Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Java byla vyhlášena programovacím jazykem roku 2015. Meziročně vzrostla popularita Javy o 5,94 %. Aktuální žebříček popularity programovacích jazyků vede Java následovaná jazyky C, C++, C#, Python, PHP, Visual Basic .NET, JavaScript, ...
Tiskni
Sdílej:
Prave ze se neco menilo loni, proto se jazyk D propadl s top 20. Ale dost mozna jen opravili nejakou chybu ze to zapocitavalo neco co nemelo
Tak ono to uz bylo v roce 2014 ten cas leti :)
This website requires JavaScript. Site Map
Milujem weby, ktoré s vypnutým javascriptom zobrazia 1 riadok textu.
Lenže je rozdiel webová aplikácia a webová stránka. Webová stránka musí poskytovať textový obsah už len kvôli tomu aby ju zaindexoval google tak prečo neposkytnúť text aj tým, ktorí majú vypnutý js?
Odkaz na sitemap nefunguje, sitemap.xml nemajú, žiaden obsah v zdrojáku nie je.
Poznám také weby z pohľadu web developera. Zvyčajne nejaký hypercool frontend developer navrhne robiť web js only pretože sa tým zredukujú náklady, management súhlasí, však lacnejšie nie? Nasadí sa to a zrazu padne návštevnosť z googlu na prakticky nulu. Keď to management zistí navrhne urobiť aj plain verziu a tak sa celé robí 2x.
ale co vede lidi k tomu, bojkovat js, to mi hlava nebere.Me k tomu treba vedlo to, ze prohlizec zacal podporovat video, ale neni schopen zajistit to, aby nad prehravanim videa mel uzivatel plnou kontrolu. Tedy zejmena aby se nezacalo prehravat, dokud na nej uzivatel neklikne. I kdyz v prohlizeci zakaze automaticke spousteni videa, stranka to obejde skrz JS. Tak jsem nainstaloval NoScript a je vyreseno. Jako bonus taky odpadne 95 % reklamy. A pro tech par webu, kde je potreba a/nebo dava smysl se proste povoli. A ano, v mnoha pripadech jsou weby s JS i na dnesnim hardware s dnesnimi prohlizeci stale neprijemne pomale.
bojkovat js, to mi hlava nebere.Me zase hlava nebere, proc by se ke ziskani textove informace nebo prehrani videa mel stahovat nikym neprovereny program, casto jeste pres nezabezpecene pripojeni, ktery se pak okamzite automaticky spusti. Vzdycky zasnu z jake giganticke vysky se kaka na bezpecnost. Vzdyt kdyby nekdo cestoval po celem svete a kazdemu koho potka dal pohlidat svoji penezenku, nikoho by neprekvapilo, ze o ni jednoho krasneho dne prijde. Kdyz si nekdo nahodne spousti kod z milionu ruznych serveru po celem svete, tak proc se pak divi, ze nekdo ziska pristup k jeho bankovnimu uctu?
Tak najskôr k sandboxu. Nie všetky browsery majú sandbox. Pred pár rokmi som na stroji s ani nie polovičnou konfiguráciou ako mám teraz otvoril vo firefoxe v pohode 50+ tabov (to vlastne zvládnem aj dnes). V chrome otvorím tak 3 kým mi dôjde RAM.
Potenciálnych bezpečnostných hrozieb je viacej. Dokážem používateľovi zhodiť desktop aj keď má browser v sandboxe. Stačí podpora manipulácie s okien, nastaviť framebuffer dostatočne veľký na aby to zhodilo kompozitor. WebGL je tiež krásny útočný vektor.
Vlastne je to celkom jedno pretože útočiť sa dá cez diery vo freetype, libpng, zlib ... Ja nevypínam js kvôli bezpečnosti, viem, že žiadnu aj tak nemám. JS mám vypnutý pretože používam firefox a ten beží v jednom vlákne. Ak mi nejaký super web zatuhne tak zatuhne celý firefox aj na niekoľko minút. Web developeri sú neskutočné prasce optimalizujúce tak maximálne pre chrome, takže kvôli vytrieskaniu 10% výkonu v chrome zbastardia kód tak, že beží 10x pomalšie vo firefoxe (drobný hint: firefox podľa mojich skúseností vykonáva generický neoptimalizovaný kód rýchlejšie než chrome, ale väčšina knižníc sa optimalizuje výlučne na V8 / chrome).
Ono by to zrejme aj stačilo keby všade totálne neleakovala pamäť. RAM nemám až tak málo ale občas nechám otvorený nejaký web v chrome a kľúdne jeden tab po hodine žerie 3GB RAM. Firefox toto nerobil ani bez noscriptu.
útočiť sa dá cez diery vo freetype, libpng, zlibUtocny vektor v tech knihovnach se absolutne neda srovnavat s utocnym vektorem gigantickeho interpretu s tunami vyJITovane rwx pameti, ke kteremu kazdou chvili nekdo pribastli dalsi gigantickou featuru.
az si vecer budes chtit pustit porno, poslusne si zapnes js, je tak?
spousta veci se da delat jinak a bez js, stejne jako se da nakupovat v kamennem obchode