abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý článek

    Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 03:00 | Komunita

    DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:33 | IT novinky

    Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | IT novinky

    Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 11:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    20.5. 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (56%)
     (27%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 62 hlasů
     Komentářů: 5, poslední 20.5. 20:57
    Rozcestník

    Jak jsme pomocí ABRTu vychytali chyby ve Fedoře

    Jiří Eischmann se v příspěvku Jak jsme pomocí ABRTu vychytali chyby ve Fedoře na svém blogu věnuje nástroji ABRT (Automatic Bug Reporting Tool), jenž pomáhá uživatelům hlásit problémy a který, dle autora, opravdu velkou měrou přispěl ke zkvalitnění Fedory, minimálně v oblasti desktopu.

    6.9.2015 12:21 | Ladislav Hagara | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    7.9.2015 09:13 ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsme pomocí ABRTu vychytali chyby ve Fedoře
    Automaticke otvaranie bugov ako uzivatel celkom vitam. Po rokoch automatickeho zatvarania bugov ako EOL uz nemam naladu cokolvek manualne reportovat, kedze jediny kto sa so mnou bavi je skript ktory kazde 3 mesiace poziada aby som to znovu vyskusal s aktualnou verziou:
    1. Ignoruj BZ 3+ mesiacov
    2. poziadaj o retest s aktualnou verziou
    3. ak sme medzitym vydali novy release close CURRENTRELEASE, goto 2
    4. ak reporter stale reaguje goto 1, inak close INSUFFICIENT DATA

    Fedora ide bohuzial tak rychlo dopredu, ze nikoho netrapi ako funguje aktualna verzia, vsetci len dufaju ze to v buducnosti fixne nejaky rebase z upstream-u.
    7.9.2015 11:06 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsme pomocí ABRTu vychytali chyby ve Fedoře
    To je presny popis jak funguje bug tracking - a nejen ve fedore.
    Sešívaný avatar 7.9.2015 11:33 Sešívaný | skóre: 23 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsme pomocí ABRTu vychytali chyby ve Fedoře
    Ano, máte pravdu, že velké množství bugů se pořád nevyřeší a po ukončení podpory se automaticky uzavře. Bohužel vývojáři nemají kapacitu procházet úplně všechno. Právě kvůli tomu nám ABRT hodně pomohl. Minimálně v desktop týmu se bugy, které ve statistikách ABRTu nasbírají počet výskytů alespoň v řádech stovek, řeší a opravy se backportují z upstreamu. Fedory se tím subjektivně zkvalitnila, protože má větší efekt, když se opraví bug, který padá tisícům uživatelů a je tedy víc na očích, než 10 bugů, které každý trápí pár uživatelů a ještě jsou to spíš "corner casy". Pamatuji se, že se stalo (myslím ve Fedoře 17), že Rhythmbox, výchozí aplikace na poslech hudby a rádií, spadl pokaždé, když chtěl uživatel spustit poslech internetového rádia. Dotýkalo se to tisíců uživatelů, hromada z nich to hlásila, ale maintainer jel stylem, že je buildil nové verze z upstreamu, žádné chyby nebackportoval, takže uživatelé měli čekat na novou verzi Fedory, kde se dostala oprava z upstreamu. Nemůžu mluvit za ostatní týmy, ale minimálně v desktop týmu už by se něco takového u takto exponované chyby dnes nestalo.
    Rezza avatar 7.9.2015 12:08 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsme pomocí ABRTu vychytali chyby ve Fedoře
    Bylo to kazdych sest mesicu a nebavil ses se skriptem, ale se mnou :). Ve Fedora bylo nedavno jiste pnuti, jestli ty bugy jako EOL zavirat ci ne. Ja si porad myslim, ze je to uzitecne. Proste prizname, ze vsechno opravit nedokazeme. Oproti jinym projektum, kde ty bugy hniji uplne bez reakce az do konce. A jo, obcas me nektery bug mrzel, kdyz jsem videl, ze by jeho oprava byla easy, ale...

    Jak uz psal Jirka - ABRT tu hodne pomaha urcit, ktere z tech desitek tisic bugu jsou ty, ktere ovlivni nejvic lidi a to je asi nejvetsi jeho prinos.
    7.9.2015 17:25 M4rtinK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsme pomocí ABRTu vychytali chyby ve Fedoře
    ABRT taky hodně pomáhá když se vyskytne chyba v Anacondě během instalace - instalační prostředí je zejména během síťové instalace či instalace z textového rozhraní dost omezené, takže se hodí, že uživatelé nemusí ručně lovit logy, kopírovat je ven z instalačního protředí a pak ručně nahrávat do bugzilly.

    Díky ABRT tedy máme mnoho "použitelných" bugů v bugzille (obsahujících logy z instalace, verze komponent, stručný popis co se stalo, etc.) u kterých se máme čeho chytit při jejich opravě.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.