě horší. V takovém případě poskytuje podepisování balíčků a repozitářů distribucí spíše falešný pocit bezpečí.
Tiskni
Sdílej:
Celých dlouhých 10 let s*ali, snad jako jediná linuxová distribuce, na podepisování distribučních balíčků a teď budou najednou poukazovat že chybí u zdrojáků upstreamu. Ať se jdou zahrabat …
a teď budou najednou poukazovat že chybí u zdrojáků upstreamuVadí ti, že na to upozornil? Z jakého důvodu? A kdyby na to upozornil Pepa z Depa, tak by to bylo OK?
Papežštější než papežTo je pěkný, takže když vím o podobném problému, jako jsem měl já, tak mám držet hubu.
Nikdo na to nesral, nebyli na to lidi. Arch na rozdíl od většiny (ne-li všech) ostatních distribucí nemá jediného placeného vývojáře. Diskuze o podepisování balíčků se objevovali pravidelně, ale kdykoliv došlo na to, aby tti, co nejvíc o podepisování křičí něco udělali, diskuse záhadně skončila. Abych ale nekřivdil všem, možná jednou, dvakrát, se v tom kdosi začal vrtat, ale bez výsledků.Celých dlouhých 10 let s*ali, snad jako jediná linuxová distribuce, na podepisování distribučních balíčků a teď budou najednou poukazovat že chybí u zdrojáků upstreamu. Ať se jdou zahrabat …